Přeskočit na obsah

Innsbruck

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Innsbruck
Panoramatický pohled na město z radniční věže
Panoramatický pohled na město z radniční věže
Innsbruck – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška574 m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00(standardní čas)
UTC+02:00(letní čas)
StátRakouskoRakouskoRakousko
Spolková zeměTyrolsko
Innsbruck
Innsbruck
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha104,9 km²
Počet obyvatel130 585 (2022)
Hustota zalidnění1 244,7 obyv./km²
Správa
StarostaGeorg Willi (od 2018)
Vznik1234
Oficiální webwww.innsbruck.at
E-mailkontakt@innsbruck.gv.at
Telefonní předvolba+512
PSČ6010–6040, 6080
Označení vozidelI
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Innsbruck(zastaraleInšprukneboInomostí,latinskyOenipontum) je hlavní městorakouské spolkové zeměTyrolsko.Leží v údolíInnu,v bezprostředním podhůříAlp,asi 30 km severně odBrennerského průsmyku,nejschůdnější cesty doItálie.V bezprostřední blízkosti města jsou vysoké hory, na severu Hafelekar (2334 m) a na jihu Serles (2718 m).

Jméno je složeno z německých názvů řekyInna most (německydie Brücke), znamená tedymost přes řeku Inn.Innsbruck je páté největší město Rakouska (poVídni,Štýrském Hradci,LinciaSalcburku). Žije zdepřibližně 131 tisícobyvatel. Innsbruck máuniverzitua další vysoké školy, je sídlem biskupa a oblíbeným cílem turistů a lyžařů.

Místo je osídleno kolem 3000 let, což dokazují nálezy z mladší doby kamenné a urny s ostatky z doby bronzové. Další archeologické nálezy z obdobíLaténské kulturypocházejí z centra města. Ve 4. století po Kristu vznikla v dnešnímWiltenuřímská pevnostVedildena,která měla ochránit římskou cestu spojujícíVeronusBrennerským průsmykemaŘeznem.V obdobístěhování národůpevnost v 6. století zanikla. Další sídla jsou známa jako Ambras, Hötting a Mühlau. Roku 1138 byl založen klášter premonstrátů Wilten, který provozoval převoz přes řekuInn.Koncem 12. století zde vznikla osada při mostu a před rokem 1205 dostala osada městská práva. Vliv osady rychle rostl, protože kontrolovala obchodní stezku do Itálie.

HraběBerchtold V.zde roku 1170 založil první tržnici, nazývanou nejdříveInsprucke,což bylo odvozeno z latinskéhoOenipontumneboOeni ponsa dodnes Innsbruck, v překladumost na Innu.Mezi léty 1187 a 1205 obdržel trh městská práva, a z celních poplatků za obchodní cestu do Itálie jeho význam a zisk značně rostl. V roce 1267 vznikla městská pečeť a znak města viděného z ptačí perspektivy. Město rostlo pomalu, protože pozemky patřily klášteru ve Wiltenu a bylo třeba je pokaždé směnit. Roku 1281 bylo město rozšířeno o Nové město (dnešní oblast ulice Marie Terezie).

Cesta přesBrennerbyla roku 1300 zpevněna a opevněna, takže jí mohly projíždět i kočáry, což byla konkurenční výhoda oproti ostatním průsmykům jako například sousedníVia Rosianebovia Claudia Augusta,kde ještě dlouho sloužili k přepravě mezci. Téhož roku byly založeny první městská nemocnice na dnešním náměstí Adolfa Pichlera a hřbitov.

Od roku1420byl Innsbruck residencí tyrolského hraběteFridricha IV. Habsburskéhoa během 15. století zde vznikla řada významných staveb: Stará radnice (1358) směstskou věží(1450),Hofburg(1456), Ottův hrádek (1495) a Stará zbrojnice (kolem 1500). Roku1485zde iniciátor "Kladiva na čarodějnice"Heinrich Institoriszahájil čarodějnické procesy, které však byly ještě téhož roku zastaveny.

Od konce 15. století až do své smrti roku 1519 zde sídlil císařMaxmilián I. Habsburský.Své sídlo sem přesunul z důvodu blízkosti stříbrných dolů vHallu,kde razil císařskou minci i medaile. V letech 1503–1513 byl při císařském hradě založen dvorský kostel (Hofkirche), v němž synovec císaře Maxmiliána dal postavit mramorové mauzoleum s výjevy z jeho života na bronzových deskách (kenotaf). Roku 1562 pozval arcivévoda Ferdinand I. Tyrolský spoluzakladatele řádu jezuitůPetra Canisia,aby založil jezuitské gymnázium, dnešní Akademické gymnázium. Roku1630hrabě Leopold V. založil první operní divadlo mimo Itálii; na jeho místě stojí dnešníKongresshaus.

Tyrolští Habsburkové vymřeli po meči úmrtím arcivévodySigmunda Franzeroku 1665, kdy byl Innsbruck naposledy jejich hlavním sídlem. Díky tomu zůstal gotický a renesanční ráz města nezměněn. Roku1669založil císařLeopold I.Habsburský v Innsbrucku Univerzitu se čtyřmi fakultami.

Innsbruck, Hofburg

Roku1858byl Innsbruck spojen železnicí sMnichovema1867vznikla železnice přesBrennerský průsmykdo Itálie. Roku 1912 byla železnice prodloužena až doGarmisch-Partenkirchenu.

20. století

[editovat|editovat zdroj]

Na konci první světové války byl Innsbruck obsazen italskými jednotkami, které odtáhly až roku 1924. Během druhé světové války byl Innsbruck 22krát bombardován spojeneckými jednotkami. 16. prosince 1944 byl těžce poškozen dvorský kostel. Jako jedno z mála rakouských měst byl Innsbruck ke konci války obsazen americkými vojáky. Po ukončení války bylo město zařazeno do francouzské okupační zóny.

15. ledna 1948 zde bylo nově otevřenoletiště,významné pro rozvoj turistického ruchu v této oblasti. Po připojení jižního Tyrolska k Itálii se stal Innsbruck centrem aktivistů toužících po navrácení Tyrolska rakouskému státu. V Innsbrucku se dvakrát konalyZimní olympijské hry,a to v letech1964a1976,a zimníParalympijské hry(1984 a 1988). Záměr konání dalších zimních olympijských her v roce 2006 měl sice podporu přilehlých oblastí, ale obyvatelé Innsbrucku byli proti. V roce 1974 byla zavedena do městaHalluelektrická lanovka, jejíž stavbu prohlásil starosta za svou největší chybu.[zdroj⁠?]Roku 1988 sloužil papež Jan Pavel II. mši pod širým nebem na stadiónuBergisel.Roku 1999 se na stejném stadiónu konala snowboardová soutěž Air&Style Contest, která skončila úmrtím šesti účastníků. Po této nehodě byly stadión i můstek přebudovány.

„Zlatá stříška “(1497-1500)

Roku 1998 provedl profesor Bodner na zdejší Univerzitní klinice českému prezidentuVáclavu Havlovioperaci střev, a tak mu zachránil život.

Architektura po 2. světové válce

[editovat|editovat zdroj]

Po válce začala obnova města, ale zásadní změny proběhly před Olympiádou roku 1964 a 1976, kdy vznikla úplně nová čtvrť Reichenau a Olympijská vesnička.

Roku 1973 byly zahájeny stavby Kongresního domu, Koncertního domu, Veletržního centra. To vše s tyrolským šarmem v dostupnosti městského centra. Například na stavbě Kongresového centra se podíleli architekti jako: Marschalek, Ladstätter, Gantar, Prachensky, Heiss.

21. století

[editovat|editovat zdroj]

V roce 2001 byl podle návrhu architektkyZ. Hadidpostaven nový můstek v areáluBergisel.Francouzský architektDominique Perraultnavrhl radniční galerii. Fakulta lékařství se na začátku roku 2004 oddělila od univerzity a založila vlastní Lékařskou univerzitu. Roku 2005 se zde konala Univerziáda (Olympiáda univerzit), Mistrovství světa v hokeji se konalo zde a ve Vídni. Roku 2006 bylo otevřeno nádraží Nordkettenbahn. Roku 2008 zde proběhlo Mistrovství Evropy ve fotbale, Mistrovství světa v hokeji se konalo zde a ve Švýcarsku. Roku 2010 se zde konalo Mistrovství světa v házené. Roku 2012 se zde konaly prvníZimní olympijské hry mládeže.

Pamětihodnosti

[editovat|editovat zdroj]
Innsbruck, dóm sv. Jakuba
  • Helblingův dům(Helblinghaus)
  • Zlatá stříška (Goldenes Dachl), pozdně gotický arkýř císařeMaxmiliána I.z let 1497–1500
  • Baroknídóm svatého Jakubaz let 1717–1724 na místě staršího kostela ze 12. století
  • Císařský zámek(Hofburg) spojený s dvorním kostelem (Hofkirche) si založil císař Maxmilián I. Habsburský jako hlavní sídlo a rezidenci před rokem 1500, zámek s parkem byl rozšířen v pozdně barokním stylu kolem roku 1760.
  • Dvorní kostel (Hofkirche), renesanční síňové trojlodí založil při své rezidenci císař Maxmilián I. Uvnitř kostela stojí náhrobek císaře Maxmiliána I. s plastikou sedícího panovnického páru, který je chráněn umělecky kovanou mříží. Po obvodu chrámové lodi stojí bronzové plastiky členů habsburského rodu a několika dalších evropských panovníků a jejich manželek v nadživotní velikosti. (Maxmilián I. je však pohřben ve Vídeňském Novém Městě.) Unikátní renesanční sochařská práce pochází z kovolitecké dílny sochařePetra Vischera staršíhov Norimberku. Kostel je katedrálou, sídlem biskupa innsbrucké diecéze.
  • Stará sněmovna, barokní budova z let 1725–1728
  • Kamenný morový sloup sv. Anny v barokním slohu vytesalC. Benedettiroku 1706.
  • Premonstrátskýklášter Wiltens barokním kostelem z let 1751–1756 byl postaven na místě raně křesťanského kostelíka z 5. století a románského kláštera ze 12. století
  • Renesančnízámek Ambraszbudoval arcivévoda Ferdinand Tyrolský na návrší JV od města, přenesl do něj své umělecké sbírky zKřivoklátu,které v něm sídlí dodnes pod správou vídeňskéhoUměleckohistorického muzea
  • Lanovka vede ze středu města na Hungerburg a je přes 1800 m dlouhá.
  • Skokanský můstek na Bergiselbyl zbudován pro zimní olympijské hry roku 1964, kdy na něm skokan Dalibor Motejlek získal jedinou (bronzovou) medaili pro československou olympijskou výpravu; dodnes je můstek znám z každoročního Turné čtyř můstků. Dnešní architektonickou podobu navrhlo arch. studioZaha Hadid.
  • Městské parní lázně Innsbruck,památkově chráněná budova na Salurner Straße.
  • Kostel tří svatých (Innsbruck),památkově chráněný kostel z roku 1613, který byl postaven během morové rány.
  • Kaple Egerdachve čtvrti Amras na Hermann-Gmeiner Straße, je zasvěcena svatému Kříži.
  • Bývalý kostel uršulinek,v Innsbrucku na Innrainu 5-7, v kterém jsou dnes dva sály pro společenské akce. V sousedním klášteru sídlí hudební škola, klášterní dvůr je přestavěn na nákupní pasáž.

Ve městě hraje velké množství fotbalových klubů. Mezi ty nejznámější patří:

Ve městě hraje velké množství hokejových klubů. Mezi ty nejznámější patří:

Ve městě se konalo spoustu sportovních akcí. Mezi nejvýznamnější akce, které se zde konaly, patří:

Správní členění

[editovat|editovat zdroj]

Innsbruck se člení do devíti katastrálních obcí (tyto se dále dělí do menších částí). Jsou jimi:

Klimatické poměry

[editovat|editovat zdroj]

Průměrná roční teplota činí 8,6 °C, průměrné roční srážky 911 mm.

Podrobnější informace naleznete v článcíchTramvajová doprava v InnsbruckuaTrolejbusová doprava v Innsbrucku.

Letecká doprava

[editovat|editovat zdroj]
Podrobnější informace naleznete v článkuLetiště Innsbruck.

V Innsbrucku se na západě města ve čtvrti Kranebitten nacházímezinárodní letiště.To v roce 2015 přepravilo za rok poprvé přes milion cestujících.

Silniční doprava

[editovat|editovat zdroj]

Město leží nadálnici A12(Inntalautobahn), která město spojuje západním směrem se silnicí S16 Arlbergschnellstraße a východním směrem s křižovatkouAutobahndreieckRosenheim,z které vychází dálnice doMnichovaaSalcburku.Jižním směrem od města se nacházíBrennerský průsmyksdálnicí A13(Brenner Autobahn). Severním směrem vede silnice B177 (Seefelder Straße) přesZirler Bergdo městaSeefeld in Tirola dále přesMittenwalddo německéhoGarmisch-Partenkirchen.

Železniční doprava

[editovat|editovat zdroj]

Innsbruck je mezinárodní železniční křižovatkou. Leží na drázeUnterinntalbahn,která je součástíWestbahn,vedoucí zVídněpřesLinec,Salcburk,Wörgla Innsbruck doCurychu/BasilejeaBregenzu.Z Innsbruck vychází západním směrem úsek zvanýArlbergbahn.Východním směrem jezdí po Westbahn také vlaky, které ze staniceWörglpokračují po tratiGiselabahnve směruKlagenfurtaŠtýrský Hradec,z nichž některé pokračují doBělehradu.Trať mezi Innsbruckem a Wörglem je jednou z nejvytíženějších v Rakousku (až 430 vlaků denně) a v současnosti probíhá v rámci výstavby koridoru TEN (Berlín-Palermo) její zečtyřkolejnění.

V severojižním směru vede přes město traťMnichov-Verona,která se z Innsbrucku na jih nazýváBrennerbahna vede přesBrennerský průsmyk.Severním směrem vede traťMittenwaldbahndo německéhoGarmisch-Partenkirchen

Uzlem těchto tratí jehlavní nádraží.

Slavní rodáci

[editovat|editovat zdroj]

Partnerská města

[editovat|editovat zdroj]

Další informace

[editovat|editovat zdroj]
  • Nejnižší bod: 565 m n. m.
  • Nejvyšší bod: 2641 m n. m.
  • NUTS III (oblast): AT332 INNSBRUCK.
  1. ETTORE SOTTSASS biography Giustini / Stagetti[online]. [cit. 2023-01-27].Dostupné online.(italsky)
  2. Hermann Buhl (1924-1957): Articles: SummitPost.www.summitpost.org[online]. [cit. 2023-01-27].Dostupné online.
  3. Barbara Schett | Player Stats & More – WTA Official.Women's Tennis Association[online]. [cit. 2023-01-27].Dostupné online.(anglicky)

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]