Přeskočit na obsah

Inspirace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Inspirace(zlat.in-spirare,vdechnout) může znamenat:

Básnická a umělecká inspirace

[editovat|editovat zdroj]

Ve vztahu k umělcům a zejména k básníkům vyjadřuje slovo inspirace údiv posluchačů nad tím, co dokáže básník vyvolat jen prostřednictvím slov, řeči. Ale i básníci sami často vyjadřovali zkušenost „nápadu “, nečekané myšlenky, kterou si nevymysleli, nýbrž která je „přepadla “, případně i pronásledovala. Na tom je založena romantická představamúznebogénia,původně řeckých polobožstev, která lidem přinášejí a „vdechují “myšlenky. Podobně jako věštci pokládali se i básníci někdy za pouhé mluvčí nadlidské inspirace.Platónve "Faidru" mluví o šílenosti (mania) a o vytržení (enthusiasmón) nad krásou.[1]Básnickou inspirací se zabýval napříkladFriedrich Nietzsche.

Starověká představa inspirace navázala na posvátné nadšení (entuziasmus) věštců, kteří při slavnostech upadali do extáze, a přenesla je i na básníky a umělce. V křesťanském pojetí znamená inspirace vnuknutí, které pochází odBoha.V silném významu užívali slovo inspiraceromanticia patřilo také k úctě géniů v19. století.

Myšlenka přímého Božího vnuknutí se vyskytuje ustarozákonníchproroků,například: „Lidský synu, mluv k izraelským starším a řekni jim: ‚Toto praví Panovník Hospodin:... “[2]Křesťanská teologie tuto myšlenku převzala a vyjádřila pojmem inspirace, který znamenal božský původ Bible jako Božího zjevení. Už ve středověku se ale objevuje myšlenka, že Písmo je přímý diktát Boží – myšlenka doslovné čiliverbální inspirace.Tu pak zastávali mnozí teologové až do 19. století a objevuje se i dnes u takzvanýchfundamentalistů.

Toho si buďte především vědomi, že žádné proroctví v Písmu nevzniká z vlastního pochopení skutečnosti. Nikdy totiž nebylo vyřčeno proroctví z lidské vůle, nýbrž z popudu Ducha svatého mluvili lidé, poslaní od Boha.
— Druhý Petrův 1,20-21

Fundamentalistétaké často argumentují pozdním deuteropavlovskýmlistem Timoteovi,kde pisatel mj. píše, že "veškeré písmo pochází z Božího Ducha" (řec. theopneustos čili "vdechnuté Bohem" ), sr. 2 Tm 3, 16.

Katolickýpostoj je ale takový, že Bible byla Bohem inspirována ve všech částech, ale nikoli Bohem přímo sepsána či nadiktována. Právě proto se používá pojem inspirace. Nejen Bůh ale i svatopisci jsou považováni za skutečné autory, protože „z popudu Ducha svatého mluvili lidé “a Bůh tak mluví lidským způsobem. Proto je pro porozumění tomu, co chtěl svatopisec vyjádřit, potřebné pátrat po jeho dobové a kulturní situaci, po způsobech vyjadřování běžných v jeho době a rozumět použitému dobovému literárnímu stylu.[3][4]Inspirace tak garantuje to, co chtěl svatopisec skutečně vyjádřit, i když se to neomezuje na čistě náboženské téma. Negarantuje ale autorovo kulturní pozadí, které je v autorově textu patrné ale není předmětem výpovědi (např. biologické či astronomické znalosti).

  1. Platón,Faidros241e, 249e, 253a, 263d
  2. Ezechiel20,3; viz též 29,3; 33,2 aj.
  3. Srov.Druhý vatikánský koncil,konstituceDei Verbum12. [online] vyd. 1965-11-18, [cit. 2013-05-02],Dostupné online
  4. HŘEBÍK, Josef: Všeobecný úvao do Písma svatého. Přednáška na Katolické teologické fakultě, UK v Praze, Katedra biblických věd, kap. 2.2.2.4Dostupné online
  • S. Fischerová – J. Starý,Původ poezie: proměny poetické inspirace v evropských a mimoevropských kulturách.Praha: Argo, 2006 - 302 s. 21 cmISBN80-7203-852-4
  • P. Pokorný,Literární a teologický úvod do Nového zákona.Praha: Vyšehrad, 1993 - 333 s.ISBN80-7021-052-4

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]