Přeskočit na obsah

Intarzie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Intarzovaný kabinet v Palazzo ducale, Gubbio, 15. století
Fra Giovanni da Verona, Z chórové lavice v chrámu Santa Maria in organo; Verona kolem 1499
Damiano da Bergamo: Renesanční intarzie z chrámových dveří z roku 1537, Muzeum baziliky San Domenico, Bologna
Chebská reliéfní intarzie s kalvárií, Cheb kolem 1650; z aukce v paláci Kinských, Vídeň
Novodobá intarzie s motivem dívky podleAlfonse Muchy

Intarzieje výtvarné dílo vytvořené skládáním a lepenímdýhrůzných barev a struktur. Tyto prvky se vyřezávají do žádaných tvarů (geometrických obrazců, rostlinných či jiných konkrétních motivů) a skládají se do různých vzorů, obrazců, ornamentů, iluzivních architektur či figurálních scén. To se nazývá intarzií prostou (nebo také jednoduchou). Jestliže se dýhy skládají s jinými materiály, nazývá se intarzií kombinovanou nebolimarketerií.

Dýhy se nejdříve pomocínože,pilkyna dřevo (tzv. furnier (furnýr) pilka) čilupénkovou pilkounebo dnes i pilkou elektrickou (dekupírkou) vyříznou do požadovaného tvaru a poté se sesadí aslepí.

Intarzie byla používána již vestarém Řecku,Římě a veEgyptě.Evropská intarzie byla oblíbená ve vrcholném středověku, zejména ve Středomoří, v kombinované formě se slonovinou například na truhličkách italské rodinyEmbriachi.Renesanční intarzie byla oblíbená na výplních skříněk a dvířkách, v Itálii byla zavedena koncem 15. století. V českých zemích se dochovaly intarzované kazetové stropy (například zámek Březnice, významné jsou také intarzie ze zámku vTřeboninebo na zámkuLešná.V jiných objektech je intarzie kombinována s malbou.

Nejvíce intarzií se začalo užívat v obdobíbarokaarokoka.Celoevropského významu tehdy nabylachebská reliéfní intarzie,kterou vChebuzavedl ve 30. letech 17. století řezbářAdam Ecka převzaly ji další tamní dílny. Tyto intarzie se podle grafických předloh skládají z motivů řezeb provedených v nízkém reliéfu, z různobarevných dřev, někdy mořených do zelena, hněda či mahagonu[1].Početná skupina intarzistů a marketérů pracovala ve francouzských dvorských dílnáchLes Gobelinsv Paříži. Rokokové a klasicistní intarzie se objevují často na psacích sekretářích, skříních a hracích stolcích.

Od 70. let 19. století se umělecká intarzie v Rakousko-Uhersku vyučovala na uměleckoprůmyslových školách obchodní a živnostenské komory, v českých zemích například v Praze, Brně, Hradci Králové nebo vOpavě.Předlohy kreslil například architektAntonín Wiehl.

Intarzií se zdobilo obložení stěn a kazetových stropů, podlahy,nábyteksvětský (skříňky, skříně, kabinety, čela křesel, desky stolů) i chrámové zařízení (oltáře, sanktuaria, kazatelny,zpovědnice,klekátka, pulpity, chórové lavice), rámy obrazů, zbraně a pomůcky (hlava kuše, pažba lovecké pušky, prachovnice), předměty denní potřeby (kazety, dózy, mísy). Původně intarzie vyrábělitruhláři,později se osamostatnilořemeslointarzistů a uměleckých řezbářů.

Dříve se používaly řezané dýhy (byly to řezané destičky silné 3 až 8 mm, zvané švartny) dnes se používají dýhy krájené a loupané (0,6 až 2 mm). Nejdříve se používalo méně dřevin, hlavně kontrastních. Někteří výrobci začínali tím, že napodobovali kamennémozaikya postupně přecházeli přes geometrické obrazce až ke květinovým, krajinným, architektonickým či figurálním kompozicím či zátiším. Od renesance se znázorňovaly i perspektivní pohledy do sálů, chodeb, kostelů, zámků a pod. Dřeva se kombinovala v dokonale sladěných barevných akordech. V marketérii se dřevo kombinovalo také s kostí, seslonovinou,želvovinou,perletí,mosazíčicínem.

  1. Marie Mžyková:Chebská reliéfní intarzie a grafika.SČG Praha 1986
  • Marie Mžyková:Chebská reliéfní intarzie a grafika;katalog výstavy, Praha-Cheb-Plzeň. Praha: Středočeská galerie 1986
  • Wolf Dieter-Hamperl: Egerer Reliefintarsien, Egerer Kabinette und ihre Meister. In:Kunst in Eger. Stadt und Land.Stuttgart: Belser 2000, s. 300-316.
  • F. Hamilton Jackson:Intarsia and marquetry.Outlook Verlag g.m.b.h. Frankfurt am Main 2018,ISBN978-3-73269-830-1
  • Jan Nový:Odborný text pro výuku technologie, obor: řezbářství.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]