Přeskočit na obsah

Jáhen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pravoslavnýdiákon, který se modlíektenii.
Katolický jáhen čte evangelium

Jáhenčidiakon(zřeckéhoδιάκονοςdiakonos,služebník,případně takéčíšník) je vkřesťanských církvíchoznačení pro pověřeného člověka, který vykonává službucharitativníhoa administrativního charakteru, aktivně se podílí na bohoslužbách, předčítá posvátné texty, vyučuje náboženství a podobně. Pro svůj úřad musí být vysvěcen. Vkatolické,pravoslavné,anglikánské,starokatolickéahusitskécírkvi je jáhenství prvním stupněmsvátostisvěcení (jáhen »kněz»biskup), v mnohých jiných tuto funkci zastávajílaikové.

Etymologie[editovat|editovat zdroj]

Český výrazjáhenpřekvapivě pochází z původního řeckéhodiakonos.Zásadní odlišnost obou slov je způsobena tím, že do češtiny výraz nepronikl přímo z řečtiny či latiny, nýbrž prostřednictvím němčiny, která si řecké slovodiakonosči latinskédiaconusupravila najágunočijáchono.Z téhož původem řeckého slova pochází i české slovožák,to však nebylo přijato přes němčinu, ale přes italštinu či jiný románský jazyk, kde se počátečnídipřeměnilo místo včiž.[1]V pravoslaví se v češtině užívá termín diákon (případně potomhyppodiákončiprotodiákon).

Dějiny diakonátu[editovat|editovat zdroj]

Jáhnové v Novém zákoně[editovat|editovat zdroj]

Podle 6. kapitoly Skutků apoštolů[2]potřebovali apoštolové pomocníky při službě u stolu. Proto ustanovili prvních 7 služebníků, které považujeme za jáhny. Asi nejznámější z nich jeŠtěpán(„muž plný víry a Ducha svatého “první mučedník pro víru),Filip,Prochor, Nikanor, Timon, Parmén a Mikuláš (proselyta z Antiochie). Již zde je vidět šíře činnosti jáhnů: byli ustanoveni ke službě u stolu a vzápětí je popisováno kázání a hlásání víry sv. Štěpána.

Prvotní církev[editovat|editovat zdroj]

Vrané církvibylo během prvních staletích jáhenství stavem trvalým. Vzápadní církviasi od 5. do 20. století zůstalo jáhenství jako předstupeň kněžského svěcení, nakřesťanském východěbyl stav nezměněn, avšak diákoni se mohli státprotodiákonyči mohli být vysvěceni na kněze.

Jáhenství jako samostatný stupeň bylo v katolické církvi obnoveno poDruhém vatikánském koncilu.[3]V roce 2013 bylo již 43 000 trvalých jáhnů v Římskokatolické církvi.[4]

Jáhen v katolické církvi[editovat|editovat zdroj]

Římskokatolický jáhen oblečený vdalmatice

Úkolem jáhna vkatolické církvije především „hlásatBoží slovo“.Jeho úkolem je předčítat zevangeliapřiliturgii,dále může kázat,křtít,oddávat,pohřbívat,vyučovat a připravovat na svátosti. Může mít na starosti též charitativní službu (návštěvy nemocných) či administrativu (správafarnosti).

Liturgickým oděvemjáhna přibohoslužbějedalmatika,roucho s rukávy – podobnéornátu– používané stejně jako ornát vliturgické barvě.Jáhen na rozdíl od kněze nosí na albě čirochetěštolušikmo přes levéramenoa sepjatou naboku(jakošerpu).

Jáhni mohou být označováni jako dočasní – ti jsou na jáhny svěceni, ale jsou současně kandidáty kněžství, neboť jáhenskou službu má po nějakou dobu zastávat každý, kdo se má stát knězem. Ti, kteří neaspirují na kněžské svěcení, jsou označováni jakotrvalí jáhnové.Trvalý jáhenmůže být ženatý, musí mít v pořádku rodinné záležitosti, musí dosáhnout věku minimálně 35 let, absolvovat teologické studium a formaci.[5]

Jáhen křtí

Kardinál-jáhenje čestné označení prokardinálamajícího titul jedné ze 14 římských chudinských kurií. Dnes toto označení nemá s jáhenským stupněm svěcení přímou souvislost, většina kardinálů-jáhnů je biskupy.

Diakonát u žen[editovat|editovat zdroj]

Jáhenky v počátcích křesťanství[editovat|editovat zdroj]

Bible zná také jáhenky – diakonky. Jejich praxe byla v prvotní církvi obvyklá. K církevní službě byly ustanovovány od biskupa zvláštním obřadem. Opodstatnění jejich úřadu lze hledat v tom, že jedním z úkolů jáhna bylo asistovat u křtů. Křty v prvotní církvi přijímali v drtivé většině dospělí a při křtu bývali nazí ponořováni do vodní nádrže. A když se křtily ženy, probíhalo to stejně, a aby nevzniklo pohoršení, asistovaly u těchto křtů ženy-jáhenky. V pozdější době převládla praxe křtít již nemluvňata, a proto již jáhenek nebylo třeba.

Jáhenky však nepřisluhovaly jen při křtu a katechezi žen, ale vykonávaly i skutky křesťanské lásky k bližnímu, tj. posluhovaly nemocným, chudým a poutníkům. V církvi bylo odedávna zvykem oddělovat v chrámu muže od žen a vykazovat každému pohlaví příslušné místo po stranách chrámové lodi. Každé pohlaví mělo též svou bránu do kostela; u brány pro muže dbal o pořádekostiář,o bránu pro ženy se starala jáhenka.

V západní církvi přestal obyčej zřizovat jáhenky ve 3. století, a to z části i pro různé nepřístojnosti, které zavinili zvláště bludaři. Ve Francii a Španělsku byly jáhenky odstraněny ve 4. – 6. století a ve východní církvi se zachoval úřad jáhenek až do 12. století. Pozůstatky tohoto úřadu přetrvávají umaronitů,kde abatyše dostávají žehnání jáhenek.[6]

Jáhenky v novodobé historii[editovat|editovat zdroj]

Otevření otázky a zkoumání možnosti vysvěcení žen za jáhenky[editovat|editovat zdroj]

12. května2016sekatolickýpapežFrantišeksešel s vedoucími představenými 900 ženských katolických náboženských kongregací. Na setkání mimo jiného odpovídal na otázku ohledně ženských jáhenek.[7]
Později po setkání,2. srpna2016, papež František zřídil dvanáctičlennou studijní komisi, která bude mít za úkol prozkoumat úkol jáhenek v prvotní církvi.[8]

Diákon, neboli jáhen v pravoslaví[editovat|editovat zdroj]

Pravoslavní protodiákoni (New Jersey)

Pravoslavní používají pro jáhny spíše označenídiakon.Kromě čtení evangelia a pomoci při podávání svatého přijímání vede diakon litanie a má svou roli v dialogu anafory, Nemůže však v souladu s východní tradicí vysluhovat svatétajiny(svátosti). Dále pomáhá při křtu a je to on, kdo se sneofytounoří do vody (pokud je křest praktikován ponořením). Liturgickými oděvy diakona jsousticharion(dalmatika),orarion(jáhenskáštóla) aepimanikia (rukávce),poslední jmenované se nosí pod sticharion, ne jako u kněží či biskupů nad něj. Pokud jde o venkovní oděv, oblékají jáhni podobně jako pravoslavní kněží kleriku.[p 1][9]Manželka pravoslavného diákona je nazývánadiakonissa.[10]

Nižší stupeň jehyppodiakon,vyšší pakprotodiakon.

ArcibiskupNektarios Eginskýv monastýru na Eginěpostřihlněkolik mnišek na diakonissy, učinil tedy něco, co bylo v Pravoslaví dlouho mimo jakoukoli praxi. Tuto nově obnovenou tradici poté přijali i někteříbiskupové.[11]

Jáhen ve starokatolické církvi[editovat|editovat zdroj]

Jáhenská služba je součástí duchovní péče i vestarokatolických církvích,Starokatolická církev v ČRsvětí též jáhenky. Podobně jako v římskokatolické církvi jáhni asistují kněžím, mohou být pověřováni různými pastoračními úkoly, vést liturgii bohoslužby slova, udělovat svátost křtu či posledního pomazání ad.

Při liturgii užívají standardní jáhenský oděv, tedy jáhenskou štolu přes albu, příp. též dalmatiku.

Jáhen v evangelických církvích[editovat|editovat zdroj]

Vevangelických církvíchjsou jako jáhni označovány buďto osoby, které jako hlavní povolání poskytují charitativní službu, nebo osoby, které jsou ordinací povolány ke kázání Božího slova a vysluhování svátostí, avšak nemají takový rozsah pravomocí jakopastorčifarář.

Jáhen v Církvi československé husitské[editovat|editovat zdroj]

Jáhenství je vCírkvi československé husitsképrvním stupněmsvátostisvěcení. Jáhen (diákon) je považován za pomocného duchovního, mohou mu však náležet specifické liturgické úkony, které jsou obdobné jako v katolické (resp. pravoslavné) církvi. U husitů se můžeme setkat s tím, že jáhen obléká buď pouze černý talár s kalichem, který se někdy doplňuje o štólu, umístěnou šikmo přes levéramenoa sepjatou naboku,či obléká albu (s červeným kalichem) a stejně umístěnou štólou, případně lze štólu umístit z levého ramene směřujíc dolů, stejně jako u pravoslavných.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Poznámky[editovat|editovat zdroj]

  1. V původní slovanské praxi je klerika u světských kleriků šedá a u mnichů černá (na rozdíl od jáhnů římskokatolických, kteří ve velké většině na veřejnosti nechodí oděni jako klerici, byť jimide iurejsou), ale tato praxe je v současné době méně dodržována; kněží i diakoni nosí zpravidla černé, nebo barevné kleriky (tmavě zelené, tmavě modré, apod.).

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. ŠMILAUER, Vladimír. Etymologická procházka po škole.Naše řeč.1944, roč. 28, čís. 1, s. 1–8.Dostupné online[cit. 2016-06-03].
  2. Bible - Skutky apoštolů.www.biblenet.cz[online]. [cit. 2022-11-19].Dostupné online.
  3. LUMEN GENTIUM čl. 29.www.vatican.va[online]. [cit. 2022-11-19].Dostupné online.
  4. http://www.cirkev.cz/archiv/150417-vatikan-vydal-nove-statistiky-o-katolicke-cirkvi-ve-svete
  5. Směrnice pro život a službu trvalých jáhnůhttp://www.biskupstvi.cz/storage/dokumenty/smernice_stali_jahni.pdf
  6. TUMPACH, Josef, ed. aPODLAHA, Antonín,ed.Český slovník bohovědný.Díl 3., církevní řády – Ezzo (sešity 42–82). Praha: Cyrillo-Methodějská knihtiskárna a nakladatelství V. Kotrba, 1926. 960 s. [Viz heslo „diakonissa, jáhenka "na str. 490.]
  7. http://ok21.sk/zeny-diakonky-v-katolickej-cirkvi/(slovensky)
  8. https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20160802035(slovensky)
  9. Liturgická oblečení pravoslavných duchovních[online]. rozhlas.cz [cit. 2015-04-04].Dostupné online.
  10. Clergy Etiquette[online]. orthodoxinfo.com [cit. 2022-02-25].Dostupné online.(anglicky)
  11. Svatý Nektários Eginský Divotvůrce, s. 22[online]. pravoslavi.cz [cit. 2023-04-11].Dostupné online.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • KAŇA, Jiří.Jáhni a my.Praha: Karmelitánské nakladatelství, 2005.
  • http://www.jahni.cz/
  • TUMPACH, Josef, ed. aPODLAHA, Antonín,ed.Český slovník bohovědný.Díl 3., církevní řády – Ezzo (sešity 42–82). Praha: Cyrillo-Methodějská knihtiskárna a nakladatelství V. Kotrba, 1926. 960 s. [Viz heslo „diakonát, jáhenství "na str. 489–490 a heslo „diakonissa, jáhenka" na str. 490.]

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]