Přeskočit na obsah

Jan Patočka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
prof.PhDr.Jan Patočka
Regionzápadní filosofie
Obdobífilosofie 20. století
Narození1. června1907
Turnov
Rakousko-UherskoRakousko-UherskoRakousko-Uhersko
Úmrtí13. března1977(ve věku 69 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovenskoČeskoslovensko
Škola/tradicekontinentální filosofie,(existenciální)fenomenologie
Oblasti zájmufilosofie dějin,dějiny filosofie,filosofická antropologie,duchovno,politická filosofie,etika,estetika,metafyzika
Význačné idejepéče o duši, doba poevropská,přirozený svět,tři pohyby lidské existence,bytnost
Alma materUniverzita Karlova
Významná dílaKacířské eseje o filosofii dějin(1975)
Negativní platonismus(1952)
Co jsou Češi?(1982/9)
Platón a Evropa(1973)
Přirozený svět jako filosofický problém(1936)
VlivyEdmund Husserl,Martin Heidegger,Platón,Georg Wilhelm Friedrich Hegel
Vliv naCharta 77(takéVáclav Havel),Erazim Kohák,současná filosofie v Česku
Ocenění
Choť
  • Helena roz. Matoušková
Děti
RodičeJosef Patočka[1]
Příbuzní
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
Matriční zápis o narození a křtu Jana Patočky (matrika N index N 1906–1914 Turnov, SOA Zámrsk)

Jan Patočka(1. června1907Turnov13. března1977Praha) byl jeden z nejvýznamnějších českých filosofů 20. století. Zabýval sefenomenologií,filosofií dějin,filosofickým dílemJ. A. Komenského,T. G. MasarykaaE. Husserla,českou literaturou,uměnímakulturou.Patočkovo dílo a jeho osobnost výrazně ovlivnily soudobé české myšlení, zejména v kruzích nezávislé inteligence a disentu 60. až 80. let. Byl jedním z prvníchmluvčíchCharty 77.

K jeho početným žákům patří mj.V. Bělohradský,V. Borecký,T. Halík,L. Hejdánek,P. Kouba,D. Kroupa,L. Menzel,J. Michálek,J. Němec,Z. Neubauer,R. Palouš,M. Petříček,Z. Pinc,Petr Rezek,J. Sokola mnoho dalších.

Životopis[editovat|editovat zdroj]

Narodil se jako třetí ze čtyř synů klasického filologa a středoškolského pedagoga Josefa Patočky a zpěvačky Františky, rozené Procházkové.[2]Dva z jeho bratří se také stali vysokoškolskými profesory. Jeho otec choval velkou úctu kMasarykoviaHostinskému,za jejichž žáka se považoval.[3]Po maturitě na vinohradském reálném gymnáziu v Praze se roku1925zapsal ke studiu slovanskéfilologie,romanistikyafilosofienaFilozofické fakultě UK.V roce1928při studijním pobytu vPařížise poprvé setkal sEdmundem Husserlem.V červnu roku1931promoval z filozofie disertační pracíPojem evidence a jeho význam pro noetikuuJ. B. Kozákaa stal se jeho asistentem. Vedlejší rigorózní zkoušku složil z estetiky.[4]Jako stipendista Humboldtovy nadace v roce1933studoval u Husserla aMartina HeideggeraveFreiburgufenomenologii a navázal celoživotní přátelství s Husserlovým asistentemEugenem Finkem.

Podílel se na založeníCercle philosophique de Prague,stal se jeho českým sekretářem a v roce1936se habilitoval pracíPřirozený světjako filosofický problém,která ovlivnila české filosofické prostředí na mnoho let. Od roku 1937 bylredaktoremčasopisuČeská mysl,spoluorganizoval Husserlovy přednášky v Praze a po jeho smrti (1938) se přičinil o záchranu jeho pozůstalosti.

Po uzavření českých vysokých škol v roce 1939 učil na gymnáziu a vydal několik knížek jako přípravu pro budoucí studenty university; koncem války byl nasazen na stavbě. V roce1945se vrátil vyučovat na Filozofickou fakultu UK.

V roce1946byla založenaPedagogická fakulta Masarykovy univerzitya pro výuku filozofie se jí v brněnském prostředí nepodařilo najít vhodného docenta.Ministerstvo školstvíproto pověřilo Patočku výukou na této fakultě. Patočka pověření přijal, důvodem byly jednak jeho mínění o kvalitě vědeckého prostřední naMasarykově univerzitěa dále pak možnost realizovatjmenovacího řízení.Patočka byl pověřený3. října1946a zahájení výuky ohlásil na1. listopadu1946.Přednášky se konaly vždy v úterý a Patočka vyučoval předměty Úvod do filosofických nauk, Dějiny filosofie a Logiku. V pondělí pak vyučoval semináře. Do Brna dojížděl vlakem a přespával v hotelu, což ho velmi unavovalo. Na univerzitě se také rozběhlo Patočkovo jmenovací řízení a rektor univerzityLadislav Seifert22. prosince1947předložil Patočkovo jmenovací řízení k projednání pedagogické komisi univerzity. Poúnoru 1948se Patočkova pozice na fakultě zhoršila a28. února1948děkan fakultyFrantišek Trávníčekzrušil Patočkovo pověření přednáškami. Proti zrušení se Patočka úspěšně ohradil, nicméně již5. června1948se vzdává funkce pověřeného profesora filosofie a vedoucího filosofického semináře.23. června1948mu fakultní sbor vyslovil poděkování za práci a přání brzkého uzdravení a Patočka Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity opustil. V roce 1949 pak odmítl členství vKSČa následně musel rezignovat i na pozici na Filozofické fakultě UK.[5]

Od roku 1950 pracoval v Ústavu T. G. Masaryka, pak ve Výzkumném ústavu pedagogickém, kde připravoval první vydání KomenskéhoVšenápravy.Od roku1964byl editorem ve Filosofickém ústavu AV, absolvoval přednáškové pobyty ve Francii, v Belgii a v Německu, roku1968se podruhé vrátil na UK, byl jmenovánprofesorem,ale roku 1972 byl penzionován. Roku 1971 získalčestný doktorátTechnické univerzity vCáchách,nedostal však povolení k vycestování. Roku1973odjel na mezinárodní filozofický kongres veVarně,jeho vystoupení však bylo přerušeno a měl pak zákaz cestovat i publikovat. Jeho přednášky v bytových seminářích byly významnými událostmi jinak vcelku šedého kulturního života 70. let.

V roce 1976 organizoval petici za propuštění mladých hudebníků kapelyPlastic Peoplea stal se (spolu sVáclavem HavlemaJiřím Hájkem) jedním zprvních mluvčíchCharty 77(1. ledna 1977). Občanské angažmá v „Chartě 77 “mu jistě ukrátilo život a zároveň získalo určitou proslulost, zejména v zahraničí.[6]

Svými posledními texty k Chartě 77 vtiskl chartě výrazný občanský a mravní charakter (v duchu své vlastní filosofie). Již 5. ledna a šestkrát mezi 10. a 17. lednem byl dlouze vyslýchánStB.Další mnohahodinový výslech podstoupil 3. března po setkání snizozemským ministrem zahraničíMaxem van der Stoelem,k němuž došlo 1. března. Po tomto posledním vyčerpávajícím výslechu byl v noci hospitalizován s podezřením na infarkt a v nemocnici posléze zemřel namozkovou mrtvici,k níž u něho došlo v noci z 10. na 11. března.[7]Jeho pohřeb se stal významnou událostí protikomunistického odporu, proto byl záměrně manipulován a rušen, aby přišlo co nejméně lidí a nebylo slyšet proslov. Nejdříve bylo měněno datum a hodina pohřbu a přímo při pohřbu létala nad hřbitovem policejní helikoptéra a na Markétě túrovali příslušníci Rudé hvězdy plochodrážní motocykly. Patočku pohřbíval pater (pozdější učitel naCMBFv Litoměřicích)František Jedlička,o němž později vyšlo překvapivě najevo, že byl ve skutečnosti spolupracovníkemStátní bezpečnosti.[8]NekrologčetlLadislav Menzel,který v červenci následujícího roku předčasně zemřel. V letech 1977–1989 vyšlo vsamizdatu27 svazků „Archivního souboru “Patočkova díla.

Ačkoli se předpokládalo, že neexistuje žádný videozáznam s profesorem Patočkou, francouzská televize INA věnovala v roce 2018 pražskému Archivu Jana Patočky záznamy rozhovorů s filosofem z doby, kdy byl mluvčím Charty 77. Jde pravděpodobně o jediné dochované záběry Patočky.[9]

Ocenění[editovat|editovat zdroj]

Pamětní deska na rodném domě v Turnově
  • Roku 1991 byl vyznamenánŘádem Tomáše Garrigua MasarykařTGMI. třídyin memoriam.
  • Po Janu Patočkovi byla pojmenována ulice v Praze 6 –Břevnově.
  • V jeho rodném městěTurnověje po něm pojmenováno Sídliště Jana Patočky.
  • Na rodném domě v Turnově (Sobotecká čp. 242) je umístěna pamětní deska.
Patočkova ulice v Praze 6 – Břevnově
  • Akademie věd udílí Medaili Jana Patočky a spolu s Univerzitou Karlovou spravuje jeho archiv.
  • Patočkovi byl věnován politický esejMoc bezmocnýchVáclava Havla.
  • Jeho setkání s Maxem van der Stoelem, které ho stálo život, připomíná v Prazepomník.[10]
  • Ministr obrany ČR mu udělil Osvědčení účastníka 3. odboje.[11]

Dílo[editovat|editovat zdroj]

Hlavní část Patočkova rozsáhlého, i když často torzovitého díla je věnovánafenomenologii,kde navázal na Husserlův objevpřirozeného světa(Lebenswelt) naší bezprostřední, naivnízkušenosti(v protikladu k racionálnímu světu vědy), snažil se spojit odkaz Husserlův a Heideggerův a zkoumal pojem pohybu. Lidský život chápe Patočka jako trojípohyb:pohyb zakotvení či přijetí, pohyb práce a boje, a konečně pohyb průlomu či pravdy. Rozvinul takéPlatónovumyšlenkupéče o duši,která je podle něho vlastním jádrem evropské identity a jedinečnosti. Pokoušel se vytvořit novou filosofii dějin aKacířské eseje o filosofii dějin(1975) se staly jeho nejznámějším a nejčastěji překládaným dílem. Řada dalších prací se týká filosofického významu J. A. Komenského a filosofie výchovy, ale také českých dějin, literatury, divadla a umění vůbec. Patočka byl také vynikající překladatel a do češtiny přeložil např.HegelovuFenomenologii duchaaEstetiku,dílaHerderova,SchellingovaneboMikuláše z Kusy,naopak z češtiny do němčiny převedlBoží DuhuJ. Durycha.

Přirozený svět jako filosofický problém[editovat|editovat zdroj]

Habilitační práce (1936), v níž Patočka navazuje na myšlenky pozdního Husserla. Snaží se odkrýt původní přirozenou zkušenost člověka se světem. Absence této přirozené zkušenosti vede k vnímání světa pouze pod zorným úhlemvědy,která však rezignovala na pochopení světa v jeho celku, místo toho jej tříští do mnoha nepřehledných dílčích oborů. Tento stav vnímání světa nakonec vede k rezignaci na otázku posmyslulidskéexistenceve světě a k pasivní odevzdanosti osudu bez sebemenších známek odpovědnosti. Kniha je rozdělená do dvou částí. První část tvoří text z roku 1936 (Patočka ve své analýze přirozeného světa vychází zejména z Husserlovy transcendentální fenomenologie). Druhá část byla napsána o 33 let později jako obsáhlý dodatek ke druhému vydání této knihy (autor vychází v mnohých případech z Heideggera, přičemž kritizuje Husserlovu absolutní reflexi pro její mimosvětskost). Právě v této druhé části je objasněn problém tří existencionálních pohybů lidské existence (které jsou de facto rozpracováním filosofie M. Heideggera v jehoBytí a čase):

  • Pohyb zakotvení
  • Pohyb práce a boje
  • Pohyb průlomu a pravdy - k dosažení celku světa

(všude důraz na proces, jehož původcem je člověk jednající a rozvrhující ve světě a v dějinách).

Negativní platonismus[editovat|editovat zdroj]

V tomto útlém spisku, který, ač byl napsán počátkem 50. let, vyšel (mimo samizdat) teprve v roce 1990, se Patočka snaží nabourat tradiční představu chápánímetafyzikyjako představu o strnulých, nečasových a věčně jsoucíchentitách(idejích). Místo toho se snaží předložit jakousi "negativní metafyziku", která tvrdí, že ideje jsou veskrze transcendentní, neuchopitelné a především odpředmětňující, nemají v sobě kladný obsah, spíše jsou věčným "záporným plus", které překračuje každý daný obsah. Na základě těchto myšlenek kritizuje Patočka každý pozitivní nárok na pravdu jakožto uchopení toho ideji vlastního a následné ovládnutí světa, přisvojení si pravdy a vytvořeníideologie.Tvrdí totiž, že člověk je bytostí svobodnou, důstojnou, ovládající (ve smyslu vědy, ve smyslu chápání se předmětů, jejich popisování a ovládání), ale také pokornou a sloužící jakémusi vyššímu principu, který se nikdy neukáže ve své celkovosti. Ukazuje tak člověka jako bytost neustále hledající, bytost otázky a filosofie.

Kacířské eseje o filosofii dějin[editovat|editovat zdroj]

Práce z roku 1975 pohlíží nafilosofii dějinz hlediska tří pohybů lidské existence. Na úsvit dějin se dívá jako na prožívání mytické, samozřejmé skutečnosti, jež později ovládllogos,rozum, racionalita. Ta původně znamenala snahu pochopit člověka a svět, od 16. století však na pochopení a vnitřní formování člověka rezignuje a soustředí se na vnější svět, který se navíc snaží spíš ovládnout než pochopit. Tento vývoj vedl k jednostrannému rozvoji techniky a nakonec vyústil ve století válek a velkých otřesů. Člověk by měl proto sám sebe a svůj život nahlédnout jako bytí v celku, v celkové souvislosti jeho smyslu a jeho bytostné vztaženosti ke smrti. Jedině tak budeme moci bojovat proti pravdám, které se nám vnucují zvenčí, a jedině tak dosáhneme života ve spravedlivépolisa budeme umět žít „život v pravdě “.

Vydání Patočkových spisů[editovat|editovat zdroj]

Náhrobek Jana Patočky nahřbitově v Břevnově

Jen malá část Patočkova díla mohla vyjít za jeho života doma. Pětisvazkový výbor vyšel v 80. letech v Německu. Deset knih bylo přeloženo do francouzštiny, další do angličtiny, italštiny, španělštiny a řady dalších jazyků. Od roku 1996 vychází česky v nakladatelstvíΟΙΚΟΥΜΕΝΗediceSebrané spisy Jana Patočky(do roku 2014 vyšlo 16 svazků).

  • Přirozený svět jako filosofický problém,Praha 1936, 1970, 1992
  • Česká vzdělanost v Evropě,Praha 1940
  • Symbol země u K. H. Máchy,Praha 1944
  • Negativní platonismus,Praha 1952, 1990
  • Aristoteles, jeho předchůdci a dědicové,Praha 1964
  • Kacířské eseje o filosofii dějin,Praha 1975 (samizdat), 1990, 2007
  • Co jsou Češi?,Praha 1982, 1989, 1992
  • Sókratés,Praha 1991
  • Tři studie o Masarykovi,Praha 1991
  • Platón a Evropa(přednášky 1973), Praha 1992, 1996
  • Evropa a doba poevropská,Praha 1992
  • Tělo, společenství, jazyk, svět,Praha 1995
  • Umění a čas I, II. Soubor statí, přednášek a poznámek k problémům umění,ed. D. Vojtěch, I. Chvatík, Praha 2004
  • Úvod do fenomenologické filosofie,Praha 1993, 2003
  • Věčnost a dějinnost,Praha 2007
  • Komeniologické studie I, II, III,Praha 1997 (I), 1998 (II), 2003 (III)
  • Péče o duši I, II, III,Praha 1996 (I), 1999 (II), 2002 III)
  • Češi I, II,Praha 2006 (I), 2007 (II)
  • Fenomenologické spisy I, II, III,Praha 2008 (I), 2009 (II), 2014 (III/1)
  • Platónova péče o duši a spravedlivý stát,Praha 2012

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • Lubomír Slavíček (ed.), Slovník historiků umění, výtvarných kritiků, teoretiků a publicistů v českých zemích a jejich spolupracovníků z příbuzných oborů (asi 1800-2008), Sv. 2, s. 1078-1079, Academia Praha 2016,ISBN978-80-200-2094-9
  • KOSATÍK, Pavel.Čeští demokraté: 50 nejvýznamnějších osobností veřejného života.Praha: Mladá fronta, 2010. 280 s.ISBN978-80-204-2307-8.
  • Filosofický časopis.2007, roč. 55, čís. 3. Celé číslo je věnováno Janu Patočkovi ke stému výročí narození.
  • BLECHA, Ivan.Jan Patočka.Olomouc: Votobia, 1997 (vydáno 1998). 241 s.ISBN80-7198-299-7.
  • DUBSKÝ, Ivan.Filosof Jan Patočka.2. opr. vyd. Praha: ΟΙΚΟΥΜΕΝΗ, 1997. 64 s.ISBN80-86005-37-2.
  • KOHÁK, Erazim.Jan Patočka: filozofický životopis.Jinočany: H & H, 1993. 185 s.ISBN80-85787-21-0.
  • BEDNÁŘ, Miloslav (ed.): Patočkovo myšlení a dnešní svět. Praha: Academia 2020.ISBN978-80-200-3058-0

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. SOA Zámrsk, Matrika narozených v Turnově, sign. 6860, ukn 9916.Dostupné online.
  2. na webu Prahy 6[nedostupný zdroj]
  3. ZUMR, Josef.S Janem Patočkou o filosofii a filosofech (1967).Filosofický časopis.2007, roč. 55, čís. 3, s. 340. Text je přetištěn z Filosofického časopisu, 15, 1967, č. 5, s. 585–598.
  4. Ústav dějin UK a Archiv UK:Matriky Univerzity Karlovy, inv. č. 8, Matrika doktorů Univerzity Karlovy VIII. (1931–1934), strana 3467
  5. VONKOVÁ, Erika a VÍTEK, Jiří. Jan Patočka na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně v letech 1946–1948. In: LESŇÁK, Slavomír, ed. a VACKOVÁ, Barbora, ed.Jan Patočka a naše doba: sborník příspěvků mezinárodní konference: 6. září 2017, Brno, Česká republika.1. vyd. [elektronické]. Brno: Masarykova univerzita, 2018, s. 6–11.ISBN 978-80-210-8958-7[chybné]. doi:10.5817/CZ.MUNI.P210-8958-2018.
  6. SOKOL, Jan.Jan Patočka aCHARTA 77.Reflexe.2007, čís. 32, s. 15.ISSN0862-6901.
  7. BLAŽEK, Petr, ed.„Kéž je to všecko ku prospěchu obce! “: Jan Patočka v dokumentech Státní bezpečnosti = Everything for the benefit of the community: Jan Patočka in State security documents.1. vyd. Praha: Academia, 2017. 526 s., xcvi stran obr. příl.ISBN978-80-200-2663-7.OCLC988579184
  8. Černí a černější,dokument České televize (hlavně čas 33:00–33:00).
  9. jh. Jaký je smysl Charty 77? Pražský archiv získal unikátní záběry filozofa Jana Patočky.Česká televize.24. 7. 2018.Dostupné online[cit. 2018-07-25].
  10. Nový park Maxe van der Stoela v Praze 6na portálu pražského magistrátu
  11. Oddělení vydávání osvědčení a správních agend.www.3odboj.army.cz[online]. [cit. 2021-07-29].Dostupné v archivupořízeném zorigináludne 2021-07-29.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]