Přeskočit na obsah

Jean Cruveilhier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jean Cruveilhier
Narození9. února1791
Limoges
Úmrtí10. března1874(ve věku 83 let)
Sussac
Příčina úmrtízápal plic
Alma materPařížská univerzita
Povolánílékař,profesor,patolog, chirurg a anatom
ZaměstnavatelPařížská univerzita
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Jean Cruveilhier(1791,Limoges,Francie1874,Sussac,Francie) bylfrancouzskýanatom.

Doktorát získal v roce 1816 vPaříži,kde o devět let později nahradilPierra Augustina Béclarda(1785–1825) v hodnosti profesora anatomie. V roce 1836 se vzdal své profesury ve prospěchGilberta Brescheta(1784–1845) a stal se vůbec prvním profesorem patologické anatomie. Jedním z jeho významných žáků bylportorickývůdce, chirurg a nositelřádu čestné legie,Ramón Emeterio Betances.

Cruveilhier byl velmi vlivným anatomem, který učinil významný přínos ve studiíchnervové soustavy.V roce 1842 popsal patologii neuronálních lézí, při onemocnění dnes známém jakoroztroušená skleróza(RS), a zveřejnil svá zjištění a ilustrace. Jako první rovněž zaznamenal klinickou anamnézu pacienta s touto nemocí. Nicméně až do roku 1868, kdy byla RS popsána neurologemJean-Martinem Charcotem,nebyla RS pokládána za samostatné onemocnění.

Provedl rovněž rozsáhlá studie o zánětu krevních cév, zejména o flebitidě, o kterém se domníval, že se jedná o celkovou příčinu většinyzánětů.Cruveilhier tvrdil, že flebitida dominuje celé patologii; tuto domněnku později vyvrátilRudolf Virchow.Cruveilhier byl plodným autorem. Mezi jeho díla patříAnatomie pathologique du corps humain(1829–1842) aVie de Dupuytren(1840), jenž věnoval svému učiteliGuillaume Dupuytrenovi.

Jeho jméno je spojováno s „Cruveilhierovým příznakem “(trvalouhypertenzía uzavřenívrátnicové žíly) a „Cruveilhier-Baumgartenovou nemocí “(cirhózou jaterbezascitu), která, kromě jeho jména, nese i jméno anatomaPaula Clemense von Baumgartena.Jeho jméno je rovněž spojeno s několika částmi anatomie; tyto názvy však z velké části nahradilo klinické názvosloví.

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuJean Cruveilhierna anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]