Přeskočit na obsah

Jeep

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeep
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení1941
Adresa sídlaToledo,Spojené státy americké
Charakteristika firmy
Oblast činnostiautomobilový průmysl
Produktyosobní automobil
Mateřská společnostStellantis
MajitelStellantis
Identifikátory
Oficiální webwww.jeep.com
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
Bantam BRC 40
Jeep M715

Jeepje značka výrobce automobilů a registrovaná ochranná známka koncernuChrysler.

Slovo „jeep “nebo „džíp “je často používáno jako synonymum pro vozidla podobného tvaru a využití.

Historie[editovat|editovat zdroj]

Původ slova „jeep “[editovat|editovat zdroj]

Nejčastěji (ovšem mylně) bývá původ slova odvozován od zkratky „GP“(„General Purpose “, univerzální využití), která se foneticky podobá slovu „jeep “(čtidžíp). Proti tomuto vysvětlení ale existuje pádný argument - Jeep nebyl původně určen pro obecné, ale pro velmi specifické využití. Navíc ve skutečnosti žádné takové armádní označení neexistovalo, pouzeFordtak označoval své vozidla, jak je popsáno dále.

Další (a pravdivá) varianta původy zkratky „GP“je nomenklatura firmyFord,kde „G“značí „Government use “(tedy vládní využití, vládními institucemi, armádou apod.) a „P“značí (průzkumná) vozidla s rozvorem 80 palců (1 palec/inch = 2,54mm). Později bylo k továrnímu označení přidáno „W“značící konstrukci firmyWillys(odlišení od vlastního projektu firmy Ford, později byla vyráběna také verzeGPA(Amphibious = obojživelné).[1]

Od roku1941se názvu Jeep začíná běžně užívat pro vojenská vozidla s pohonem 4×4 firmyWillys-OverlandInc., která později značku registruje.

První Jeepy[editovat|editovat zdroj]

První Jeepy vzešly ze soutěže US-Army, které se zúčastnily firmy, např. Willys-Overland,Forda American Austin Car Company. Požadavky zněly: Lehký terénní automobil s pohonem všech 4kolo maximální hmotnosti 590 kg který by uvezl 272 kg. Osm vozidel mělo mít řízení obou náprav a vyšší povolenou hmotnost o 34 kg. Každé firmě byla poskytnuta dotace 175 000 dolarů. Původní favorit American Austin Car Company se svým typem Bantam GP byl postupně vyřazen ze hry a vítězem se stala společnost Willys-Overland smodelem MB.Výroba se rozběhla v Toledu, Ohio. Edsel Ford získal alespoň spoluúčast na výrobě. Firma Bantam se začala zabývat výrobou přívěsů za vojenská vozidla.

O značce[editovat|editovat zdroj]

Více než 65 let je značka Jeep® symbolem pohonu všech kol. Značka Jeep® patří do portfolia koncernu Chrysler Group LLC.

Společnost Chrysler LLC, jejíž centrála se nachází v Auburn Hills v Michiganu, je výrobcem vozů a výrobků značky Chrysler, Jeep, Dodge a Mopar. Celkový objem prodeje v roce 2008 dosáhl 2 miliony vozů. Rok 2008 byl pro Chrysler International druhým nejlepším rokem za poslední desetiletí, co se týká prodeje vozů mimo území Severní Ameriky, a třetím nejlepším v celé její historii.

Do sortimentu výrobků společnosti Chrysler LLC se řadí některá ze světově nejuznávanějších vozidel, včetně Chrysler 300 a Town & Country, Jeep Wrangler a Grand Cherokee, Dodge Challenger a Ram.

Na podzim 2008 společnost Chrysler představila na trhu tři prototypy vozů se zdokonaleným elektrickým pohonem - Dodge EV, Jeep EV a Chrysler EV. Výroba jednoho z nich se plánuje pro spotřebitele na severoamerickém trhu v roce 2010 a pro evropský trh po roce 2010.

V červnu 2009 došlo k vytvoření globální strategické aliance se společností Fiat S.p.a.

Technické parametry[editovat|editovat zdroj]

  1. Největší trvalá cestovní rychlost 88km/hbez vytáčení motoru do nejvyšších otáček.
  2. Nejmenší rychlost 5 km/h.
  3. Minimální brodivost 460 mm při rychlosti 5 km/h aniž by zatékalo do vozidla.
  4. Možnost namontování řetězů a možnost stálé jízdy s nimi.
  5. Celková hmotnost 950 kg (987 kg pro verzi s řízením obou náprav).
  6. Minimální užitečná hmotnost 363 kg pro obsluhu (bez řidiče a výstroje).
  7. Nejmenší světlá výška 203 mm.
  8. Nájezdový úhel 45° (35° u plně zatíženého vozu).
  9. Možnost otočit světlomety do prostoru motoru (pro případnou noční opravu).

Další verze[editovat|editovat zdroj]

V průběhu výroby se objevily další varianty: obojživelné vozy, autogira, nákladní, odlehčené pro potřeby parašutistů, polopásové vozidlo,sněžný traktor,drezína,prodloužená verze nebo dokonce opancéřovaný vůz. Sériově se do výroby dostal pouzeFord GPA Seep- obojživelný Jeep. Byl o 660 kilogramů těžší než klasický Jeep. Tento model byl napodoben i vSovětském svazu,kam se hojně dovážel a dokonce i vČeskoslovensku(vozyTatra T801,Škoda 972).

Poválečné období[editovat|editovat zdroj]

Jeepy se podruhé světové válcelicenčně vyráběly v 26 zemích světa. Firma Willys pokračovala s civilními typy CJ2 a CJ3 a následně i další typy odvozené z modernizovaných vojenských verzí. V roce1973získal typ CJ7 titulAutomobil rokus pohonem všech kol. V roce1984automobilka tento úspěch zopakovala s typem XJ (Jeep Cherokee). V roce1985přišel třetí titul pro typJeep Comanche.Jednalo se opick-upodvozený od modelu XJ. Ve stejném roce byly starší typy CJ5 a CJ7 nahrazeny novým modelem Wrangler. V roce1991uběhlo 50 let od vyrobení prvního Jeepu.

Majitelé značky Jeep[editovat|editovat zdroj]

  • od 1941: Willys-Overland
  • od 1953: Kaiser
  • od 1963: Kaiser-Jeep
  • od 1970: AMC (American Motors Corporation)
  • od 1987: Chrysler
  • od 1998: Daimler Chrysler
  • od 2007: Chrysler LLC
  • od 2009: Chrysler Group LLC (dceřiná společnost koncernu Fiat)

Současné modely[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Jeepy v letech 1914-45;Steven J. Zaloga,ilustrace:Hugh Johnson,přeložil: Zbyněk Hruška; originální název: Jeeps 1941-45; Vydavatelství Grada Publishing a.s., první vydání 2010,ISBN978-80-247-3417-0

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]