Přeskočit na obsah

Jericho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o palestinském městě. O dalších významech pojednává článekJericho (rozcestník).
Jericho
أريحا
Pozůstatky Hišámova paláce
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška−200 m n. m.
Časové pásmoUTC+02:00
StátPalestinaPalestinaPalestina
Jericho
Jericho
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha45 km²
Počet obyvatel20 600 (2007)
Hustota zalidnění457,8 obyv./km²
Světové dědictvíUNESCO
Název lokalitystarověké Jericho / Tel es-Sultan
Typkulturní dědictví
Kritériumiii, iv
Odkaz1687(anglicky)
Zařazení2023 (45.zasedání)
Správa
StarostaHassan Saleh
Vznik96. století př. n. l.
Oficiální webwww.jericho-city.org
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Jericho(hebrejsky:zvukיְרִיחוֹ,arabsky:أريحا,kanaánsky:Yareah,řecky:Ἱεριχώ) je maléblízkovýchodníměsto, nacházející se veStátu Palestinanazápadním břehuřekyJordánseverovýchodně odJeruzaléma.Jeho název je pravděpodobně odvozen z hebrejského výrazu proměsíc,jelikož město bylo starým centrem uctívání lunárních božstev.[1]

Jericho je považováno za jedno z nejstarších měst na světě s kontinuálním osídlením.[2]Archeologickévýzkumy zde odkryly přes 20 po sobě navazujících osad, z nichž nejstarší je datována do období kolem roku9000 př. n. l.[3]Výzkumné práce byly zahájenyCharlesem Warrenemjiž v roce1868.Nejrozsáhlejší výzkumy za použití moderních postupů proběhly mezi lety1952a1958pod vedenímKathleen Kenyonové,která vyvinula metodu kopánítellupomocítrojrozměrnétechniky.

V roce 2023 bylo na seznam světového dědictví UNESCO zapsáno území archeologické lokality Tel es-Sultan o ploše 5,6 ha.

Nejstarší osídlení

[editovat|editovat zdroj]

Nejstarší osada se nacházela na dnešní lokalitěTel es-Sultan(českySultánův kopec), několik kilometrů od současného města. Slovotellv arabštině znamenámohylu.V archeologické terminologii představuje uměle vytvořené návrší, které vzniklo postupným vrstvením osídlení nad sebou. Taková návrší jsou typická proBlízký východaAnatolii.

První osídlení kolem roku 9000 př. n. l. je nazývánoNatufskou kulturoupodlevádíNatuf. Během něj se objevují první kamenné stavby. Toto období je nazývánoepipaleolit(pozdnípaleolit).

V prekeramickémneolituA, přibližně mezi lety 8350 př. n. l. až 7370 př. n. l., zde byla vybudována osada o rozloze 40 000 m2,ohrazená kamennou zdí s několika věžemi. Jedná se pravděpodobně o nejstarší městskou hradbu na světě.[4]Uvnitř města byly budovány obytné domy se stěnami z mazanic. Místní obyvatelé, jichž bylo mezi 170 a 1 000, pěstovalipšenici,ječmenaluštěniny.Lovili divokou zvěř.

V prekeramickém neolitu B, přibližně mezi lety 7220 př. n. l. až 5850 př. n. l., se objevují prvnípravoúhlédomy. Většinou se jednalo o několik místností uspořádaných kolem dvora. Žádný dům ale nebyl objeven v celku. Současně se v této fázi objevuje takzvaný kultlebek,uchovávání lebek, které byly odděleny od těla zemřelých. Mrtví bývali pohřbíváni pod podlahy domů. Pravděpodobně došlo také kdomestikaciovce.

Doba bronzová

[editovat|editovat zdroj]
Jean Fouquet,Dobytí Jericha,14701475

Vdobě bronzovése Jericho stalo jedním z nejvýznamnějších měst v oblastiSyropalestiny.Největšího rozkvětu dosáhlo mezi lety1700 př. n. l.1550 př. n. l..Kolem roku 1550 př. n. l. došlo k jeho zničení buďzemětřesenímnebo jeho dobytím.[5][6]Této fázi vývoje odpovídáarcheologická vrstvaspáleniště nazvanáDestrukce města IV. Vedle archeologických pramenů o zničení města existují i pramenybiblické.Kniha Jozuepopisuje dobytí Jericha zázrakem. Jozue dostal odBohapokyny k jeho dobytí. Měl s vojskem po šest dní pochodovat jednou denně okolo města s průvodemkněží,kteří troubili naberanírohy a nesli „archu úmluvy“.Sedmý den měli obejít město sedmkrát a nakonec měli všichni válečníci zakřičet válečný pokřik. Při tomto pokřiku se zdi Jericha zhroutily, válečníci vtrhnuli do nechráněného města a zničili ho.

Novodobá historie

[editovat|editovat zdroj]

Současné město se až do roku1967nacházelo na územíJordánska.Běhemšestidenní válkybylo společně s celýmZápadním břehem Jordánudobytoizraelskou armádou.V roce1994se stalo jedním z prvních měst, která byla předánapalestinské správěna základěmírové smlouvy z Osla.Roku2001došlo k jeho opětovnému obsazení Izraelci během tzv.druhé intifády.

Partnerská města

[editovat|editovat zdroj]
  1. Strong's Bible Dictionary
  2. Gates, Charles (2003). „Near Eastern, Egyptian, and Aegean Cities “, Ancient Cities: The Archaeology of Urban Life in the Ancient Near East and Egypt, Greece and Rome. Routledge, 18.ISBN0-415-01895-1.
  3. „Jericho “,Encyclopedia Britannica
  4. www.ourfatherlutheran.net[online]. [cit. 28-12-2007].Dostupné v archivupořízeném dne 20-02-2008.
  5. Finkelstein, Israel.The Bible Unearthed.
  6. Sturgis, Matthew, a John McCarthy.It Ain't Necessarily So.London: Hodder Headline, 2001. pp 56-59.ISBN0-7472-4506-1.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]