Přeskočit na obsah

Jižní Afrika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o jižní části kontinentuAfrika.O státu pojednává článekJihoafrická republika.
Jižní Afrika (podregion OSN)
Geografické vymezení, včetně podregionu OSN

Jižní Afrikaje region v jižní části kontinentuAfrika.Patří do ní tyto země:

Geografie[editovat|editovat zdroj]

Jižní Afrika leží v tropickém suchém podnebném pásu, z většiny na pánvi Makarikari.[zdroj?]Od jihu jsou zdesavany,polopouštěapouště.

Na západě jeNamibská poušť,dále poušťKalahari.Oblastí protékají řekyOranžská řeka,LimpopoaZambezi,na které též leží známéViktoriiny vodopády.K regionu patří i četné ostrovy (Komory,Maskarény,Madagaskar).

Zemědělství[editovat|editovat zdroj]

Hlavně ve východní části regionu se hojně pěstuje vinná réva, citrusy, kukuřice, sladké brambory, pšenice, palmy olejné, tabák i rýže.

Obyvatelstvo[editovat|editovat zdroj]

Jižní Afrika je jedna z nejhustěji obydlených oblastí kontinentu. V regionu žijíHamité,KojsanovéaBantuovénebo méně četníKřováci,na MadagaskaruMalgašové.Žijí zde kmeny Sanů a Namů (dříve nazýváni pejorativněHotentoti). V Jihoafrické republice tvoří celých 27 % obyvatelstva bílá rasa – jde o potomky kolonistů. Náboženské oblasti dominujekřesťanství.Na rozdíl odseverní Afriky,kde je počet muslimů drtivě většinový, v jižní Africe vyznáváislámjen 1 % obyvatel.[1]Ztradičních afrických náboženstvíje zastoupeno lozijské náboženství, tumbukské náboženství, náboženstvízulu,náboženství Sanů, rozšířené je tradiční léčitelství.[2]

Tradiční vesnice v Malawi, jižní Afrika.

Problematika[editovat|editovat zdroj]

Dobykolonialismunesporně poznamenaly vývoj všech států. Dnes jsou hlavními problémykorupceapandemieviruHIV,které překážejí oblasti v ekonomickém růstu. Nalezení ekonomické a politické stability je důležitý cíl této oblasti (stejně jako většiny ostatních regionů). K podpoře tohoto snažení byla ustanovenaJihoafrické rozvojové společenství(angl. Southern African Development Community), která se stará o spolupráci jednotlivýchnárodů.

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Encyclopædia Britannica.London: Encyclopædia Britannica, 2003. S. 306.
  2. HAVELKA, Ondřej.Méně známá africká náboženství 4/4: jižní Afrika[online]. Dingir [cit. 2022-09-29].Dostupné online.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]