Přeskočit na obsah

Kaše

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránceKaše (rozcestník).
Kaše
Bramborová kaše s pažitkou a máslem
Bramborová kaše s pažitkou a máslem
Základní informace
Místo původucelosvětový
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Kašeje pokrm polohusté konzistence připravovaný vařením potravin jako jsouobiloviny,luštěninynebobramborya další, někdy s přidanou vodou čimlékem[1][2]K nejznámějším kaším patříovesná,krupicová,rýžovánebobramborová.Podobným pokrmem jepyré.

Kaše, zpravidla zobilovinčipseudoobilovinpatřily odpravěkukzákladním pokrmůmv mnoha lidských společnostech. Obilná zrna mohla být vařena celá, jindy se vařila podrcená či pomletá, a výsledný pokrm mohl být slaný i sladký. Někdy byly ochucovány přídavkem tuku, napříkladsádlaneboslaniny,nebo bylinek. Bohatší chuti mohlo být dosáhnuto také použitím mléka, smetany či vajec, v případě sladkých kaší se používalo rozvařené ovoce nebomed.Kaše mohla být základem pro přípravuplacek.USlovanůse kaše připravovala zpšenice,ječmeneaprosa,proGermánybyla typickáovesná kaše.[3]

Slovem kaše může být přeneseně označena jiná hmota obdobné konzistence, ač neslouží k jídlu. Jako metafora se používá také u termínusídelní kaše,který označuje neuspořádanou zástavbu. Kaše se objevuje také v mnoha českých frázích jako „být na kaši “, „být v (pěkné) kaši “nebo „chodit kolem horké kaše “.

William Hemsley, Kaše (Porridge), 1893

Včeské kuchynije kaše slovanským dědictvím.Staří Slovanépřipravovali kaše drcením či roztlučením obilí jak napovídá etymologie slova: zpraslovanského*kaša,které nejspíše vychází zpraindoevropskéhokořene*kes„sekat, tlouci, škrábat, drtit”.[4]Použitým obilím byla především pšenice, ječmen a proso, kaše se většinou připravovala na slano a byla silně maštěna. Obilná složka byla ochucována masem,morkem,rybou, mlékem, sýrem, zeleninou, kořením nebo houbami. Připravovali také kaše z luštěnin: čočková, hrachová a později i fazolová. Někdy se obilniny a luštěniny připravovaly společně, příkladem jekočičí tanec,tedy kroupy s čočkou. Dále byly známy kaše zeleninové a masové, až později se objevila bramborová kaše. Vzácněji se připravovaly kaše sladké, například z různých druhů ovoce. Kaše byly často jídlem slavnostním, připravovala se tak například kaše svatební nebo vánoční, podobně jako je na východě Evropy připravovánakuťa,k obřadním jídlům patřilo ipražmo,pražené nezralé obilí, někdy roztlučené na kaši, apučálkaz naklíčeného hrachu, taktéž někdy v kašovité podobě.[5]

Tradiční české kaše byly někdy velmi bohaté: mohly obsahovat zároveň jak mléko nebo smetanu, tak vejce a máslo. Vpostní doběse naopak musely obejít bez živočišných potravin, používalo se tak mandlové nebo ořechové mléko. Kaše se někdy zapékaly, příkladem může býtjáhelník,nebo se z ní vařily noky podobnéškubánkům.[6]

Skandinávie

[editovat|editovat zdroj]
Dánskárisalamande

Kaše (dánskygrød,norskygrøt,švédskygröt), zpravidla obilná byla základem skandinávské stravy od pravěku až do 20. století. Mohla být servírována i třikrát denně a nejčastěji se vařila z ječné mouky a vody. O svátcích a v bohatších domácnostech mohly být použity ječné či pšeničnékroupy,nebo dokonce rýže, a vaření mohlo probíhat s mlékem nebo smetanou. Kaše byla také tradičním vánočním pokrmem, od začátku 20. století vařená s rýže, sypanáskořicía maštěná máslem. V Dánsku se na Vánoce podává rýžová kaše se smetanou,mandlemi,cukrem avanilkouzvanárisalamande,podobný pokrm se připravuje i v Norsku a Švédsku. V Norsku se k příležitostiletního slunovratupřipravujerømmegrøt,kaše z kysanou smetanou, podávaná k uzenině. Z mouky a tučné složky, například mléka, krve nebotresčích jater,se připravoval pokrm zvanýkams.Známa také byla řidší verze kaše, dánsky zvanávælling,norskyvellinga švédskyvälling.Ve 20. století obliba obilných kaší výrazně klesla, jako snídaňové jídlo byly zpravidla nahrazenycereáliemi.[7]

  • být/bejt v kaši(takérejžinebobryndě) je českýfrazeologismuss významem „dostat se do na první pohled obtížně řešitelné nebo nepříjemné situace, do problémů “(podobně francouzsky„être dans la purée “[8])
  • chodit kolem horké kašeznamená „nejít přímo k jádru věci, problému, ale dělat okolky, prostoje “(německy„um den heißen Brei (herum)reden “)
  1. kaše[online]. Slovník spisovného jazyka českého [cit. 2024-04-15].Dostupné online.
  2. kaše[online]. Slovník současné češtiny [cit. 2024-04-15].Dostupné online.
  3. FEYFRLÍKOVÁ ČERNÁ, Monika.Kaše je grunt: Na obilovinách si pochutnávali chudí i bohatí[online]. 100+1 zahraniční zajímavost, 15. 7. 2018 [cit. 2024-04-15].Dostupné online.
  4. REJZEK, Jiří.Český etymologický slovník.Praha: Leda, 2001.ISBN80-85927-85-3.S. 276.
  5. KAŠPÁRKOVÁ, Blanka.Názvy pro chléb a kaši ve slovanských jazycích.Brno, 2011. Bakalářská práce.Filozofická fakulta Masarykovy univerzity.Vedoucí práce Pavla Valčáková. s. 8–19.Dostupné online.
  6. ÚLEHLOVÁ-TILSCHOVÁ, Marie.Česká strava lidová.Prah: Triton, 2011.ISBN978-80-7387-421-6.S. 348–353.
  7. NOTAKER, Henry.Food Culture in Scandinavia.[s.l.]: Greenwood Press, 2009.Dostupné online.ISBN978-0-313-34922-5.S. 18–19, 46, 158-159, 173.
  8. NEUMANN, Josef; HOŘEJŠÍ, Vladimír; autorský kolektiv.Velký francouzsko-český slovník.2. vyd. Svazek 2. Praha: Academia, 1992. 760 s.ISBN80-200-0235-9.Kapitola P, s. 365. Heslo:purée.
  • (německy)Gert von Paczensky, Anna Dünnebier:Kulturgeschichte des Essens und Trinkens,Orbis, Mnichov 1999,ISBN3-572-10047-X

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]