Přeskočit na obsah

Karel Veliký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karel Veliký
Císař římský, král Franků a král Langobardů
Portrét
Doba vlády76828. ledna814
Úplné jménoKarel I. Veliký
Titulyfranský král,bavorský vévoda,římský císař
Narození2. dubna748
CáchyneboLutych
Úmrtí28. ledna814(ve věku 65 let)
Cáchy
Pohřbenkatedrála Panny Marie v Cáchách
NástupceLudvík I. Pobožný
ManželkyGerberga770–771
Hildegarda771–783
Fastrada783–794
Luitgarda794–800
PotomciPipin Hrbatý,Karel Mladší,Rotruda,Berta,Pipin Italský,Ludvík I. Pobožný,Theodrada,Drogo,Hugo,Alpais, Adelaida, Gisela, Lothar, Hildegarda, Chrotais, Hiltruda, Ruodhaid, Theodorich, Adaltruda.
DynastieKarlovci
OtecPipin III. Krátký
MatkaBertrada z Laonu
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Karel I. Veliký(2. dubna748?28. ledna814Cáchy) bylfranskýkrála první středověkýřímský císař(800–814).Králem Frankůse stal roku 768, králemLangobardůroku774a římským císařem roku 800.[1]Běhemraného středověkusjednotil většinuzápadníastřední Evropy.Rozhodl se, že všichni jeho poddaní se musejí státkřesťany,tento proces byl provázen i násilím (napříkladmasakr ve Verdenu).[2]

Karel byl prvním uznaným císařem, který vládl v západní Evropě odpádu Západořímské říšeasi o tři století dříve.[3]Franský stát, rozšířený o další území, se nazývalKarolínská říše.Kulturní rozkvět za jeho vlády je nazývánkarolínská renesance.[4][5]Jelikož jeho říše sjednocovala dnešníněmeckéafrancouzskéúzemí, je Karel Veliký dnes někdy nazýván „otec Evropy “.[6]BylsvatořečenvzdoropapežemPaschalem III.a po jistou dobu kolem jeho osoby existoval náboženský kult. Východní pravoslavná církev na něho pohlížela méně příznivě. Bylo to kvůli jeho podpořefilioquea také kvůli tomu, že papež upřednostnil při jmenování císařem Karla před byzantskou panovnicíIrenou Athénskou,čímž zvýhodnilZápad.

Vzestup Karla Velikého[editovat|editovat zdroj]

Denár Karla Velikého přibližně 812–814

Karel Veliký (latinskyCarolusneboKarolus Magnus,francouzskyCharlemagne,německyKarl der Große) se narodil patrně roku747[7](uvádí se také 742, 748 či 751). NebylNěmec,aleFrank,tedy romanizovanýGermán.V Karlověfranské říšise úřadovalo latinsky, různé dialekty (franský, saský, bavorský, fríský, durynský, alamanský, langobardský) tu zněly vedle dialektů galských, románských a slovanských. Karel byl synemmajordomaa pozdějšího franského králePipina III. KrátkéhoaBertrady,dcery hraběteHeriberta z Laonu.Pipinovým otcem bylmajordomusKarel Martel,kterému se podařilo po více než 200 letech sjednotit všechny Franky (dobylříši Langobardů),christianizovatgermánské kmenyna severovýchodě říše (saské války), porazit samostatné vévody vzdorující království (hlavněBavorsko) a začlenit jejich území do franské říše. Po smrti Pipina roku768přebral Karel Veliký společně se svým bratremKarlomanemvládu. Karloman nicméně roku771zemřel, takže se Karel stal jediným vládcem franské říše. Byl příslušníkemdynastieKarlovců,která vystřídala752Merovejce.Karel Veliký proslul nejen jako válečník a dobyvatel, ale také jako významný vládce a zákonodárce. VCácháchzaložil dvorskou školu a císařský palác. Na svůj dvůr zval významné učence (např.Alkuina z Yorku,Paula Diakona,Petra z Pisy,AngilbertaaEinharda). Ač byl sám negramotný, pečoval o rozvoj umění a řemesel, zmírnil kruté zákony, klášterům nařídil opatřovat knihy a zabývat se školním vzděláváním. Měl 5 legitimních žen a navíc 4 družky (církev to označovala za nezdrženlivost).

Životopis Karla VelikéhoVita Karoli Magnipo jeho smrti sepsal učenec a básník Einhard.

Vláda[editovat|editovat zdroj]

Raffaelovakorunovace Karla Velikého
Korunovace Karla Velikého na císaře papežem Lvem III.

Za vlády Karla Velikého dosáhlaFranská říšenejvětšího územního rozmachu. Hlavní náplní Karlova panování byly výboje, za nichž se franský stát nebývale rozšířil. Přes třicet let vedli franští bojovníci urputné boje na východě zaRýnems germánskými Sasy, se kterými Karel svedl celkem osmnáct bitev. Pokračoval v otcově expanzívní politice, 774 dobyl langobardské království,778 poražen při výpravě na Pyrenejský poloostrov,později rozšířil území k Ebru. V letech 772–799 tak podnikali Frankové pod vedením Karla Velikého téměř každoročníválečné nájezdy do pohanského Saska,aby si Sasy politicky podrobili a aby mezi nimi vymýtili jejich pohanské náboženství a obřady, které byly duchovním tmelem saského odboje. Povstání pohanských Sasů byla exemplárně trestána – podleAnnales regni Francorumdal Karel roku 782 po bitvě uVerdenu(nedalekoBrém) popravit 4 500 Sasů, kteří se proti němu a jehochristianizacivzbouřili. Sasko se Frankům podařilo christianizovat až když zničili významné saské obětištěIrminsul(snad jižně odPaderbornu,patrně strom nebo kmen) a vyhlásili trest smrti za jakýkoliv projev pohanství (dleCapitulatio de partibus Saxoniae).[8]

Na území dnešníhoMaďarskase králi podařilo úplně zničit říšiAvarů,kočovného národa původem ze stepístřední Asie.Pokoušel se také o výpravy protiSlovanůmv našich zemích, ale tady byl odražen a spokojil se s mírovými poplatky – tzv.tribut pacis.Roku 789 si Karel podrobil slovanskéObodrity,kteří mu platili tribut a pomáhali mu v bojích proti Sasům.

V severní Itálii ovládl království germánských Langobardů a sám se prohlásil jejich králem. Pronikl až naPyrenejský poloostrov,kde válčil protiumajjovskémuCórdobskému emirátu.Karlovo první tažení na Pyrenejský poloostrov však skončilo tragicky. Zadní voj franského vojska byl tehdy uRoncevauxpřepaden a vojáci pobiti. Hrdinně zahynul i jeho velitel, prefektbretaňskémarkyRoland(o tři století později napsal neznámý patrně francouzský kněz hrdinskýeposPíseň o Rolandovi,v němž oslavuje hrdinu, jenž do posledního dechu bojuje za svého krále).

Franská říšeKarlovcůse postupně stala rozhodující mocností v západní Evropě a protiváhou byzantské říše na východě. Tomu odpovídalcísařský tituljejího panovníka.25. prosince800korunovalpapežLev III.během vánočních bohoslužeb vŘíměKarla Velikého nacísaře říše římské.Tak došlo v západní Evropě (324 let od páduZápadořímské říše) k obnovení císařství a posléze ke vznikuSvaté říše římské.

Karel se i po císařské korunovaci snažil být především vládcem Franků. Rozlehlou říši rozdělil nahrabství,která spravovala hrabata vybíraná panovníkem. V pohraničí byly místo hrabství zřizoványmarkyv čele smarkrabími.Marky byly obsazovány vojáky, kteří měli za úkol bránit říši před útoky zvenčí. Středisky správy byly královské dvorce s palácem, rozmístěné v různých částech země. K nim příslušely statky. Kontrolu nad celým územím prováděl král, který se svou družinou zemi objížděl. Říše neměla hlavní město, v němž by trvale sídlil. Při tehdejší malé úrodnosti totiž početnýkrálovský dvůrrychle spotřeboval zásoby potravin i pícnin z širokého okolí. Panovník byl proto nucen cestovat po statcích (falcích), na nichž mu poddaní vždy přichystali dostatek obživy a čerstvé koně pro něho osobně i jeho družinu. Karel ovšem nejraději pobýval vCáchách,kde si nechal postavit výstavní císařský palác. Je pohřben vcášské katedrále Panny Marie,kterou sám založil. Po smrti jeho synaLudvíka Pobožnéhobyla franská říše rozdělena na tři části –západofranskou,středofranskouavýchodofranskou.Rozdělili si ji tak Ludvíkovi synovéVerdunskou smlouvouroku 843.

Reforma státní správy[editovat|editovat zdroj]

Jezdecká soška Karla Velikého, Louvre

V důsledku neustálého rozpínání Franské říše byl Karel Veliký nucen provést reformu státní správy. Říše byla tedy rozdělena na jednotliváhrabství,která spravovala hrabata podřízená vládci. Pohraniční území, která byla ohrožována častými vojenskými vpády, byla rozdělena na marky, což byly vlastně vojenské oblasti, v jejichž čele stál vévoda či markrabě, který byl rovněž podřízen panovníkovi. Na hranicích byla tedy neustálá přítomnost vojenských jednotek. Dalším bodem reformy státní správy byla povinnost umět číst a psát pro státní správu. Karel Veliký (který sám patrně psát neuměl) chtěl tímto novým nařízením zvednout úroveň vládnutí ve své říši.

Karolínská renesance[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuKarolínská renesance.
Franská říše mezi lety 481 a 814. Letopočty udávají rok připojení k říši, Karlovo rozšíření je světle zelené.

Dvůr Karla Velikého se stal významným střediskem kultury, jakou bychom v tehdejší Evropě – s výjimkouByzance– marně hledali. Po pádu římské říše se kulturní vývoj na západě ubíral složitými cestami. Barbarské národy neuměly číst ani psát a vědění starověkého Říma upadalo pozvolna v zapomnění. Určitého vzdělání se dostávalo pouze kněžím a mnichům, kteří potřebovali číst církevní spisy, především Bibli, aby ji mohli vykládat věřícím. Teprve ve franské říši za panování Karla Velikého a mnohdy právě z jeho popudu došlo k rozkvětu vzdělanosti, výtvarného umění a stavitelství. Tato snaha o obnovu kulturního života bývá nazývána karolínskou renesancí (znovuzrození, ve smyslu obnovení antické kultury). Karolínská doba však nevzkřísila ducha antické vzdělanosti, spíše se jím jen inspirovala a snažila se ho napodobit. Dala však pevné základy dalšímu vývoji kultury a umění, který později dospěl k vytvořenírománského slohu.V tomto období vzniklo i nové písmo, zvanéKarolínská minuskule.

Novými nositeli kultury se staly předevšímkláštery.V jejich písařských dílnách (skriptoriích) se opisovaly starérukopisya zdobily se malbami. Šlo především obiblické texty,ale také o spisy antických autorů. Ty byly využívány především pro zlepšení znalostí spisovnélatiny– jazykacírkve.Svým obsahem byla antická díla chápání středověkých křesťanů již značně vzdálená. Díky těmto opisům se však řada z nich dochovala.

Karel Veliký se od počátku své vlády snažil, aby duchovní získali dobré vzdělání. Podporoval proto zakládání škol při klášterech a biskupstvích. Ke svému dvoru povolal mnohé učence zAnglie,ItálieaŠpanělska.Ti pak působili na církevních školách i v Karlově družině. Jedním z nich byl všestranně vzdělaný anglosaskýmnichAlkuin z Yorku,Karlův přítel. Právě on nepochybně podnítil vznik řady významných děl v oblasti umělecké, literární i stavební. Do okruhu rádců Karla Velikého patřil také učenec a básníkEinhard.Po císařově smrti sepsal jeho životopisVita Karoli Magni,který se stal jedním z nejpozoruhodnějších literárních děl své doby. Dvůr Karla Velikého patřil k nejbohatším v Evropě.

Vztah k českým dějinám[editovat|editovat zdroj]

Války proti Avarům v roce791se s velkou pravděpodobností účastnily i české kmeny. V roce805Karel Veliký vyslal vojenskou výpravu do Čech za účelem podmanění českých kmenů na východě. Tři vojska se podle kronikAnnales Mettenses prioresaChronicon Moissacensepod vedením Karlova syna,Karla Mladšíhospojila na soutoku Labe a Ohře. Asi 30 tisíc bojovníků oblehlo hradiště, které se v kronikách nazýváCanburg.České kmeny se jim nemohly postavit v otevřeném boji, ale hradiště po 40 dnů ubránily. Při obraně města byl zabit i český vévodaLech,je ale možné, že pouze došlo k chybnému překladu, v němž slovo „lech “původně odkazuje na slovanské pojmenování funkce. Karlova armáda sice vyplenila okolí po obou březích Labe, ale pro nedostatek potravy se musela vrátit domů. Následující rok se armáda Karla Velikého pod vedením Karlova synaPipinana území Čech vrátila, tentokrát se kvůli obavám zhladomoru(popisují říšské anályAnnales regni FrancorumaChronicon Gothanum) Češi podřídili a přistoupili na placenítributu.

Svatořečení[editovat|editovat zdroj]

Mistr Theodorik, Sv. Karel Veliký, Národní galerie v Praze
Karel Veliký a jeho synLudvík Pobožný

Roku 1165 prohlásil kolínský arcibiskup na podnět císařeFridricha I. BarbarossyKarla Velikého za svatého. Stalo se tak proti vůli tehdejšího papežeAlexandra III.,zato svůj souhlas k této kanonizaci dal vzdoropapežPaschalis III.Církev svatořečení Karla Velikého toleruje od roku 1176 s tím, že je oficiálně pouze povoleno, nikoliv uznáno. Císař není zapsán v seznamu svatých římské církve.

Obraz Karla Velikého jako panovníka-světce vytvořil prokapli svatého Křížena hraděKarlštejnědvorní malířKarla IV.Mistr Theodorik.Je mu též zasvěcen význačnýkostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla VelikéhonaKarlověv pražskémNovém Městě.Pražští cínaři, konváři a mosazníci jej uctívali jako patrona svého cechu.[9]

Potomci[editovat|editovat zdroj]

První manželství sDesideratou,dcerou krále LangobardůDesideriadojednala Karlova matkaBertradav roce770.Princezna však skončila v klášteře a Karel se v roce771oženil s třináctiletouHildegardou,dcerou hraběteGerolda.Alemanskáprincezna je považována za Karlovu velkou lásku a ve franských pramenech je jako první manželka nazývána královnou. Hildegarda zemřela v pětadvaceti letech a dala život devíti dětem. Třetí manželkaFastradazemřela v roce794a čtvrtá AlemankaLuitgardaroku800jako bezdětná. Po její smrti sice Karel uvažoval o sňatku sbyzantskoucísařovnouIrenou,ale ta byla roku802svržena, a tak zůstal vdovcem.[10]

  1. 794Ermengarda z Hesbaye(†818)
  2. 819Judita Welfská

Kromě devíti dětí z manželství s Hildegardou a dvou dcer z manželství s Fastradou měl Karel řadu nemanželských potomků. Nejstarším z těchto dětí byl nemocnýPipin Hrbatý(770–811) ze vztahu s konkubínouHimiltrudou,který měl postiženou páteř.

Karlův život v datech[editovat|editovat zdroj]

Karlův odkaz[editovat|editovat zdroj]

Franská říše v době Karlovy vlády dosáhla rozlohy 1 200 000 km², patřilo do ní území od dnešní Francie až k západním hranicím České republiky. Na tuto říši se odkazujeEvropská uniejako na svého předchůdce. V tomto duchu se každoročně vCácháchuděluje nejprestižnější evropské ocenění,Cena Karla Velikého.Jedna z hlavních budov Evropské komise vBruselunese názevCharlemagne building.

Bylinkář a léčitel

V 8. stol. vydal císař Karel Veliký seznam léčivých rostlin, které musely být pěstovány v císařských zahradách. O Fenyklu prohlásil, že fenykl je základem zahrady každého panovníka.

Vývod z předků[editovat|editovat zdroj]

Ansegisel
Pipin II. Prostřední
Svatá Begga
Karel Martel
Alpaida
Pipin III. Krátký
Lambert z Hesbaye
Rotruda Trevírská
Chrotlinda
Karel Veliký
Charibert z Laonu
Bertrada z Prümu
Bertrada z Laonu
Gisela z Laonu

Hrdina chansons de geste[editovat|editovat zdroj]

Karel Veliký truchlí na mrtvým rytířem Roladem
Karel Veliký nad mrtvým Rolandem, ilustrace ze 14. století

Kolem postavy Karla Velikého, jeho předků a potomků vzniklo více než sto velkýchepickýchskladebstarofrancouzskéhrdinské epiky (převážně z 12. a 13. století), tzv.chansons de geste,zařazených do tří základních cyklů, ve kterých není Karel Veliký vždy zcela kladnou postavou.[13]Nejvýznamnější je z tohoto hlediskaKrálovský (karolínský) cyklus,kam patří nejznámějšíchanson de gestePíseň o Rolandovi.[14]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Charlemagne | Biography, Accomplishments, Children, & Facts.Encyclopedia Britannica[online]. [cit. 2021-09-22].Dostupné online.(anglicky)
  2. Was Charlemagne a Mass Murderer?.Medievalists.net[online]. [cit. 2021-09-22].Dostupné online.
  3. Becher 2005,s.96.
  4. TROMPF, G. W. The Concept of the Carolingian Renaissance.Journal of the History of Ideas.1973, roč. 34, čís. 1, s. 3–26.Dostupné online[cit. 2021-09-22].ISSN0022-5037.DOI10.2307/2708941.
  5. Carolingian Renaissance | Encyclopedia.com.www.encyclopedia.com[online]. [cit. 2021-09-22].Dostupné online.
  6. TOMES, Luke. Who Was Charlemagne and Why Is He Called the ‘Father of Europe?’.History Hit[online]. [cit. 2021-09-22].Dostupné online.(anglicky)
  7. Charlemagne | Biography, Accomplishments, & Facts.Encyclopedia Britannica.Dostupné online[cit. 2018-11-19]. (anglicky)
  8. CARBONELL, Charles-Olivier.Evropské dějiny Evropy 1 - Mýty a záhady.Praha: Karolinum, 2004. S. 140.
  9. WINTER, Zikmund:Český průmysl a obchod v XVI. věku. Praha 1913, s. 405, 602, 603.
  10. LEBE, Reinhard.Království jako věno.Překlad Pscheidtová Blanka. 1. vyd. Praha: Brána, 1999. 208 s.ISBN80-7243-059-9.S. 21.
  11. "Ecce homo - slon Abul AbbasArchivováno13. 3. 2017 naWayback Machine.".Český rozhlas. 20. července 2012.
  12. "Karel Veliký".Česká televize. 24. května 2014.
  13. NOVÁK, Otakar,a kol.Slovník francouzských spisovatelů.1. vyd. Praha: Odeon, 1966. 728 s. cnb000204480. S. 315–317.
  14. FRYČER, Jaroslav,a kol.Slovník francouzsky píšících spisovatelů.1. vyd. Praha: Libri, 2002. 760 s.ISBN80-7277-130-2.S. 571–572.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Literatura[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]

Předchůdce:
Tasilo III.
Znak z doby nástupu Bavorský vévoda
788814
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Lothar I.
Předchůdce:
-
Znak z doby nástupu Římský císař
800814
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ludvík I.Pobožný