Přeskočit na obsah

Kattegat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kattegat
Maximální hloubka109 m
Šířka100 km
Délka220 km
Rozloha22 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celekBaltské moře,Atlantský oceán
Sousední celkyVelký Belt,Öresund,Skagerrak,Limfjord
Podřazené celkySamsø,Læsø,Anholt,Tunø,Endelave,Sejerø,Hesselø,Æbelø
SvětadílEvropa
StátDánskoDánskoDánsko
ŠvédskoŠvédskoŠvédsko
PřítokyGlomma,Göta,Lagan,Nissan,ÄtranaViskan,Gudenå
Map

Kattegat(dánsky: [ˈkʰætəkæt]; švédsky: Kattegatt [ˈkâtːɛˌɡat], doslovakočičí díra) je jedna zDánských úžin,mořská oblast o rozloze 25 000 km² ohraničenádánskýmJutským poloostrovemna západě, ostrovy vDánských úžináchaBaltském mořina jihu ašvédskýmiprovinciemiBohuslän,Västergötland,HallandaSkånena východě. Baltské moře se do Kattegatu vlévá Dánskými úžinami. Tato mořská oblast je pokračovánímSkagerrakua ačkoliv může být považována za zálivSeverního moře,tak v tradičnímskandinávskémužití tomu tak není.

Kattegat je poměrně mělké moře a plavba v něm může být velmi obtížná a nebezpečná kvůli mnoha písčitým a kamenitým útesům a záludným proudům, které se často mění. V moderní době byly vyhloubeny umělé kanály na mořském dně, mnoho útesů bylo vybagrováno buď čerpáním písku, nebo vylovením kamene a byla vybudována dobře rozvinutá síťsvětelné signalizace,aby byla zajištěna ochrana velmi husté mezinárodní dopravy na tomto malém moři.

V Kattegatu se nachází několik velkých měst a velkých přístavů, mezi něž patří (sestupně podle velikosti)Göteborg,Aarhus,Aalborg,HalmstadaFrederikshavn.Název pochází odstředověkýchmořeplavců.

Geografie[editovat|editovat zdroj]

Älvsborg u Göteborgu, námořní pevnost v Kattegatu

Podle definice stanovené v úmluvě z roku 1932 podepsanéDánskem,NorskemaŠvédskem(zapsané v sérii smluvSpolečnosti národů1933–1934) se severní hranice mezi Kattegatem aSkagerrakemnachází na nejsevernějším boděSkagenuna Jutském poloostrově, zatímco jižní hranice směrem kÖresunduse nachází na špičce poloostrovaKullenveSkánii.[1]

Hlavními vodními toky, které se vlévají do Kattegatu, jsou řekyGötav Göteborgu spolu s Laganem,Nissanem,Ätranema Viskanem v provinciiHallandna švédské straně a řekaGudenåv Jutsku v Dánsku.

Hlavními ostrovy Kattegatu jsouSamsø,LæsøaAnholt;poslední dva jmenované ostrovy jsou kvůli svému relativně suchému klimatu vnímány jako součást "dánského pouštního pásu".

Ke Kattegatu přiléhá řada pozoruhodných pobřežních oblastí, například přírodní rezervace Kullaberg ve švédské Skánii s řadou vzácných druhů a malebným skalnatým pobřežím, městoMölles malebným přístavem a výhledem na Kullaberg a Skagen na severním cípu Dánska.

Od 50. let 20. století se uvažuje o projektu mostu, který bývá označován jako Kattegatbroen (Kattegatský most) a který by přes Kattegat spojilJutskoaZéland.Od konce nultých let 21. století se o projekt znovu zajímá několik vlivných dánských politiků. Obvykle se předpokládá, že most spojí Hov (vesnice jižně odOdderuv oblastiAarhusu) seSamsøaKalundborgem.[2][3]

Hydrografie[editovat|editovat zdroj]

Kattegat je 220 km dlouhý, minimálně 60 km (na jihu) a maximálně 140 km (na severu) široký.[4]Kattegat má objem 500 km3,rozlohu 22 000 km2a průměrnou hloubku 23 metrů. Dánská strana je poměrně mělká. Na švédské straně je nejsevernější částí KattegatuDjupa Rännan,který je hluboký téměř 100 metrů. Dále na jih jsou hloubkové poměry nepravidelné, největší hloubka, přibližně 130 metrů, je na úrovni Varbergu.[5]

Zamrzá v tuhých zimách u břehů. Tečou jím dvaproudy:méně slaný povrchový na sever a více slaný hlubinný na jih.

Ostrovy[editovat|editovat zdroj]

V průlivu se nacházejíostrovySamsø,Læsø,Anholt,Tunø,Endelave,Sejerø,HesseløaÆbelø.

Fauna[editovat|editovat zdroj]

V průlivu je rozvinutýrybolov(sledi,platýsi,makrely).

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuKattegatna anglické Wikipedii.

  1. Convention No 3210.League of Nations Treaty Series 139, 1933–1934. Retrieved 27 December 2012.
  2. Rolf Ask Clausen. Ingeniøren 1955: Byg bro over Samsø [Build a bridge across Samsø].Ingeniøren.2 October 2007.Dostupné online[cit. 16 February 2016]. (dánsky)
  3. En fast Kattegatforbindelse[online]. Kattegatkomitéen [cit. 2017-05-15].Dostupné online.(dánsky)
  4. Kattegat | strait, Denmark-Sweden | Britannica.www.britannica.com[online]. [cit. 2022-11-16].Dostupné online.(anglicky)
  5. Rapports et procès-verbaux des réunions.Hydrographic features of the Kattegat[online]. 1984.Dostupné online.[nedostupný zdroj]

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]