Přeskočit na obsah

Kniha Nahum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kniha Nahum
AutorNahum
Původní názevנַחוּם
Žánrprorocké knihy
Předchozí a následující dílo
Kniha Micheáš
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Kniha Nahumnebo téžKniha proroka Nahuma(hebrejskyנחום‎,Nachum) je krátkým prorockým spisemStarého zákona.Řadí se mezimenší proroky,meziMicheášeaAbakuka.

Datace a povaha knihy[editovat|editovat zdroj]

Kniha obsahuje několik skupin básnických skladeb namířených protiAsýriia jejímu hlavnímu městuNinive.Nahum Elkóšský, kterému jsou výroky a skladby připisovány, byl pravděpodobně kultovníproroka „mluvčí “jeruzalémskéhokultu ve službáchjudskéhokráleJóšijáše,v rámci podpory náboženské reformy spojené s politickou obrodou země zvláště po smrti asyrského králeAššurbanipala(627 př. n. l.).

Výroky oznamují pád a zánik Ninive, hlavního města úhlavního nepřítele Judska, k čemuž došlo v roce 612. Výroky tedy pravděpodobně pocházejí z doby mezi lety627a612 př. n. l.

Povahou se jedná o chrámové proroctví a výroky proti okolním národům, což je jedna z nejstarších a nejvýznamnějších funkcí starého kultovního proroctví. Účelem bylo podpořit královu snahu o politické i náboženské osamostatnění země od jejího pána Asýrie. Nepřítel národa je nahlížen současně jako nepřítel Boha a nepřítel stvoření a řádu. Tento nepřítel, který dlouho ohrožoval a utiskoval Izrael, konečně dostane odplatu za své činy a stane se mu tak, jak sám činil druhým. Výroky jsou velmi silného, někdy až sadistického charakteru, což vyplývá právě z identifikace Asýrie s nepřítelem Božím.

Struktura a obsah[editovat|editovat zdroj]

Kniha Nahum se skládá z několika básnických celků.

  • 1,2-8 –Akrostickýhymnus (všechny jeho verše začínají písmeny tak, jak postupuje abeceda). Hymnus představuje teofanii národního válečného Boha s klasickými, v tradici ustálenými atributy bojovníka, který se zastane svého lidu proti nepříteli.
  • 1,9-15 – Tři krátké výroky, pravděpodobně fragmenty kultovních prorockých výroků.
  • 2,1-13 – Zpěv oznamující pád Ninive.
  • 3,1-19 – Popis zániku Ninive.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]