Přeskočit na obsah

Kokcidie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKokcidie
alternativní popis obrázku chybí
OocystaT. gondii
alternativní popis obrázku chybí
Tachyzoiti (merozoiti)T. gondii
Vědecká klasifikace
Doménaeukaryota(Eukaryota)
ŘíšeChromalveolata
PodříšeAlveolata
KmenMyzozoa
Podkmenvýtrusovci(Apicomplexa)
TřídaConoidasida
Podtřídakokcidie(Coccidiasina)
Leuckart,1879
řády a čeledě
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Kokcidie(Coccidiasina) jsouobligátně parazitičtíprvoci, původci závažných parazitárních onemocněníhospodářských zvířat,jako jedrůbež,králíci,malí přežvýkavci, selata nebo telata, u kterých má onemocnění často závažný průběh.

Kokcidie jsou hostitelsky specifické, ale mohou být ivícehostitelské(heteroxenní), v závislosti na konkrétním druhu a jehoživotním cyklu.

Životní cyklus kokcidií[editovat|editovat zdroj]

Všichnivýtrusovcimají složité životní cykly, pro které je typické dvou- či třífázové střídání generací se stadiem spory. Kokcidie nejsou výjimkou.

Infekce začíná pozřenímoocysty,která obsahuje infekční stadia kokcidie, jednojadernésporozoity.Ty se vestřevěhostitele uvolní - dojde kexcystaci,sporozoity proniknou doepiteliálníchbuněk střevní sliznice (většinou) a začnou růst.

Sporozoity se uvnitř hostitelské buňky přemění v růstové stadium, velké, mnohojadernémeronty,kteří dále rostou a mohou se nepohlavně rozmnožovat v procesu zvanémmerogonie- vznikají takmerozoity,které napadají další buňky. V poslední generaci nepohlavního rozmnožování se vyvíjejígamonty,které jsou pohlavně rozlišené.

Makrogamontyse již nedělí a dospívají voocyty.Mikrogamontise dělí a dávají vzniknout tříbičíkatým mikrogametám. Po oplození vznikajízygoty,které si vytvoří obal (=oocystu), a během sporulace se dělí na 2 - 32sporoblastů.Každý sporoblast si opět vytvoří vlastní obal, sporocystu, a dále se mitoticky dělí, čímž vznikne 2-8 sporozoitů, které mohou napadnout jiného hostitele.

Sporulace samotná se většinou odehrává ve vnějším prostředí, až poté, co oocysty opustily svýkalytělo hostitele.

Jednohostitelské a vícehostitelské kokcidie[editovat|editovat zdroj]

Jednohostitelskýmkokcídiím stačí k proběhnutí životního cyklu jeden hostitel, ve kterém se mohou vyvíjet všechny tři růstové fáze (růstové, rozmnožovací i sexuální stadium).

Kokcidie s fakultativním střídáním hostitelů mohou celým svým životním cyklem projít jen v definitivním hostiteli, dostanou-li se sporozoiti do jiného, méně vhodného organismu, vytvoří klidová stadia ve formě tzv.tkáňové cystyale pohlavně se mohou vyvíjet až po pozření definitivním hostitelem. Známým příkladem jeToxoplasma gondii,jejímž definitivním hostitelem jekočka,nakazit se však může jakýkoliv teplokrevný (a snad i studenokrevný) obratlovec včetně člověka.

Obligátně heteroxenní kokcidie potřebují projít více hostiteli, klidové stadium v mezihostiteli a následné pozření definitivním hostitelem je nutností.

Kokcidióza[editovat|editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článkukokcidióza domácí drůbeže.

Onemocnění, které je způsobeno kokcidiemi, se obecně nazývákokcidióza.U zdravých dospělých zvířat může probíhat bezpříznakově, nebo se projevujehubnutímaprůjmem,někdy i krvavým. U mláďat a jedinců s oslabenou imunitou je její průběh vážnější a může vést až k úhynu. Kokcidie mohou způsobit značné ekonomické škody hlavně v chovech drůbeže, prasat a králíků, mohou být také příčinou úhynů sajících selat a jehňat. Kokcidióza může být vážným problémem také v chovu exotických ptáků.

Pro člověka není většina kokcidií nebezpečná, výjimku tvoří již zmiňovanáT.gondii,která způsobujetoxoplasmózu- pro zdravé dospělé osoby nepředstavuje žádné větší nebezpečí, nicméně je smrtící pro osoby sAIDS(toxoplasmová meningoencefalitidapatří u osob HIV/AIDS mezi smrtícíoportunní infekce) a je schopná přenášet se transplacentárně, tedy z matky na plod - nákaza v prvním trimestru může způsobitpotratnebo vrozenou toxoplasmózu plodu, která se projevujevodnatelností mozkunebo mozkovými kalcifikacemi (=zvápenatění). Je nutno říci, že poškození plodu hrozí jenom při nákaze během těhotenství a naprostá většina žen se s toxoplasmou setkala již dříve a má proti níprotilátky.U těhotných žen se rutinně provádí vyšetření na hladinu těchto protilátek vséru- jsou-li negativní, vyšetření se opakuje a při náhlém nárůstu (= žena se právě setkala s původcem) se žena sleduje na specializovaném pracovišti, eventuálně se zahájí léčba.Toxoplasma gondiije v ČR nejrozšířenější protozoální infekcí.

Další kokcidií, která může být nebezpečná pro člověka, zvláště pro pacienty s oslabenou imunitou (opět AIDS) jeCryptosporidium parvumaIsospora belli.Způsobují průjmové infekce.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • HAUSMANN, K., HÜLSMANN N.Protozoologie.Z angl. 2. vyd. přel. RNDr. Jiří Lom DrSc. 1. vyd. v ČR. Praha: Academia, 2003, 347 s.ISBN80-200-0978-7.
  • Soulsby, E.J.L.Helminths, Anthropods and Protozoa of Domesticated Animals7. vyd., Philadelphia: Lea and Febiger, 1982. 809 s.ISBN0-7020-0820-6.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]