Přeskočit na obsah

Komisař

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o funkci. Další významy jsou uvedeny na stránceKomisař (rozcestník).

Komisař(zlat.commissus,pověřený) je obvykle vyšší úředník, pověřený určitým úkolem nebo činností. V oblasti svého pověření působí poměrně samostatně, má široké kompetence a působí často v rámcikomisí- výborů.

Člen vlády

[editovat|editovat zdroj]

Lidový komisař

[editovat|editovat zdroj]

V rané historii sovětského Ruska a pozdějiSSSR,v letech 1917–1946 byllidový komisař(Narodnyj komisar) členemRady lidových komisařů,tj. vlády, a vykonával funkci ministra. Jeho úřad se nazývallidový komisariátnamísto „buržoazního “označení ministr/ministerstvo. Funkci a označení těchto komisařů zavedl 2. sjezd sovětů 8. listopadu 1917 na návrhL. D. Trockého,v roce 1946 jeJosif Vissarionovič Stalinpřejmenoval opět na ministerstva.

Evropský komisař

[editovat|editovat zdroj]

Podobně i „evropská vláda “, tj.Evropská komisese skládá z (evropských) komisařů, dále existujívysocí komisaři OSNnapříklad pro uprchlíky.

Říšský komisař

[editovat|editovat zdroj]

Běhemdruhé světové válkyněkteráNěmeckemokupovaná území byla civilně řízená okupovaná území, a těm se říkaloŘíšský komisariát.V jejím čele byl Říšský komisař přímo podřízenýAdolfu Hitlerovi

Policejní hodnost

[editovat|editovat zdroj]

V rámci činnosti kriminálnípoliciese v některých zemích může jednat i o policejní hodnost nebo funkci. Tento pojem pak převzala řada literárních i audivizuálních děl - kupříkladu pouze ve Franciikomisař Moulin,komisař Maigret,komisař Navarro.

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuCommissairena francouzské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]