Přeskočit na obsah

Královna manželka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Královna manželka[zdroj?](anglickyQueen consort,španělskyReina consorte) je označení pro manželku panujícíhopanovníka(jako oficiální označení této pozice se užíval či užívá nově v některých monarchiích – výraz je prvně doložen roku1765v angličtině[1]– které potřebovaly jasněji vymezit koncepty nepanující manželky krále a panující královny). Královna manželka obvykle získává ženský ekvivalent manželovýchtitulů,ovšem nenáleží jí politická ani vojenská moc panovníka.

Titulatura[editovat|editovat zdroj]

Elizabeth Bowes-Lyon,známá jako královna matka

Označení manželky panujícího krále je královna manželka. Královna manželka zároveň s manželovým nastoupením do úřadu získává v evropských monarchiích ženské tituly svého manžela. Manžel panující královny ovšem zpravidla automaticky postavení „krále manžela“nezískává (tedy, že by mohl automaticky užívat titulů své panující ženy). V minulosti bylo v Evropě obvyklejší pro manžela panující královny, žese sám stalpanujícím králem (např.Filip II. Španělskýv Anglii,Antonín Bourbonský-VendômevNavarrsku,Ferdinand Sasko-Cobursko-GothajskývPortugalsku,ad.) nebo skutečně jen manžely královen (František Španělský). Dnes se zpravidla manželé panujících královen označují jakoprincové manželé(kteří titul krále nesmějí užívat).

V některých monarchiích (např. muslimských apod.), kde existovala polygamie (Maroko,Thajskoad.), se počet králových manželek lišil. Současný marocký králMohammed VI.zrušil tuto tradici a jeho manželka,Lalla Salmabyla povýšena do šlechtického stavu a nosí titul princezny. Předtím v Marockém království takový titul neexistoval. V Thajsku musejí být král i královna královského rodu, zatímco ostatním královnám je titul pouze propůjčen. Také v jiných kulturních oblastech se mohou tradice lišit (Zulu,Jorubovéaj.)

Role královny manželky[editovat|editovat zdroj]

Obvykle manželky panovníků nedisponují mocíper se,a to ani když jejich postavení rozeznáváústavanebo jiná norma. Nicméně královna manželka po smrti krále (královna vdovanebokrálovna matka) získávala moc skrze roliregentkyv době nezletilosti jejího dítěte, následníka trůnu:

Vedle těchto příkladů existují také případy královen manželek, coby ambiciozních státnic, které někdy neoficiálně patřily mezi nejbližší a nejdůvěrnější poradce panovníka, např.císařovna Zita,manželka císaře rakouského, krále českého a uherského,Karla I.V některých případech královna manželka dokonce disponovala podobnou mocí vedle trůnu svého manžela, jako např.Marie Luisa Parmská,manželkaKarla IV. ŠpanělskéhoneboAlexandra Fjodorovna Ruská,manželkaMikuláše II.

Reference[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuQueen consortna anglické Wikipedii.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]