Přeskočit na obsah

Kura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte:Kur domácí.
Kura
Kura u Likani v Malém Kavkaze
Kura u Likani v Malém Kavkaze
Základní informace
Délka toku1364 km
Plocha povodí188000 km²
Průměrný průtok575 m³/s
SvětadílAsie
Pramen
Ústí
Protéká
TureckoTureckoTurecko(Kars)
GruzieGruzieGruzie
ÁzerbájdžánÁzerbájdžánÁzerbájdžán
Úmoří, povodí
bezodtoká oblast,Kaspické moře,Povodí Kury(Ázerbájdžán28,1 %,Írán21,2 %,Gruzie19,4 %,Arménie15,8 %,Turecko15,4 %)[1]
Tok řeky Kura
Tok řeky Kura
Geodata
OpenStreetMapOSM,WMF
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Kura(gruzínskyმტკვარი[Mt'k'vari],ázerbájdžánskyKür,tureckyKura Nehri) jeřekavTurecku(horní tok 11,5 %), vGruzii(střední tok 28,1 %) a vÁzerbájdžánu(dolní tok 60,4 %),přítokKaspického moře.Je 1364kmdlouhá.Povodímá rozlohu 188 000km².

Průběh toku

[editovat|editovat zdroj]

Pramení naArménské náhorní roviněvTurecku.Na horním toku až k městuTbilisiteče převážněúžlabinamiasoutěskami(nejvýznamnější jeBoržomská úžlabina), které se střídají s mezihorskými kotlinami a rovinami. PodTbilisise koryto místy rozlévá na více ramen a dolina řeky se rozšiřuje. Zprava se rozkládáBorčalinská rovinaa zleva bezvodnáKarajazská step.Pod levým přítokemAlazanitečeKurauprostřed suchéstepi.VÁzerbájdžánuv oblastiMingačeviruprotéká skalnatým valemBozdag,nad kterým byla vybudovánapřehradní hráz,za níž vzniklaMingačevirská vodní nádrž.Níže vtéká doKuro-Arakské nížiny,silněmeandruje,teče v nízkých sesutých březích. Koryto je místy napřímenokanály.236 km před ústím doKaspického mořese do Kury vlévá největšípřítok-Araks.Při ústí vytvářídeltuo rozloze 100 km².

Její nejvýznamnějšípřítokyjsou zlevaVelká Liachvi,Ksani,Aragvi,JoriaAlazani(poslední dvě ústí doMingačevirské vodní nádrže) a zpravaParavani,Dzama,Tana,Tedzami,Algeti,Chrami,Šamchorčaj,Agstafa.

Zdroj vody je smíšený. Převládásněhový(36 %) apodzemní(30 %), dále následujídešťový(20 %)ledovcový(14 %). Průměrný ročníprůtokje:

  • 30m³/sna turecko-gruzínské hranici,
  • 205 m³/s vTbilisi,
  • 402 m³/s uMingačeviru,
  • 575 m³/s v ústí doKaspického moře.

Převážná část vody proteče na jaře (60 až 69 %) Kolísání úrovně hladiny a průtoků vody podMingačeviremje regulován režimem odtoků zMingačevirské vodní nádrže.Odtok se blíží přirozenému až pod ústímAraksu.NadMingačeviremzačíná jarní velká voda na koncibřezna,kulminuje vkvětnunebo až včervnua na koncičervenceopadá. Časté jsou dešťovépovodně.Vziměje úroveň hladiny ustálená.

Voda v řece se vyznačuje vysokým stupněm zakalení. Na dolním toku kolísá od 1 900g/m³do 2 325 g/m³. Celkový objem nánosů dosahuje 21 mil.tunza rok. Delta se rozšiřuje do moře o 100 m za rok. PodTbilisise voda z řeky intenzívně využívá nazavlažovánía kanálem se převádějí do řekyAraksza účelem jejího zavodnění. NaKurejsou postavenyhydroelektrárny(Čitachevi,Zahesi,Ortačala,Mingačevirská) a řada jich je také na přítocích. V deltě je rozšířenýrybolov(jeseteři:hvězdnatýiruský,vyzy,mihule,candáti). Z horního toku doTbilisise využívá kesplavování dřeva.Splavná je od městaJevlach.
Na řece leží města:Bordžomi,Gori,Mccheta,Tbilisi,Rustavi(Gruzie),Mingačevir,Jevlach,Sabirabad,Širvan,Saljany(Ázerbájdžán).

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]