Přeskočit na obsah

Lazika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lazika
Kolchida 1. stol. př. n. l.–7. stol. Abchazské království
Geografie
Mapa
Mapa Laziky v 5. až 6. století
Obyvatelstvo
Národnostní složení
různorodé, pozdějikřesťanství
Státní útvar
Vznik
rozpadKolchidyna několik států způsobený agresivní politikou vládcůPontua následnou římskou odvetou.
Zánik
po úspěné obraně proti Arabům sjednocení s Abcházií
Státní útvary a území
Předcházející
Kolchida Kolchida
Následující
Abchazské království Abchazské království
Dějiny Gruzie

  • PRAVĚK
  • DOBA BRONZOVÁ
  • STAROVĚK A ANTIKA
  • RANÝ STŘEDOVĚK
  • VRCHOLNÝ STŘEDOVĚK
  • NOVOVĚK
  • RUSKÁ NADVLÁDA
  • MODERNÍ DĚJINY

KrálovstvíLazika(gruzínskyლაზიკის სამეფო,lazikis samepo;řeckyΛαζική,Laziké;lazsky:ლაზიკა,Laziǩa,perskyلازستان,Lazistán;arménskyԵգեր,Jeger[1]), známé také jako královstvíEgrisi(gruzínskyეგრისის სამეფო,egrisis samepo) bylostarověkýmgruzínským státním útvarem, jenž se rozkládal v západní části dnešníGruzie.Existovalo v období mezi1. století př. n. l.a7. století n. l.,nezávislé však bylo až od3. století.

Charakteristika[editovat|editovat zdroj]

Lazika bylo království malého kavkazského národaLazůa zahrnovalo celé území bývalého královstvíKolchida.Dá se proto označit za jeho nástupnický stát. Během své existence ovládla Lazika i sousedníAbcházii.Přesto však nebyla Lazika zcela nezávislá; její králové byli povětšinou vazalyŘímské říše,pozdějiByzance.Lazika byl název, jenž se ujal a který Lazové uznávali, neboť byli dominantním národem v království. Gruzínci však upřednostňují název Egrisi.

Hlavním městem bylo patrněKutaisispolu s městem pod pevnostíArcheopolis. Mezi další důležitá města patřilo přístavní městaFasis,Apsaros,Petra aBatis.

Historie[editovat|editovat zdroj]

Území Kolchidy, resp. Laziky v době římské okupace v letech74-66 př. n. l.

Lazika vznikla v bouřlivém období1. století př. n. l.,když pobřeží Kolchidy okupovalařímskávojska pod velenímPompeia.Celé území včetně sousedníhoPontubylo následkem jeho kampaně z let7466 př. n. l.anektováno k Římské říši. Římané opevnili kolchidské přístavy a vnitrozemská městaArcheopolisaKutaisi.Dále se Kolchida přestala nazývat pořečtěně Kolchidou a ujal se nový názevLazikaresp.Egrisi.Anicetus Pontskýpak o století později v roce69vedl neúspěšné protiřímské povstání. Po jeho potlačení začaly horské národy zVelkého Kavkazu(zejménaSvanovéaHeniočiové) provádět pravidelné loupeživé nájezdy do pobřežních provincií a oslabovaly zde římskou moc. Později území západní Gruzie získala rozsáhlouautonomiia nezávislost naKonstantinopolia zdejší obyvatelé byli vůči Římské říši pouze povinnitributem.Mnoho součástí bývalé Kolchidy však utvořilo vlastní státy dle kmenové příslušnosti, včetně Laziky podle národa Lazů, a to se omezilo pouze na část území dnešníMingreliea západníImeretie.

Lazika ve 3. století

Ve3. stoletíse Lazika stabilizovala a začala ke svému území postupně připojovat okolní země, jež kdysi patřily Kolchidě. Lazové se stali v západní Gruzii dominantním národem a své sousedy si rychle podmaňovali. Do této doby bylo toto království formálně vazalem Římské říše, avšak nyní již bylo zcela nezávislé a od Říma se odtrhlo. Počátkem4. stoletíbyla v Lazice zřízena první křesťanskáeparchie,podřízena biskupství v abchazském historickém městěPicunda,tehdy známém jako Bičvinda. V roce319pak byla tato víra uzákoněna jako jedno ze státních náboženství.[2]Prvním křesťanským králem Laziky se stalGubazes I.a za jeho vlády se křesťanství stalo také hlavním náboženstvím. Později se vládci, šlechta i ostatní věřící odklonili od řecké kegruzínské ortodoxní církviagruzínštinase stala místořečtinydruhýmúředním jazykemzemě, který byl pro Lazy mnohem srozumitelnější.

V6. stoletíbyla Lazika společně s celým územím dnešní Gruzie předmětem dobývánísasánovskými Peršany,avšak Lazové se díky vydatné pomoci byzantských vojsk dokázali ubránit v tzv.lazské válce,na rozdíl od východního sousedaKavkazská Ibérie.Ten se musel perské nadvládě zcela poddat. Správa území však přešla po roce570přímo pod Byzanc a celé království se stalo na téměř sto let její součást s jednou přestávkou, když se území na krátko stalo vazalemPersie.Od roku660však byla Lazika opět nezávislá, ale pouze na 31 let, neboť z jihovýchodu do oblasti pronikaliArabové,kterým se Lazové museli podvolit.

V8. stoletíkrálovství Lazika přestává existovat a v roce767se připojilo k rozpínajícímu sekrálovství Abcházie.

Seznam lazských králů[editovat|editovat zdroj]

Zde jsou uvedeni všichni známí vládci Laziky:[3]

  1. Agros (počátek 2. století)
  2. Malaz (130 -?)
  3. ??
  4. Mirdat (cca 360 - 380)
  5. Baraz-Bakur (cca 380 - 395)
  6. SoučástíKavkazské Ibérie(cca 395 - 450)
  7. ??
  8. Gubazes I. Lazický,(cca 456 – 466) - první historicky doložený král Laziky
  9. Damnazes,(? – 521 nebo 522)
  10. Cathius I. Lazický(521 nebo 522 – 527 nebo 528) - historicky doložený
  11. Opsites,(? - cca 541) - historicky doložený, přesná doba vlády je neznámá
  12. Gubazes II. Lazický(cca 541 – 555)
  13. Cathius II. Lazický(556 –?)
  14. Vládu převzala Byzanc (570 - cca 660)
  15. Barnuk I.(660 - cca 670)
  16. Grigor (670 - 675)
  17. Barnuk II.(675 - 691)
  18. Vládu převzala Byzanc (691 - 697)
  19. Vládu převzalArabský chalífát(697 - 767)
  20. Lazika sjednocena sAbcházií(od 767)

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. dle starých arménských písemností
  2. E. Glenn Hinson, The Church Triumphant: A History of Christianity Up to 1300, s. 223
  3. Seznam panovníků na území Kavkazu.web.raex.com[online]. [cit. 2012-07-17].Dostupné v archivupořízeném zoriginálu.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]