Přeskočit na obsah

Letnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Letnice
Letnice v Ingeborském žaltáři (kolem roku 1200)
Letnice v Ingeborskémžaltáři
(kolem roku1200)
Vyznáníkřesťanství
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Letnice,taképadesátnice,Seslání Ducha svatého,Boží hod svatodušníčiSvatodušní svátky(latinskypentecostes,řeckyπεντεκοστή (ἡμέρα)pentekosté (hémerá)padesátý den), jsoukřesťanskýsvátek slavený 50 dnů poVelikonocícha 10 dnů posvátku Nanebevstoupení Páně.Teologickyse tento svátek vztahuje vžidovstvík předáníZákonanaSinaji(Svátku týdnů,Šavu'ot‎) a v křesťanství k sesláníDucha svatéhonaapoštolypoJežíšověnanebevstoupení.

Psaní velkých písmen[editovat|editovat zdroj]

V souladu s jazykovými příručkami jsou podobyBoží hod svatodušní,Hod Boží svatodušní(bez honorifikaceHod boží svatodušní),slavnost Seslání Ducha svatého(tolerovat lze i podobuslavnost Seslání Ducha Svatého) čislavnost Seslání svatého Ducha(tolerovat lze i podobuslavnost Seslání Svatého Ducha),Svatodušní svátky(tolerovat lze i podobusvatodušní svátky) aletnice(tolerovat lze i podobuLetnice) čipadesátnice(tolerovat lze i podobuPadesátnice).

V případě, že není míněn svátek, ale samotná událost, kterou svátek připomíná, je na místě psátseslání Ducha svatého(tolerovat lze i podobuslavnost Seslání Ducha Svatého) čiseslání svatého Ducha(tolerovat lze i podobuslavnost Seslání Svatého Ducha).

Alternativní kodifikaci navrhují autoři publikacePsaní velkých písmen v češtině.Doporučují užívat podobyBoží hod Svatodušní(bez honorifikaceboží hod Svatodušní),hod Boží Svatodušní(bez honorifikacehod boží Svatodušní),LetniceaPadesátnice.

Historické slavení Seslání Ducha svatého[editovat|editovat zdroj]

Vestarověkuslavila tento svátekcírkevjiž poměrně brzy; první zmínky se objevují však až ve3. století.Protože v křesťanském chápání letnicemi vrcholí padesátidenní oslava Velikonoc, byly (a nadále jsou) letnice považovány za jednu z nejvýznamnějších křesťanských slavností vůbec. Ve4. stoletíse začala v předvečer této slavnosti slavitvigiliea po ní se slaviloktávSeslání Ducha svatého.Liturgická barvaletnic byla vždy červená – tento zvyk zřejmě pochází ze slavnostního římského oděvu, který byl barvenpurpurem.Červená barva roucha, ve kterém tento den kněz celebroval při křesťanskýchbohoslužbách,vychází z barvy ohnivých jazyků, které vyšlehly z nebe za mocného hukotu vichru – přiSeslání Ducha svatéhonaapoštoly– a označily každého z nich, jak popisujíSkutky apoštolů– pátá knihaNového zákona.Dřevěná nebo živáholubicespouštěná z chrámové klenby za zvuku trub pak symbolizovalyDucha svatéhoa bouření vichru.[1][2][3][4][5]

Včeských zemíchse letnice slavily od příchodu křesťanství, avšak ještě dlouho poté v lidovézbožnostipřetrvávajípohanskéobyčeje, byť naroubované na novénáboženstvíkřesťanskéhohegemona,jak dokládá i kronikářKosmas,když roku1092píše oknížetiBřetislavu II.,že vyháněl ze zeměčarodějníky,věštcea pohanské hadače. Kníže vykořenil podle Kosmy též „obyčejepověrečné,které vesničané, posud polopohané, o Letnicích v outerý nebo ve středu zachovávali, přinášejíce dárky kestudánkám,oběti zabíjeli a zlým duchůmobětovali“.Slavnostistarých Slovanů,tzv.rusalné svátky(rusalje), spjaté mimo jiné s oběťmi zemřelým předkům a uvýchodoslovanských kulturzasvěcenérusalkám,mají název odvozen od starořímských slavnostírosalia(dies rosae,den růží) spojených se svátkem růží azemřelých– ochrannou a prosperitnímagií,a s pozůstatky, které je možné vysledovat v celém evropském kulturním okruhu v pojmenování svátku i v podobě části zvyků (viz takéJan Hanuš Máchal). NaValašskuse v domácnostech na stropní trámy, nadkolébkyči postýlky dětí zavěšovaly holubice – symbolyDucha svatého– s tělíčky z vyfouknutých vajíček s křídly a ocasem z navarhánkovaného papíru, aby děti chránily i zabavily. Také původní židovskéstarozákonníLetnice, ze kterých ty křesťanské přímo vycházejí, byly původně svátky prosperitního typu – zemědělským svátkem majícím podstatu v obětování prvního chleba z novémoukyjako díkůvzdáníHospodinuzažně(Šavuot,Svátek týdnů), a oslavou darováníTóry(Zákona – knihy zákonů stvořenou Bohem)Mojžíšovinahoře Sinajse staly později.[2][3][4][6][7]

OznačeníLetniceje typické prozápadní církev,zatímco termínPadesátniceje užíván zejména vevýchodním křesťanství.V lidové tradici byly též označovány "zelenými svátky". V sobotu před „Svatodušními “(lidově „zelenými “) svátky hospodyně uklidily dům a vyzdobily jej zvenku i zevnitř zelenými lipovými větvemi a kvítím. Zelené větvičky se zasouvaly za okna a ve světnici byl ověnčený především tzv. „svatý kout “, roh obytné světnice se svatými obrázky a krucifixem (symbolu ukřižovaného Ježíše Krista s jeho tělem), aby měl v neděli Duch svatý (až přijde do příbytku v podobě holubice), kde spočinout. Zpravidla tam byl i stůl a nad ním visela dřevěná holubice (symbol Ducha svatého). V sobotní předvečer se také po celé vsi ozývalo práskání bičů, střílení z pušek a pistolí a zvonění klíči. Hluk sloužil jako magický prostředek proti" temným silám "a také měl připomínat hukot vichru s ohnivými jazyky, který doprovázel příchod Ducha svatého.

Datum letnic[editovat|editovat zdroj]

Výpočet data slavení svatodušních svátků je závislý navýpočtu data Velikonoc,který se však liší vzápadníavýchodnícírkvi.Letnice (Neděle Svatodušní) připadají na padesátý den po slavnostiZmrtvýchvstání Páně(Boží hod Velikonoční), počítaje v tom postarověkémzpůsobu i tento den; Seslání Ducha svatého je tak osmou nedělívelikonoční doby,kterou tato doba končí. Pro následující roky letnice připadají na tyto dny:

Rok Letnice v západní církvi Letnice ve východní církvi
2005 15. května 19. června
2006 4. června 11. června
2007 27. května 27. května
2008 11. května 15. června
2009 31. května 7. června
2010 23. května 23. května
2011 12. června 12. června
2012 27. května 3. června
2013 19. května 23. června
2014 8. června 8. června
2015 24. května 31. května
2016 15. května 19. května
2017 4. června 4. června
2018 20. května 27. května
2019 9. června 16. června
2020 31. května 7. června
2021 23. května
2022 5. června
2023 28. května
2024 19. května
2025 8. června
2026 24. května

V západní církvi je nejdřívější možné datum letnic10. května(jako v roce1818a2285) a nejpozdější možné datum je13. června(jako v roce1943a2038).

Svatodušní pondělí[editovat|editovat zdroj]

Vkatolické církvise až doDruhého vatikánského koncilusvatodušní svátky slavily po dva dny a svatodušní pondělí bylozasvěceným svátkemi vprvní Československé republice.O těchto dvou dnech bylo možné také žehnatkřestní vodu,křtít(i dospělé) abiřmovat.

Svatodušní pondělí je nadále volným dnem vNěmecku,Rakousku,Maďarsku,Belgii,Lucembursku,Lichtenštejnsku,Nizozemí,Švýcarsku,Norsku,Dánsku,Rumunsku,Velké Británii,ArgentiněiUruguayi,naIslandu,Kyprua vŘecku.Od roku2008je opět volným dnem veFrancii,když v letech20052007vláda volno neúspěšně zrušila jako „den solidarity “na financování sociálních akcí pro seniory.

V Polsku a v Argentině se na svatodušní pondělí slaví památka Panny Marie Matky Církve. DekretemKongregace pro bohoslužbu a svátostiz 11. února 2018 bylo slavení této památky rozšířené na celou církev.[8]

V týdnu po Svatodušním pondělí ctí katolická církev (od roku 2015 i v ČR) "Svátek Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze" (latinsky festum Domini nostri Iesu Christi Summi et Æterni Sacerdotis). Slaví ve čtvrtek po slavnosti Seslání Ducha svatého v zemích, jejichž biskupská konference požádala Svatý stolec o jeho zařazení do svého liturgického kalendáře.[9]

Slavnost Nejsvětější Trojice[editovat|editovat zdroj]

Slavnost Nejsvětější Trojice následuje další neděli po neděli Svatodušní. Poté následuje svátek„Božího Těla “(Corpus Cristi)v posledních dvou stoletích slavený průvody mimo kostel, zpravidla ve čtvrtek (za 1. ČSR den pracovního klidu, v současné době jej v Čechách některé farnosti slaví až následující neděli), kterým letnice končí. V současnosti katolická liturgie svátky "Slavnost Nejsvětější Trojice" a tudíž i "Slavnost Těla a Krve Páně" počítá do liturgického mezidobí a tudíž vyjímá i ze svátků "Letnic", které redukuje na Svatodušní svátky a volné Svatodušní pondělí. Slavnost Božího Těla (ve čtvrtek) je v současnosti též volným dnem v řadě zemí (Německo, Rakousko, Uruguay, Polsko, Madrid ve Španělsku).

České pranostiky[editovat|editovat zdroj]

Svatodušní neděle[editovat|editovat zdroj]

  • O svatém Duše choď ještě v kožiše.
  • Na Svatého Ducha nesvlékej kožicha
  • Po svatém Duchu nezbavuj se kožichu.
  • Déšť o letnicích – slunce na Boží tělo.
  • Na Svatého ducha bláto – bude laciné mláto.
  • Prší-li na Svatého Ducha, jsou klepána žita.
  • Prší-li o svatém Duše, bývá po něm málo suše.
  • Na Svatý Duch do vody buch!
  • Svatý Duch přinese plný pytel much.

Svatodušní pondělí[editovat|editovat zdroj]

  • Pohoda na svatodušní pondělí slibuje úrodu.
  • Když prší v pondělí svatodušní, bude zkáza na sena.

Zvyky[editovat|editovat zdroj]

  • Jízda králůna Slovácku, Hané a Brněnsku.
  • Střílení ku ptáku– střílelo se na tyč, na které byl uvázán původně živý pták, později jeho atrapa. Střílelo se z kuše, později z pušek. Kdo sestřelil z tyče poslední kousek „ptáka “, stal se pro ten rok králem střelců.
  • Zpěv vodního ptáka– tento zvyk se šířil na Šumavě u německého obyvatelstva, přišel patrně zBavorskav17. století.Chlapci označili jednoho mezi sebou za vodního ptáka a poté chodili po vsi, zpívali, tropili vtípky a dostávali výslužku.[10]
  • Škračení (smažení) vajec v přírodě- valašský zvyk[11]
  • "Hon na Krále" -hledání krále na Svatodušní pondělí.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Slavnost seslání Ducha svatého - letnice.www.christnet.eu[online].ČBK,2000-06-09 [cit. 2023-05-28].Dostupné online.
  2. abSvatodušní svátky a holubička jako jejich symbol.www.muzeumvalassko.cz[online].Muzeum regionu Valašsko,2020 [cit. 2023-05-28].Dostupné online.
  3. abFOHLEROVÁ, Milada.Svatodušní svátky a holubička jako jejich symbol.Valašský deník.Deník (regionální noviny),2020-05-31.Dostupné online[cit. 2023-05-28].
  4. abDOLEJŠOVÁ VALACHOVÁ, Eva.ŽIVÉ TRADICE: Letnice, svatodušní svátky, bývaly zdrojem pestrých projevů lidové zbožnosti a kultury[online]. 2018-05-18 [cit. 2023-06-28].Dostupné online.
  5. ANGELO, Scarano.Jak vyložit symbol ohnivých jazyků?.Pastorace.cz[online].Arcibiskupství pražské-Pastorační středisko,2003-06-06 [cit. 2023-05-28].Dostupné online.
  6. Význam a historie letnic.Pastorace.cz[online].Arcibiskupství pražské-Pastorační středisko[cit. 2023-05-29].Dostupné online.
  7. PAVLÁT, Leo.Proč dal Hospodin Mojžíšovi Tóru na Sinaji.Regiony[online].Český rozhlas,2008-06-08 [cit. 2023-05-29].Dostupné online.
  8. TETIVA, Tomáš.cirkev.cz[online]. Česká biskupská konference, 9. 3. 2018 [cit. 2019-06-09].Dostupné online.
  9. https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=%22Sv%C3%A1tek+Je%C5%BE%C3%AD%C5%A1e+Krista%2C+nejvy%C5%A1%C5%A1%C3%ADho+a+v%C4%9B%C4%8Dn%C3%A9ho+kn%C4%9Bze%22
  10. Svatodušní svátky - letnice
  11. Archivovaná kopie.ww.vmp.cz[online]. [cit. 2013-04-22].Dostupné v archivupořízeném dne 2016-03-04.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]