Přeskočit na obsah

Lidská výživa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o výživě člověka. O způsobech a principech výživy všech organismů pojednává článekVýživa.
Energetické údaje napotravinách

Lidská výživaje závislá na příjmuvýživovýchlátek zpotravy.Výživovélátky,které potřebujelidskýorganismusk získáníenergie,růstua obnověbuněk,tkáníaorgánů,a které přijímá vpotravinách,musí obsahovatbílkoviny,sacharidy,tuky,vitamíny,minerály,vlákninyavodu.[1]Energetickáhodnotapotravinse obvykle vyjadřuje vkilokaloriíchnebojoulech.

Historie lidské výživy

[editovat|editovat zdroj]
Anaxagorás

Již v roce 475 př. n. l. prohlásilřeckýpředsokratovskýfilozofAnaxagorás,že lidské tělotrávístravu a dá se tedy předpokládat existenceživin.[2]Kolem roku 400 př. n. l. řeklHippokratés:„Ať potraviny léčí a léky vyživují “.[3]a v 16. století to bylpřírodovědecaumělecLeonardo da Vinci,který přirovnalmetabolismusk hořící svíčce. V roce 1747 provedlJames Lind,lékař námořnictva Britské říše, první vědecký léčebný experiment tím, že podával citronovou šťávu námořníkovi, jenž trpělkurdějemi.Přestože kurděje vyléčil, byl tento experiment 40 let ignorován a teprve v roce 1930, když objevili vědcivitamín C,se zjistilo, že jeho nedostatek byl příčinou kurdějí. Zakladatelkalorimetrieatermochemie,Antoine Lavoisier,zformuloval v roce 1744 zákon o zachování hmoty a definitivně vyvrátilteorii flogistonua objasnil rolikyslíkupři spalování adýchání.V roce 1790 rozpoznalGeorge Fordycedůležitost vápníku pro životaschopnost organismu, když experimentoval s výživou slepic. Začátkem 19. století byly rozpoznány základní stavební prvky všech organických sloučenin –uhlík,dusík,vodíkakyslík– jako primární komponenty potravin a v roce 1816 ukázalFrançois Magendiena experimentu se psy, že bílkoviny je nepostradatelnou výživovou složkou všech heterotrofních organismů. Význam nitrotělního prostředí ahomeostázeprokázal v roce 1860Claude Bernard,když objevil, že lidský organismus může ukládatglukózuv podobětukuneboglykogenua v roce 1897 objevilChristiaan Eijkman,ževitamínystimulujírůsta jsou schopny léčit choroby. Začátkem 20. století vysvětliliCarl Von VoitaMax Rubnerprincipykalorickéenergie u různých živočichů na základě fyzikálních zákonů a v roce 1906 objevilFrederick Hopkinspři experimentálních pokusech skrysamiproteinogenníaminokyselinutryptofan,která patří meziesenciální aminokyselinynezbytné pro přežití heterotrofních organismů.[4]V první polovině 20. století bylo objeveno několik vitamínů aprovitamínůnezbytných pro výživu člověka, především kprevencinemocí,jako jsoukurděje,beri beri,pellagraakřivice.[5]V roce 1927 objevilAdolf Windauszpůsob přeměnycholesterolunavitamín D3[6]a v roce 1928 získal Nobelovu cenu za výzkum strukturysterolůa jejich vztahu k vitamínům.[7]

Potraviny a jejich výživové látky

[editovat|editovat zdroj]
Potraviny Výživové látky
Chléb,obiloviny,brambory,rýže,těstovinyaluštěniny sacharidy,bílkoviny,vlákniny,vitamín Baminerály
Zeleninaaovoce vitamín C,kyselina listová,kalium,vlákniny,biogenní prvky
Mléčné výrobky,maso,ryba,vejce,sója Bílkoviny,železo,vápník,vitamín B,mastné kyseliny
Tukyaoleje vitamín A,vitamín D,vitamín E,esenciální mastné kyseliny
Nápoje(bezalkoholu) voda

Stručný popis výživových látek

[editovat|editovat zdroj]
Podrobnější informace naleznete v článkuBílkoviny ve výživě člověka.

Bílkoviny jsou základem všech známýchorganismů,a plní v nich různé funkce:

Podrobnější informace naleznete v článkuSacharidy ve výživě člověka.

Sacharidy jsou jedny ze základních přírodních látek v rostlinných i živočišných organismech.Člověka ostatníheterotrofníorganismy jsou závislé na jejich příjmu v potravě a při krátkodobém nedostatku je mohou syntetizovat zaminokyselinaglycerolu. V organismech plní sacharidy několik důležitých funkcí:

Podrobnější informace naleznete v článkuTuky ve výživě člověka.

Podle skupenství rozlišujeme pevné tuky, u nichž převažují zejména nasycenémastné kyseliny,aoleje,jejichž skupenství je kapalné a které obsahují větší množstvínenasycených mastných kyselin.Dalším základním dělením je dělení na tukyrostlinnéa tukyživočišné.Jakoesenciální mastné kyselinyjsou přítomny ve větším či menším množství v každérostlině.Slouží jako zásobní látky, a proto se ve vyšších koncentracích nacházejí v určitých rostlinnýchorgánech,především vsemenechčiplodech.V lidském těle se tuky podílí na stavbě mnoha struktur, ale hromadí se zejména vtukové tkáni.Tukové buňky se označují jakoadipocyty.

Tuky jsou předevšímpotravinami.Vefarmaciise využívají zejména jako krycí a dráždicí prostředky prokůži,tvoří základmastí,svým hydrofobním charakterem podporují vstřebávání některých látek. Často také tuky samy o sobě obsahují některé příměsi, jako jsousteroly,lecitiny,vitamínyrozpustné v tucích a jiné látky. Nenasycenémastné kyseliny,zejménakyselina linolová,která je nepostradatelnou součástí potravy, neboť je jich třeba k syntézeglycerolfosfolipidůaprostaglandinů.

Podrobnější informace naleznete v článkuvitamín.

V lidskémorganismumají vitamíny funkcikatalyzátorůbiochemickýchreakcí.Podílejí se na metabolismubílkovin,tukůasacharidů.Existuje 13 základních typů vitamínů. Lidský organismus si, až na některé výjimky, nedokáže vitamíny sám vyrobit, a proto je musí získávat prostřednictvím stravy.

Podrobnější informace naleznete v článcíchminerálastopový prvek.

Minerály, předevšímstopové prvkypotřebuje ke správnému vývoji v malém množství každý organismus. Proživočichyjsou nejdůležitější:železo,fluor,jod,kobalt,měď,hořčík,manganazineka prorostliny:hliník,bor,molybden,křemíkachlor.[8]Jsou nutné pro účinekenzymůa jejich nedostatek může způsobit různáonemocnění.Například nedostatek jodu způsobujestrumu (vole)štítné žlázya nedostatek železa způsobuje poruchy tvorbykrve.

Podrobnější informace naleznete v článkuvláknina.

Vlákninaje nestravitelná částrostlinnépotravy,která pomáhá pohybu potravytrávicí soustavou,vstřebávávodua váže na sebe některé látky z potravy, jako napříkladcholesterol.Chemicky se stává vláknina z neškrobovýchpolysacharidůa několika dalších složek rostlin jako jecelulóza,lignin,vosky,chitiny,pektiny,beta-glukanyaoligosacharidy.PodleLinus Pauling Institutu>[9]jsou nejbohatší na vlákninuluštěniny,pšeničnéotruby,sušenéšvestky,asijská hruškaamerlík čilský.

Zdroje rozpustné vlákniny
Zdroje nerozpustné vlákniny
Podrobnější informace naleznete v článkuvoda.

Voda je základní podmínkou života. Je torozpouštědlo,ve kterém probíhají veškeré chemické děje v organismu. Lidské tělo obsahuje 70 % a rostliny až 90 % vody. Už ztráta 20 % tělesné vody je smrtelná. Nadehydratacičlověk umírá během 3–4 dnů.

Obsah vody v některýchpotravinách

Zdravá výživa

[editovat|editovat zdroj]

Zdravá výživa je taková, která udržujeorganismusvestabilníhomeostázi.Aby se zabránilo chronickým nemocem, jako jsou napříkladobezita,srdeční choroby,diabetes mellitusneborakovina,je podle dat uvedených ve sborníkuSvětové zdravotnické organizace[10]nutné, aby konzumovanépotravinyobsahovaly vyvážené množstvíživin,dostatečné množstvívody,ale předevšímovoceazeleninu.[11]Takovástravavyžaduje vyvážený příjem základníchživin(bílkoviny,sacharidyatuky), doplňkovýchživin(vitamíny,stopové prvkyavlákniny) a dostatečné množstvívody,aby nenastalaintoxikaceorganismunadměrnou spotřebou určitélátky.Množství však záleží na individuálních předpokladech.[12]Nízkovýživová strava je pak spojena s vyšší pravděpodobnostírakoviny.[13]

Děti spíše nejí co nechtějí, než jí co chtějí.[14]Rozhoduje tak neznechucení zdravé stravy.

Zvláštní výživa

[editovat|editovat zdroj]

Výživa při onemocnění

[editovat|editovat zdroj]

Při onemocnění je správná výživa základním předpokladem účinkuléčbya pomáhá léčebně ovlivnit stavorganismua jeho tělesné procesy. Podobně jako může být nedostatečná výživa důvodem progresenemoci,může být cílená nutriční intervence významnýmpreventivními léčebným faktorem.[15]

Perorální (potrava přijímaná ústy) strava někdy není možná. Pak se zajišťuje enterální nebo parenterální výživa. Enterální výživa je podávání farmaceutických přípravků, které obsahují důležité složky potravy. Parenterální výživa je podávána intravenózně (do žíly) buď do periferní (např. v. cubita, v. radialis), nebo centrální žíly (v. jugularis). Užívá se u pacientů, kteří nemohou přijímat stravu ústy (per os) nebo mají dysfunkci zažívacího traktu.

Podrobnější informace naleznete v článkuParenterální výživa.

Náboženské zvyklosti

[editovat|editovat zdroj]

Většinanáboženstvípřikazuje omezení příjmu v určité době (půst, ramadán), někdy i trvalé vyloučení určitých druhů potravin.

Životní styl

[editovat|editovat zdroj]

Životní styla východnífilosofickéučení, založené na udržování rovnováhy mezijinenjangzkoumají nejen potřebuživinorganismu,ale i vliv stravy naduchovnístránku člověka.

Bezmasá strava

[editovat|editovat zdroj]

Někteří lidé, skupiny lidí nejí maso, ať jižzcelanebočástečně.Nejrozšířenějšími typy u nás jsouvegetariániavegani.Stoupenci nejen odmítajíživočišné produkty,ale snaží se žítzdravěi v jiných oblastech, než je stravování.

Doplňky stravy

[editovat|editovat zdroj]

Doplňky stravymají dodatorganismuživiny,které potřebuje, ale nezískává je v dostatečné míře v běžné stravě. Vypadají podobně jakoléčivé přípravkya prodávají se často i vlékárnách.Jako účinné složky obsahují vitamíny, minerály a další látky, dříve označované jakopotravní doplňky.

Jako minerálnídoplněk stravyse používá prvků jako např.fosfor(nedostatek vede k lomivosti kostí a zubů, nadbytek k vápenatění měkkých tkání),hořčík(nedostatek vede ke křečím a k zavápnění srdečního aparátu a ledvin, nadbytek magnézia k závratím)[16],chrom(nedostatek způsobuje zvýšení cholesterolu a cukru v krvi),jód(nedostatek způsobuje poruchu štítné žlázy, nadbytek vyrážky a měknutí dásní),vápník(nedostatek způsobuje osteoporózu, nadbytek zavápnění organismu),zinek(nedostatek snižuje imunitu organismu, nadbytek chudokrevnost a poruchy trávení),železo(nedostatek způsobuje anémii, nadbytek způsobuje poškození orgánu a trávení).[17]

Dopingemse vesportuoznačuje používání zakázanýchláteka metod uvedených v seznamu Světové antidopingové agentury (WADA).[18]Zamýšleným efektem dopingu je zejména bezprostřední zvýšenívýkonunebo urychleníregeneraceorganismu.

Antioxidanty

[editovat|editovat zdroj]

Antioxidantje látka, jejížmolekulyomezují aktivitukyslíkových radikálůa zároveň omezují procesoxidacev organismu. Z hlediska konzumenta lze hodnotit přítomnost přirozených antioxidantů v potravinách kladně. Odborníci se shodují na tom, že účinnost přirozených antioxidantů přijímaných například včajineboovocije výrazně vyšší než u stejné dávky podané v čisté podobě jakopotravinový doplněk.

Podrobnější informace naleznete v článkupodvýživa.

Podvýživaje stav, který nastává v době, kdyorganismusnedostává dostatečný přísun potravy. Projevuje se oslabovánímtělesnéstavby, větší náchylností konemocněníma v extrémním případě kúmrtíjedince.[19]Podvýživa je extrémním a dlouhodobým projevem organismu nahlad.

  1. ROKYTA ET AL..Fyziologie(2nd ed.). Praha: ISV nakladatelství, 2008.
  2. History of the Study of Nutrition in Western Culture[online].DelawareSpojené státy americké:Rai UniversityOficiální webové stránky,2004 [cit. 2010-11-19].Dostupné v archivupořízeném zoriginálu.(anglicky)
  3. SMITH, Richard. Let food by thy medicine….BMJ Journal.24. ledna 2004, roč. 328, s. 0-g.Dostupné online[cit. 22. 11. 2010].DOI10.1136.
  4. HOPKINS, Frederick Gowland.Genealogy Database Entry[online].LondonUK:University of London, 1998 [cit. 2010-11-19].Dostupné v archivupořízeném dne 2010-06-12. (anglicky)
  5. Unraveling the enigma ofvitamín D[online]. [cit. 2010-11-19].Dostupné v archivupořízeném dne 2013-02-04. (anglicky)
  6. WOLF, George.The Discovery ofvitamín D:The Contribution ofAdolf Windaus[online]. [cit. 2010-11-26].Dostupné online.(anglicky)
  7. HAAS, Jochen. Vigantol--Adolf Windausand the history ofvitamín D.Würzburger Medizinhistorische Mitteilungen.2007, s. 144–81.Dostupné online.PMID18354894.
  8. Stopové prvky[online].Praha:Informační centrum bezpečnosti potravin, 2010 [cit. 2010-11-19].Dostupné online.[nedostupný zdroj]
  9. HIGDON, Jane Ph.D; DRAKE, Victoria J. Ph.D.Fiber[online].USA:Linus Pauling Institute (Oregon State University), 2009 [cit. 2010-11-19].Dostupné online.(anglicky)
  10. Diet, nutrition and the prevention of chronic diseases. In:Public Healt Nutrition.Geneva:World Health Organisation, únor 2004.Dostupné online.Svazek 7, 1(A). Kapitola 1001. (anglicky)
  11. Global Strategy on Diet, Physical Activity and Health[online].Světová zdravotní organizace,2002 [cit. 2010-11-19].Dostupné online.(anglicky)
  12. http://medicalxpress.com/news/2015-11-healthy-foods-differ-individual.html- 'Healthy' foods differ by individual
  13. https://medicalxpress.com/news/2018-09-foods-nutritional-quality-linked-cancer.html- Eating foods with low nutritional quality ratings linked to cancer risk in large European cohort
  14. https://medicalxpress.com/news/2022-02-children-food-intake-driven.html- Children eat what they like, but food intake driven more by what they dislike
  15. VOJKŮVKA, MUDr. Petr.Výživa v nemoci obecně[online].Praha:Nutricia, a. s., 2007 [cit. 2010-11-19].Dostupné v archivupořízeném dne 2010-08-16.
  16. http://doplnky.vitalion.cz/horcik/- Hořčík
  17. http://www.nasenavody.cz/k-cemu-jsou-dobre-mineraly- K čemu jsou dobré minerály?
  18. The World Anti-Doping Agency[online].Montreal(Kanada): 2010 [cit. 2010-11-19].Dostupné online.(anglicky)
  19. SCHAIBLE, U. E; KAUFMAN, S. H. Malnutrition and infection: complex mechanisms and global impacts.PLoS Med.2007, roč. 4, čís. 5, s. 115.Dostupné online.DOI10.1371.(anglicky)Archivováno26. 12. 2014 naWayback Machine.
  • HUGHES, James.Velká obrazová všeobecná encyklopedie.[s.l.]: Svojtka & Co., 1999.ISBN80-7237-256-4.Kapitola Potraviny a výživa - složení stravy, s. 169.
  • MAHAN, L. K.; ESCOTT - STUMP, S.Krause's Food, Nutrition, and Diet Therapy.Philadelphia: W.B. Saunders Harcourt Brace, 2000. (10).Dostupné online.ISBN0-7216-7904-8.
  • KALAČ, Pavel.Funkční potraviny - kroky ke zdraví.České Budějovice: Dona, 2003.ISBN80-7322-029-6.

Související články

[editovat|editovat zdroj]