Přeskočit na obsah

Lika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o chorvatském historickém regionu. O řece pojednává článekLika (řeka).
Lika
Poloha Liky na mapě Chorvatska
Poloha Liky na mapě Chorvatska
Geografie
Souřadnice
Rozloha5 000 km²
Správa regionu
StátChorvatskoChorvatskoChorvatsko
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Likaje název jednoho z regionůChorvatska.Nachází se v příhraničí sBosnou a Hercegovinou,odJaderského mořeji oddělují štítyVelebitu.Největším městem v Lice a jejím kulturním a ekonomickým centrem je městoGospić.Většina území administrativně připadáLicko-senjské župě,z níž k Lice připadají všechny opčiny kromě městaSenja opčinyKarlobag,které jsou již součástíchorvatského Přímoří,dále pak malé částiKarlovacké(opčiny Josipdol, Plaški a Saborsko) aZadarské župy(opčina Gračac). V dobách existenceRakousko-Uherskabyla součástíLicko-krbavské župy.

Na území Liky se nacházejí celkem dvě města (GospićaOtočac) a jedenáctopčinBrinje,Donji Lapac,Gračac,Josipdol,Lovinac,Perušić,Plaški,Plitvička Jezera,Saborsko,UdbinaaVrhovine.Nejznámější přírodní zajímavostí regionu je národní parkPlitvická jezera.

Ekonomicky patřila Lika vždy ke slabším regionům Chorvatska. Obyvatelstvo se živilo především zemědělstvím, nebo lesnictvím a v obdobíindustrializaceběhem20. století(jak mezi oběma světovými válkami, tak podruhé světové válce) bylo časté stěhování z Liky do větších měst za prací. Pro samotné zprůmyslnění Liky nikdy nebyly vhodné podmínky (hornatá krajina a řídké osídlení). Region však má značnýturistickýpotenciál. Na jeho území se nacházejí dva národní parky (kromě již zmíněných Plitvických jezer takéSeverní Velebit). Od roku2004protíná Likudálnice A1,což rozvoji turismu v regionu prospělo.[zdroj?]

V18. stoletítvořila Lika součást tzv.Vojenské hranice,pohraničního pásma mezi Rakouskem aOsmanskou říší.

Roku1932došlo v Lice k povstáníustašovcůproti královské Jugoslávii. Toto povstání bylo později potlačeno.27. července1941se poblíž vesniceSrbvzbouřilo venkovskésrbské obyvatelstvo.Formovalo ozbrojené čety, jejich příslušníkům se také říkaločetnici.Mnohem větší úspěch a ohlas však měly tehdypartyzánské jednotky,které byly pod vedenímjugoslávských komunistů.Již na konci srpna měli partyzáni celou Liku pod svojí moci.[1]V socialistické Jugoslávii se den povstání v Lice slavil jako chorvatský a bosenský národní svátek.

Etnický původ obyvatel Liky byl až dochorvatské války o nezávislostsmíšený; polovinu Ličanů tvořiliChorvati,druhou polovinuSrbové.V roce1990všakSrbovévyhlásili na Chorvatsku nezávislourepubliku Srbská Krajina.Oblast Liky byla proto svědkem těžkých bojů mezi srbskými ozbrojenci achorvatskou armádou.Po skončení konfliktu se počet obyvatel po odchodu Srbů snížil jen na pouhých 50 tisíc. Chorvati dnes tvoří 86 % obyvatelstva, Srbové 12 %.

  1. PAVLOVIĆ, Stevan.Hitlerov novi antiporedak.Bělehrad: Clio, 2008.ISBN978-86-7102-361-0.Kapitola Rasparčana Jugoslavija: Hitlerov novi antiporedak 1941., s. 54. (srbština)

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]