Přeskočit na obsah

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Llanfairpwllgwyngyll
Štít železniční stanice s přibližným anglickým přepisem výslovnosti
Štít železniční stanice s přibližným anglickým přepisem výslovnosti
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška38m n. m.
Časové pásmoUTC±00:00
StátSpojené královstvíSpojené královstvíSpojené království
ZeměWales
HrabstvíGwynedd
Llanfairpwllgwyngyll
Llanfairpwllgwyngyll
Llanfairpwllgwyngyll, Wales
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel3 107 (2011)
Správa
Telefonní předvolba01248
PSČLL61
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch(ɬanvairpʊɬgwɨŋgɨ̞ɬgɔgɛrəχwərndrɔbʊɬɬantəsɪljɔgɔgɔgoːχzvukposlech,zkráceněLlanfairpwllgwyngyll,Llanfair Pwllgwyngyll,Llanfair PGneboLlanfairpwll) je obec na ostrověAnglesey,známá v podstatě jen kvůli svému dlouhému jménu. Překlad tohotovelšskéhonázvu zní zhruba„Kostel Panny Marie(Llanfair)v roklině(pwll)bílých lísek(gwyn gyll)poblíž(ger)prudkého víru(chwyrn drobwll)a kostela svatého Tysilia(llantysilio)u červené jeskyně(ogo goch),[1]anglickySt. Mary's Church in the hollow of the white hazel near the rapid whirlpool and the church of St. T.

Jméno[editovat|editovat zdroj]

Výslovnost názvu obce s přízvukem z jižního Walesu
Problémy s přehráváním?Nápověda.

Obec je pro svůj název velice vyhledávanou turistickou atrakcí. Lidé se především přijíždějí fotografovat pod štítem železniční stanice (na jízdenkách a v jízdních řádech zkracované na Llanfair PG[1]).

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch bývá uváděno jako nejdelší jméno obce na světě, potažmo jako nejdelší jméno železniční stanice. Zároveň je zapsáno vGuinnessově knize rekordů2002jako nejdelší platnédoménové jméno.Přesto se v průběhu historie snažilo několik dalších obcí toto prvenství převzít. Vzhledem k tomu, že šlo o pokusy neoficiální, spíše ažrecesistické,nebyly ani uznány oficiálními autoritami a ani nevešly v přílišnou obecnou známost.

Původní názvy obce bylyPwllgwyngyllaLlanfair y Pwllgwyngyll,až v polovině 19. století byla obec přejmenována, zřejmě proto, aby přitáhla pozornost cestujících a turistů.

Historie[editovat|editovat zdroj]

Osídlení v místě současné obce existovalo už vneolitua souviselo se zemědělstvím a rybařením po celou dobu své rané existence. Ostrov Anglesey byl v té době dosažitelný pouze loďmi přesúžinu Menai.Oblast byla krátce obsazenaŘímanypod velenímGaia Suetonia Paulina,poté jimi dočasně opuštěna kvůli konsolidaciřímských vojskv boji protiBoudicce.Poté byla držena až do konce římského působení vBritánii.

Po stažení římských vojsk spadla oblast pod kontrolu raně středověkého královstvíGwynedd.V tomtofeudálním systémuobyvatelé pracovali na malých královských statcích. Venkovský charakter vesnice byl důvodem toho, že měla pouze kolem osmdesáti obyvatel.

V16. stoletíbyla většina oblasti absorbována do hrabstvíUxbridge,poté spadala podmarkýze z Anglesey.Obyvatelstvo nájemně pracovalo na jeho pozemcích. Populace vesnice rostla – při sčítání obyvatel v roce 1801 jich bylo 385.

V roce 1826 byl Anglesey připojen ke zbytku Walesu stavbou visutého mostuMenai Suspension Bridge.Stavbou byl pověřenThomas Telford.Roku 1850 byl spojen sLondýnemstavbou mostuBritannia Bridgea rušnou železniční linkouNorth Wales Coast Line,která spojovala Londýn s přístavem trajektů vHolyheadu.Decentralizovaná obec byla železnicí rozdělena na Horní vesnici (anglickyUpper Village,velšskyPentre Uchaf) složenou především z původních farem a domů a novou Dolní vesnici (anglickyLower Village,velšskyPentre Isaf) postavenou kolem železniční stanice a sestávající především z obchodů a dílen. Obec se stala centrem obchodu, protože železnice přivážela obchodníky a zákazníky z celého severního Walesu.

Vůbec první britské setkáníŽenského institutuse konalo v Llanfairpwllu v roce 1915 a hnutí (původem zKanady) se odtud rozšířilo na zbytekBritských ostrovů.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuLlanfairpwllgwyngyllna anglické Wikipedii.

  1. abKYNČL, Jakub. Naučte se vyslovit nejkrkolomnější název vesnice na světě.Novinky.cz[online]. Borgis, 2013-01-31 [cit. 2013-01-31].Dostupné online.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]