Přeskočit na obsah

Městská hromadná doprava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na tento článek jepřesměrovánohesloMHD.Další významy jsou uvedeny na stránceMHD (rozcestník).
Tramvaj v Číně
městský autobus typu MAN
Kloubový městský autobus v Paříži
Schwebebahn - Visutá dráha v německém Wuppertalu

Městská hromadná doprava(MHD,někdy označovaná zkráceně jenměstská doprava) je systémlinekosobníveřejné dopravyurčených k zajišťování dopravní obslužnosti na územíměstahromadnými dopravními prostředky.Obvykle mívají města vlastníintegrovaný dopravní systém(buď pro samotné území města, nebo i pro jeho okolí), v němž platí jednotnépřepravníatarifnípodmínky, a provoz linek MHD je dotován městem jednotným způsobem. Součástí městské hromadné dopravy však mohou být i linky, které nejsou součástí takového integrovaného systému a mají vlastní, odlišné podmínky nebo nejsou dotované městem.

Konkrétní systém městské hromadné dopravy může zahrnovatautobusovou,tramvajovoučitrolejbusovou dopravu,ve městech s více než miliónem obyvatel zpravidla takémetroaměstskounebopříměstskou železnici.V některých případech jsou součástí městské hromadné dopravy ilanovky,nekonvenční dráhy (visuté, na magnetickém polštáři apod.) nebopřívozyči jiné formyvodní dopravy.

V současné době v některých krajíchČeské republikypřevládá snaha propojit městskou a regionální dopravu a zmenšit rozdíly mezi nimi vytvářením a rozvojemintegrovaných dopravních systémů(IDS).

Městskáhromadná dopravabývá doplněna též příměstskou, meziměstskou a nehromadnou dopravou a provázána s nimi. Významné přepravní uzly MHD se zřizují v blízkosti přepravních uzlů meziměstské dopravy (nádraží,autobusová nádraží,letiště,přístavyvýznamné proosobní dopravu). V blízkosti přepravních uzlů hromadné dopravy nebo v jejich rámci se zřizují stanovištětaxislužby,záchytná parkoviště(P+R), případně místa pro přestup z automobilové dopravy na hromadnou (K+R) nebo úložiště jízdních kol (B+R).

Veřejná dopravanemotorovými vozidlyna bázipotahových vozidelnebojízdních kol(rikša), rovněž nemívá dnes povahu hromadné dopravy, slouží v českých městech jen jako turistickáatrakcea nemá klíčový dopravní význam. Vrozvojových zemíchvšak i dopravní prostředky sanimální trakcíjsou dodnes významnou složkou městské dopravy, ostatně tak začínala i evropská veřejná doprava (omnibus,městská i dálkovákoněspřežná dráha).

Historie pojmu MHD v Československu

[editovat|editovat zdroj]

Ve větších městech provozovali koncem 19. století a začátkem 20. století veřejnou hromadnou dopravu jak soukromí dopravci, tak podniky vlastněné obcemi.

Ke striktnímu oddělení městské autobusové dopravy od příměstské a meziměstské došlo zejména znárodňovacím zákonem č. 311/1948 Sb., o národních dopravních podnicích, kterýmonopolizovalveřejnou dopravu, přičemž provozování městské dopravy vyhradil komunálním (obecním) podnikům, zatímco ostatní autobusovou dopravu podnikůmČSAD.

Krokem k integraci městské hromadné dopravy byla vyhláška č. 364/1953Ú. l.(novela 7/1963 Sb.), kterou se vydává přepravní řád pro městskou hromadnou dopravu osob (městský přepravní řád), a vyhláška 127/1964 Sb., o městském přepravním řádu, které však městskou dopravu ještě více vzdálily dopravěČSAD.Technickéoborové normyON 73 6425 a ON 73 6426 z počátku 70. let dokonce až do roku 1995 zakazovaly zřizovat společné zastávky pro MHD a ČSAD (nováČSN73 6425 z roku 1995 to naopak doporučuje). Později byla vydána vyhláška č. 123/1979 Sb., o městské hromadné dopravě, též jako prováděcí předpis k tehdy novému Zákonu o silniční dopravě a vnitrostátním zasilatelství. Dnes je pojem MHD definován v § 2 vyhlášky č. 175/2000 Sb., o přepravním řádu pro veřejnou drážní a silniční osobní dopravu, a je použit i například ve vyhlášce č. 30/2001 Sb. v popisudopravní značkya vČSN73 6425Autobusové, tramvajové a trolejbusové zastávky.

O historii městské hromadné dopravy se píše v článcíchMěstská hromadná doprava v ČeskuaMěstská hromadná doprava na Slovensku.

Důležitost

[editovat|editovat zdroj]

Pro města s více než 50 000 obyvateli je pravidelná městská hromadná doprava nezbytností.[zdroj?]Dnešnívelkoměstaby bez městské hromadné dopravy nemohla existovat. Hromadná doprava je většinou městských správ podporována, hlavně vEvropě[zdroj?]a to nejen finančními dotacemi (zakázkami), ale i omezovánímautomobilovédopravy, mýtným, nebo taképěšími zónamiv centrech velkých měst.

Podle studie amerických universit se ale ulice měst méně stávají globálně méně propojené, což znevýhodňuje hromadnou dopravu.[1]

  • Výhodou hromadné dopravy oproti automobilové je relativně nízká míraznečištěníživotního prostředí,hlukua prostoru.
  • Městská hromadná doprava je dostupná všem (dětem, méně majetným, zdravotně postiženým).
  • Hromadná doprava je 2,5krát méně energeticky náročná než individuální.[zdroj?]
  • Přeprava MHD je bezpečnější.[zdroj?]
  • Nevýhodou MHD je především nižší rychlost, protože prostředky MHD na rozdíl od individuální dopravy zastavují v zastávkách. V hustém městském provozu je často MHD omezována zejména automobilovou dopravou, která je prostorově náročnější a častěji v ní dochází k zácpám. MHD je pak často nespravedlivě zdržována auty. Například tramvajová trať může přepravit stejně lidí jako čtyřpruhová komunikace. Naopak oddělenítramvajového pásuod aut může pro MHD přinést jako výhodu zvýšenou rychlost.
  • V méně osídlených částech dochází v některých obdobích dne a týdne buď k nedostatečnému zajištěnídopravní obslužnosti,nebo naopak ke zbytečnému plýtvání veřejnými prostředky a zatěžováníživotního prostředíprovozem prázdných nebo poloprázdných vozidel.
  • Prostředky hromadné dopravy mohou být terčem teroristických útoků. Některá města se rozhodla snížit riziko stavebním řešením (metro v Kodani) či doplňkovým zařízením (odpadkové koše v Praze lépe odolávající výbuchu, turnikety odhalující útočníka v Izraeli). <
  • Hromadná doprava může být místem přenosu nemocí v případěepidemie.

Financování

[editovat|editovat zdroj]

Veřejná doprava bývá většinou dotována z veřejných rozpočtů (např.státem,územními samosprávnými celky nebo městy). Společnosti provozující veřejnou dopravu bývají často zakládány veřejnoprávními korporacemi (státem, územními samosprávnými celky nebo městy), ale někde je to i soukromá společnost (např.Glasgowči některá města vUSA). Výdaje na městskou dopravu patří mezi největší položky městských rozpočtů a rostou tím více, čím je město větší; u velkoměst tyto náklady představují astronomické sumy.

V Česku má městskou dopravu většinaokresních města dalšíchměsts více než 15 000 obyvateli.

Někde se zavádí hromadná doprava zdarma. Ale i to nemusí lidi odradit od individuální dopravy.[2]

  1. UNIVERSITY, McGill. Street network patterns reveal worrying worldwide trend towards urban sprawl.phys.org[online]. 2020-01-14 [cit. 2023-01-04].Dostupné online.(anglicky)
  2. https://techxplore.com/news/2023-03-free-luxembourg-car.html- Even free transport can't shake Luxembourg's love of the car

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]