Přeskočit na obsah

Maat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Maat
variantyhieroglyfickéhozápisu
U5
a
tC10

U5
D36
X1Y1
Z1Z1Z1Z1
U5
D42
X1
Y1
Z2
I12
H6X1
H8
C10
C10
H6

(ideogramy)

BohyněMaat

Maat(v překladu zegyptštiny„Základna “nebo „Podstata “) jestaroegyptskýpojem[1][2][3]představující univerzální řád světa, od dobyStaré říšereprezentovaný stejnojmennou antropomorfníbohyníMaat.

Zdá se, že původně mohl být tento pojem spojen s podstavcem pro sochu, který je jakohieroglyfickýznak součástí zápisu slova. Tato podstava souvisí zejména s baldachýnovou kaplí, v níž je zobrazovánbůhPtahpokládaný za stvořitele světa ve smyslu jeho hmotné existence a později sUsirem,který je vTextech pyramidoznačován jako„Pán maat “,na tomto podstavci je zobrazován jako vítěz nad smrtí a od dobyNové říšena trůnu při podsvětním soudu jako soudce zemřelých[4].

Již veStaré říšise však pojem maat užívá především ve významech„pravda “,„pořádek “,„spravedlnost “,„zákonnost “,„harmonie “a„stabilita “či prostě„správné jednání “a v tomto smyslu je spojován (jako pojem i jako bohyně) se slunečnímbohemReem,bohemUsirema také spanovníkem.

Maat jako řád[editovat|editovat zdroj]

Sluneční bůh jakoPán řádu

Maat jako řád byla důležitým principem egyptského náboženství a celé egyptské kultury. Tento pojem byl jedním ze základních kamenů (nejen) náboženského myšlení starověkých Egypťanů – jeho dodržování mělo zajistit stabilitu světa a jeho řádný chod. O jeho důležitosti vypovídá i fakt, že ifaraonovi,který byl v jistém smyslu sám chápán jako božská (tedy z pravidel lidského světa vyňatá) bytost, byl nejpozději od konceStaré říšetento princip nadřazen a hlavním úkolem panovníka bylo nést zodpovědnost a veškerým jednáním přispívat k dodržovánímaat.Zosobněním pojmu vestaroegyptskémnáboženstvíbyla stejnojmennábohyněMaat a jejísymbolpštrosípero.

Samotné slovomaatje pro svou komplexnost jen obtížně přeložitelné a spojuje v sobě pojmy jako„pravda “,„harmonie “a„stabilita “či prostě„správné jednání “.Reprezentuje všechno to, co je správné a nutné pro správný běh věcí. Je to univerzální neměnný kosmický řád zahrnující svět lidí i svět bohů a jejich vzájemné nejen propojení, ale i závislost. Výrazem fungovánímaatve světě bohů jsou především mýty a legendy, v kosmickém smyslu se projevuje v pravidelných nezměnitelných a z lidského hlediska věčných přírodních cyklech (zejména v cyklu slunečním a lunárním – proto bylibohovéReaThovtoznačováni jako„Pán maat “), ve světě lidském pak v existenci státu a vřádném fungováníjeho institucí, v zachovávání společenských pravidel a nejpozději od dobyNové říšei v osobní lidské mravnosti. V důsledku toho v egyptském pojetí splývalo respektování pravidel všeho druhu každým jednotlivcem v jedno s podporováním a udržováním kosmického řádu, jejich nedodržování naopak mohlo vést k jeho narušení. Zhroucenímmaatby došlo k zániku světa a k vítězství chaosu (egyptskyisfet).

Nejvýraznějším (i když zdaleka ne jediným) zdrojem pro pochopenímaatv obecnějším společenském významu jsou staroegyptskéKnihy moudrých rad do života.Do jisté míry normativní povahu má jen 125. kapitolaKnihy mrtvýchobsahující výpověď zemřelého před podsvětním soudem, jíž prokazuje svou mravní čistotu výčtem skutků, jichž se nedopustil (takzvanánegativní zpověď).

Maat jako bohyně[editovat|editovat zdroj]

BohyněMaat

Ikonografie[editovat|editovat zdroj]

Symbolempojmu maatbylopštrosípero,jehož rozechvívání i sotva patrným pohybem nebo neviditelnou a přesto působící sílou větru Egypťanům pravděpodobně znázorňovalo všudypřítomnost, neustálost a nadosobní povahu jeho působení. Objevuje se tak v různých souvislostech: může jej držetbůhRejakoPán řádu,na vyobrazení vzádušním chrámuDžeser-Džeserujej v ruce nesekapanovniceHatšepsut,mohou být jím ozdobeni ospravedlnění zemřelí a je také závažím na misce vah při podsvětním soudu. Je možné, že symbolem pštrosího pera je řád maat dáván do spojitosti sbohyAmonemaŠuem,kteří byli zobrazováni s perem jako ozdobou hlavy, nicméně tato souvislost prozatím nebyla přesvědčivě prokázána.

Bohyně Maatje zobrazována jako žena, jejíž ozdobou je vždy čelenka s pštrosím perem. Podobně jakoEsetneboNebthetmůže mít okřídlenou podobu znázorňující ochranu, kterou přítomnostbohyněposkytuje. Objevuje se také v podobě drobné dřepící ženské postavy zavěšované na krk jakoamuletnebo přinášené jako obětina bohůmpanovníky(méně často i soukromými osobami) na znamení jejich konání v souladu s řádem.

Maat v současnosti[editovat|editovat zdroj]

Maat jakožto princip existuje i v současnosti (a existuje i jako bohyně) a to v rámcinovopohanskýchnáboženství.Toto je osud mnoha božstev starých náboženství, ovšem Maat byla nejenom bohyně, ale zároveň i princip, kosmický řád a morální kodex v jednom. A vezmeme-li v úvahu, že některé ze současných reflexí Maat v sobě obsahují všechny tyto její prvky, se tyto její reflexe dostávají do jiného světla.

Vznikají pohanské směry které si více či méně vypůjčují zegyptskétradicea aplikují ji v současném světě. Většina těchto náboženských tradic se dá shrnout pojmemrekonstrukcionismus,ačkoliv jsou i reflexe, které se do tohoto pojmu zahrnout nedají (např.hermetismus).

Rekonstrukcionistická reflexe egyptských tradic a náboženství v současnosti bývá označována jakokemetismusa princip Maat je pro věřícíkemetistydůležitou součástí jejich víry. Maat jako princip bylo (jak bylo zmíněno) jakýmsi morálním kodexem, který měl určovat správné chování a vystupování člověka, i když v sobě až na výjimky neobsahoval nějaká konkrétní přikázání, a tuto roli morálního kodexu si princip Maat zachovává i v rámci kemetismu. V současnosti však již není Maat coby morální kodex a Maat coby kosmický řád tak zcela prolnuty v jedno, jako tomu bylo ve starověku.

Většina kemetistických společností má ve svých pravidlech zákazproselytismu[5],což by šlo brát jako moderní součást tohoto morálního kodexu, který si, dalo by se říct, prostřednictvím těchto organizací hledá své místo v současném světě.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. patrně nejúplněji v současné literatuře o pojmu pojednává ASSMANN J.:Ma`at: Gerechtigkeit und Unsterblichkeit im Alten Ägypten,C.H. Beck [München], München 1995, 319 s.,ISBN3-406-39039-0
  2. viz též HELLER J.:Starověká náboženství,Kalich, Praha 1988, 440 s., ISBN neuvedeno, s. 79-85
  3. viz též VACHALA B.:Maat - ideál mravního řádu ve starém Egyptě,Nový Orient 1994, ročník 49, s. 128n,ISSN0029-5302
  4. HART G.:A dictionary of Egyptian gods and goddesses,Routledge, London - New York 1986, 227 s.,ISBN0-415-05909-7,s. 116
  5. viz napříkladzásady Ta Noutri,francouzské kemetistické organizace

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]