Přeskočit na obsah

Magnetofon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Drátofon Pierce (USA, 1949)
Kotoučový (cívkový) magnetofon
Jeden z nejznámějších československých kotoučových magnetofonůTesla Sonet Duo

Magnetofon(v obecné češtině „magneťák “, „magič “; kotoučový (cívkový) magnetofon „kotoučák “; kazetový magnetofon „kazeťák “) jeelektro-mechanický přístroj,který zachycujeinformacena podlouhlý pászmagnetovatelnéhomateriálu, obvykle na speciálnímagnetofonové pásky.Nejčastěji je používán k záznamu a reprodukci zvuku, ale existují i tzv. měřicí magnetofony určené k záznamu a reprodukci analogových veličin, případně digitální magnetofony určené k záznamu a čtení digitálních dat.

První magnetofon byl představen již v roce1899dánskýminženýremValdemarem Poulsenem.Záznam byl prováděn nakovovýdrát, v češtině se těmto magnetofonům říkádrátofon.[pozn. 1]

Později byly vyvinuty speciální magnetické pásky. První prakticky použitelný páskový magnetofon firmy AEG (Magnetofon K1), byl předveden v Německu v roce 1935. Cívkové magnetofony se postupně staly výbavou nahrávacích studií i domácností. V70. letech20. stoletíbyly cívkové magnetofony vytlačeny ze sektoru spotřební elektroniky magnetofony kazetovými. V současné době je záznam na magnetický pásek vytlačován záznamy naCD,DVDa digitální paměťové moduly.

Typy magnetofonů

[editovat|editovat zdroj]
Na tuto kapitolu jsoupřesměrovánaheslacívkový magnetofonakazetový magnetofon.

V oblasti spotřební elektroniky se vyvinuly dva základní typy běžných výrobků:

  • kotoučový (cívkový) magnetofon – max. výstupnínapětíje 755 mV – 2V,min. výstupníimpedanceje 1–47 kΩ
  • kazetový magnetofon – max. výstupní napětí je 100–500 mV, min. výstupní impedance je 1–47 kΩ

Obě varianty byly vyráběny ve stolním i přenosném provedení.

Kazetový magnetofon Sony TC-D5M
Běžné rychlosti magnetofonového pásku[1]
cm/s in/s Použití
1,2 15/32 Některé diktafony
2,4 15/16 Diktafony
4,75 178 Standardní rychlost pro kazety, nejnižší rychlost cívkových magnetofonů
9,5 334 Základní rychlost domácích cívkových magnetofonů
19 712 Vyšší rychlost domácích cívkových magnetofonů
38 15 Poloprofesionální a profesionální magnetofony
76 30 Profesionální použití

Kotoučové (cívkové) magnetofony se rozšířily během 50. a 60. let 20. století[zdroj?].Postupně se zvyšoval počet záznamových stop z původní jedné na dvě stopy a poté na čtyři stopy pro standardní šířku pásku 6,5 mm. Studiové přístroje využívající širší pásek – až 2 palce – mohly mít až 32 stop, případně se využívaly dva magnetofony současně s přesnou synchronizací pro vícenásobný playback, nahrávání hlasů a nástrojů do jednotlivých stop apod. Velké cívkové magnetofony vHi-Fiprovedení se svými parametry částečně blížily profesionálním magnetofonům používaným v běžném rozhlasovém či televizním vysílání[zdroj?].Cívkové magnetofony se kromě nahrávacích studií používaly také jako přenosná záznamová zařízení v rozhlasovém a televizním vysílání (tzv. reportážní magnetofony). Československý rozhlas začal magnetofon používat roku 1938.

Magnetofony dále sloužily při natáčení zvuku kfilmům,užívaly se k natáčení „živé “nahrávkykoncertůadivadelních představení,k natáčení řečnických projevů aj.

Běžně se magnetofony používaly při speciálníodposlechovéčinnosti v armádě, upoliciea v praxi tajných služeb (technikyšpionáže).

Zoologové,předevšímornitologovépoužívali magnetofon k záznamu ptačího zpěvu či zvukových projevů jiných živočichů.

Dnes jsou starší klasické analogové techniky záznamu zvuku často nahrazovány novější technikou digitální.

  1. V němčině např.Stahldraht-Magnettongerät,v angličtiněwire recorder,ve francouzštiněmagnétophone à fil magnétique
  1. Martel Electronics.Terms commonly used for Tape Recorder. Tape Recorder Speed..www.martelelectronics.com[online]. [cit. 2012-02-24].Dostupné v archivupořízeném dne 2012-03-01.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]