Přeskočit na obsah

Michail Tal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michail Tal
Narození9. listopadu1936
Riga,LotyšskoLotyšskoLotyšsko
Úmrtí27. června1992(ve věku 55 let) nebo28. června1992(ve věku 55 let)
Moskva,RuskoRuskoRusko
Příčina úmrtíselhání ledvin
Národnostlotyšská
Alma materLotyšská univerzita(do 1958)
Povoláníšachista,spisovatel,novinářa skladatel šachových úloh
Znám jakoČaroděj z Rigy
OceněníŠachový velmistr,
Mistr světa v šachuv letech1960-1961
ChoťSalli Landau(1959–1971)[1]
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Michail Něchemjevič Tal(lotyšskyMihails Tāls,ruskyМихаил Нехемьевич Таль;9. listopadu1936,Riga28. června1992,Moskva), přezdívanýČaroděj z Rigy,bylsovětskýlotyšskýšachový velmistr,mistr světa v šachu(19601961) a mistr světa vbleskovém šachu(1988).

Šachové úspěchy a souboje o mistrovství světa

[editovat|editovat zdroj]

Tal byl často označován za šachovýmeteorčisupernovupro bleskový start z neznáma mezi světovou elitu. V roce 1956 debutoval na mistrovství Sovětského svazu (skončil 5.-7.), nicméně již o rok později celý turnaj vyhrál, za což obdržel titul velmistra. Po dalších úspěších pak v roce 1959 uspěl vturnaji kandidátůa v roce1960rozdrtil v souboji o titul mistra světa legendárníhoBotvinnikapoměrem 12,5:8,5 a stal se 8. mistrem světa v šachu.

Michail Tal (napravo) při hře proti Američanovi Fischerovi
Michail Tal, Oberhausen 1961

Talova prohra v odvetném zápase o rok později byla všeobecným překvapením a předpokládalo se, že za to může jeho odbytá příprava, zdá se ale, že již tehdy začínal mít vážné zdravotní potíže. Očekával se nový souboj Tal-Botvinnik, ale už k němu nedošlo, neboť Tal se na dalším turnaji kandidátů zhroutil. Následné vyšetření u něj odhalilo celý komplex chorob zejména trávicího traktu. Tal se po delším léčení účastnil ještě řady dalších turnajů a zápasů kandidátů, dvakrát se znovu vážně ucházel o nový zápas o titul mistra světa (v roce1965podlehl teprve ve fináleSpasskému+1-4=6, v roce1968v semifináleKorčnému+1-2=7).

V roce1988získal titul mistra světa v bleskovém šachu.[2]Fenomenální byly jeho výsledky na šachových olympiádách, kde vždy podstatně přispěl k vítězství sovětského mužstva.

Šestkrát vyhrál rovněž mistrovství Sovětského svazu. Často se však dostával do problémů se sovětskými šachovými funkcionáři.

Charakteristika

[editovat|editovat zdroj]

Jako šachista byl velmi ctěn pro svůjromantickýpřístup kpartiím,který se vyznačoval ostroukombinační hrou,pro jejíž vyvolání neváhal podstupovat enormní riziko v podobě nepropočítaných činekorektníchobětí, a to i v těch nejdůležitějších partiích. Řada jeho kombinací byla vyvrácena, většinou se tak ale nestalo přímo na šachovnici, kde jeho soupeři propadali panice a nezvládali logicky nastupujícíčasovou tíseň,ale až v analýzách po partii. Tal tak byl stejně jakoE. Lasker(který byl jeho velkým vzorem) často obviňován z toho, že má pouze štěstí, že jeho hra je jen velký bluf.

On sám svůj styl vzletně vyjádřil slovy: „Musíte vzít soupeře do hlubokého, temného lesa, kde 2+2=5 a cesta ven je dost široká jen pro jednoho. “[3]Při jiné příležitosti charakterizoval svoji metodu stručně: „Dejte jim příležitost, zkomplikujte hru. Oni už si to pokazí sami. “Jeho představivost a tvořivost byla neuvěřitelná, dodnes se používá termín „Talův tah “jako označení neočekávaného a velké komplikace přinášejícího tahu, který se natolik vymyká běžným schématům, že by ho drtivá většina šachistů (včetně velmistrů) vůbec nezvažovala.

Jeho hra postupně s rostoucím věkem a zhoršujícím sezdravímmírně upadala – stále ještě byl schopen skvělé hry, ale jeho organismus už nedokázal vydržet dlouhodobé vypětí a na delších turnajích a zápasech ho stále výrazněji zmáhala únava, což se projevovalo větší ochotou kremízáma selháváním v jednotlivých partiích. Nicméně až do své smrti zůstal nebezpečným protivníkem.

Hodně mu v tom napomáhal jeho údajný „ďábelský “pohled – jeho uhrančivé černé oči dokonce inspirovaly amerického velmistraBenkőho(Talova tradičního dodavatele bodů) k prohlášení, že Tal své soupeřehypnotizuje.Jednou pak proti Talovi nastoupil v černých brýlích, které ho měly ochránit. Partii ovšem prohrál stejně hladce, jako většinu ostatních.

Mistři světa v šachu
Předchůdce:
Michail Botvinnik
19601961
Michail Tal
Nástupce:
Michail Botvinnik
  1. Dostupné online.[cit. 2022-02-03].
  2. GOODMAN, David. World Champion Eliminated From Blitz Chess Tournament.AP NEWS[online]. [cit. 2019-04-13].Dostupné online.
  3. https://www.goodreads.com/quotes/8412310-you-must-take-your-opponent-into-a-deep-dark-forest
  • VASILJEV, Viktor.Petrosjan, Tal - rytíři královské hry,1976
  • SOSONKO, Genna.Tal a další eseje,2001

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]