Přeskočit na obsah

Nepokoje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Účastníci nepokojů na sobě často majíšátky,kukly,masky či jiné přikrývky hlavy kvůli nemožnosti identifikace a jako obrana protislznému plynu;výtržnícitaké někdy házejídlažebními kostkami

Nepokojejsou formy občanského nepořádku charakteristické zpravidla neorganizovanými skupinami, které se obořují náhlým a intenzivnímnásilímprotiautoritám,majetkučilidem.Ačkoli se jedinci mohou pokusit kontrolovat nepokoje, nepokoje se obvykle vyznačují chaotickým chováním a jakožtodavovýfenomén je zkoumán v rámcipsychologie davu.

K nepokojům často dochází kvůli rozhořčení nad stávající situací (např.vězeňskénepokoje). Historicky nepokoje nastaly v důsledku špatných pracovních či životních podmínek, kvůlivládě,útlaku,výběru danínebovojenským odvodům,etnickým konfliktům,nedostatečnému zásobovánípotravinami,náboženství(pogrom) či výsledkůmsportovníchudálostí.

Pořádkové oddílypoliciepoužívají proti účastníkům nepokojů celou řadu taktik a zbraní (většinouneletálních) ve snaze rozehnat dav a zatknoutvýtržníky.Takové policejní oddíly jsou obvykle v plné výzbroji vybavenypřilbous obličejovým štítem, chrániči aštítem.[1]Policisté používají standardněobušek.Mezi další zbraně, které využívá policie při potlačování nepokojů, patříslzný plyn,pepřový sprej,tasery,gumové projektily,Long Range Acoustic Device(akustické dělo),vodní děla,obrněná vozidlači vycvičenépolicejní psy.Při nepokojích bývá také nasazovánajízdní policiena koních. Během nepokojů používá policie také někdy taktikukettlingu.

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuRiotna anglické Wikipedii.

  1. GRABIANOWSKI, Ed.How Riot Control Works[online]. HowStuffWorks [cit. 2010-11-20].Dostupné online.(angličtina)
  • WADDINGTON, David.Contemporary Issues in Public Disorder: A Comparative and Hist. Approach.London: Routledge, 1992. 243 s.Dostupné online.ISBN0-415-07914-4.(angličtina)

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]