Přeskočit na obsah

Ganglion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno zNervové ganglie)
Spinální ganglionze zadníchmíšních kořenůsedmidenníhoembryakuřete; stimulován pomocíNGF faktorua pozorován pod mikroskopem
Možná hledáte:ganglion (patologie),váčkovitý útvar vyplněný rosolem, který může působit zdravotní komplikace.

Gangliončiganglium(střední rod;množ. č.ganglia) jenervováuzlina tvořená shlukemnervových buněk(neuronů). Ganglia se netvoří uživočichůs difúzní (rozptýlenou)nervovou soustavou(žahavcipolypyimedúzy).

Největší ganglion je umístěno v hlavové části těla (tzv.mozkové ganglion). Od něj obyčejně odstupují jeden nebo více nervových pruhů, které se táhnou podélně celým tělem. Na nich se mohou vytvářet další uzliny (ganglia), které se obvykle označují podle orgánu, jenž leží v sousedství (např. ganglion umístěné nad jícnem se nazývá nadjícnové, vizkroužkovci). V uspořádání nervových uzlin existuje velká rozmanitost – co živočišný kmen, to jiné uspořádání. Ganglia většiny živočichů vytvářejícentrální nervovou soustavu.

V lidském těle se za ganglia obvykle považují svazky nervových buněk vperiferní nervové soustavě.Vyskytují se ve stěnách orgánů (např. vtrávicí soustavě), případně samostatně ve vlastnímvazivovémpouzdru.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]