Přeskočit na obsah

Ob

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno zOb (řeka))
O dalších významech pojednává článekOB.
Ob
most přes řeku v Novosibirsku
most přes řeku v Novosibirsku
Základní informace
Délka toku3 650 km
Plocha povodí2 990 000 km²
Průměrný průtok20 000 m³/s
SvětadílAsie
Zdrojnice
Ústí
Protéká
RuskoRuskoRusko(Altajský kraj,Novosibirská oblast,Tomská oblast,Ťumeňská oblast)
Úmoří, povodí
Severní ledový oceán,Karské moře,Povodí Obu(Rusko74,31%,Kazachstán25,21%,ČLR0,47%,Mongolsko0,01%)[1]
mapa povodí řeky
mapa povodí řeky
Geodata
OpenStreetMapOSM,WMF
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Ob(ruskyОбь) je řeka vAltajském krajia vNovosibirské,vTomskéa vŤumeňské oblastivRusku,která protéká z jihu na sever přes západníSibiř.Je jednou z největších řek jak v Rusku, tak i na celémsvětě.V rámci Ruska je třetí nejvodnější (poJenisejiaLeně). Vlastní řeka Ob je 3650kmdlouhá. OdprameneIrtyšedosahuje délky 5410 km a od prameneKatuni4 338 km.Povodímá rozlohu 2 990 000km².Zahrnuje ibezodtoké oblastio rozloze 528 000 km².

Původ názvu

[editovat|editovat zdroj]

Ačkoliv pro nás nezvyklý dvoupísmenný názevOb,tolik oblíbený vkřížovkách,vzbuzuje dojem původu vexotickýchjazycích, jde o čistěslovanskéjméno. Vznikásoutokemdvou řek, dál tečou tedyobě,proto je toOb.Pozůstatkem očekávané samohlásky jeměkký znakna konci ruského tvaru jména, které je ženského rodu. Ten se ovšem v českém přepisu neuvádí a jméno se v češtině užívá v mužském rodě.

Převážná část povodí (85 %) se nachází vZápadosibiřské rovině.Jihovýchodní část připadá napohoříJižní Sibiře(Altaj,Kuzněcký Alatau,Salairský krjaž,Gornaja Šorija). Celkové množství řek v povodí dosahuje 150 000. Povodí se vyznačuje různorodostí fyzicko-geografických podmínek odpolopouštína jihu až ktundřena severu. Významná část povodí je pokrytalesyabažinami.

Průběh toku

[editovat|editovat zdroj]
Most přes řeku Ob ve městěBarnaul(foceno z přístavu)

VznikásoutokemřekBijaaKatuňvAltaji.Protíná z jihu na severZápadosibiřskou rovinua ústí doObské zátokyKarského moře.Průměrný sklon řeky meziBijskema ústím je 0,054m/km.Podle charakteru říční sítě, vodních zdrojů a formování vodního režimu se tok Obu dělí na tři části.

  • Horní tok je od soutokuzdrojnicdo ústí řekyTom.Rozkládá se v horách kde pramení zdrojniceBijaaKatuňa mnohé přítoky (Pesčanaja,Anuj,Čaryš,Alejzleva aČumyš,Iňazprava). Na horním toku je jasně vyznačená údolí řeky s rozvinutými úvalovými terasami. Až k ústí Čaryše teče řeka mezi nízkými břehy.Korytose vyznačuje mnohaprůtoky,ostrovyapeřejemi.Směrem kBarnauluse údolí iúvalrozšiřují. OdBarnauluk městuKameň na Obije údolí široké 5 až 10 km a je asymetrická. Levý břeh je prudký a napravo je široký úval sestarými rameny,průtoky ajezery.U Kameně na Obi se úval zužuje nejdříve na 3,5 až 5 km a pak až na 1,5 až 2 km. V korytě se objevují úseky skamenitýmivýstupky. Na jih odNovosibirskuje řeka přehrazenahrází,která vytváříNovosibirskou přehradu(Obské moře). Pod Novosibirskem se údolí značně rozšiřuje a u ústí řekyTomdosahuje šířka 20 km. Hloubka při malém stavu vody je na horním toku 2 až 6 m a místy na peřejích klesá na 0,6 m.
  • Střední tok je od ústíTomido ústíIrtyše.Na tomto úseku zvláště pod ústímČulymuse Ob mění ve velkou nížinnou řeku. V jejím okolí je podmáčenýmočálovitýpovrch s častými jezírky. Zpočátku kamenité dno se mění vpísčitéahlinité.Až do soutoku s Irtyšem protékátajgou.Údolí má šířku 30 až 50 km i více a široký úval (20 až 30 km) je pokryt rameny, která jsou spojena mezi sebou průtoky v šířce až 40 km. Hloubka při malém stavu vody se mění od 4 do 8 m. Velké přítoky na středním toku jsouTom,Čulym,Keť,Tym,Vach,Tromjegan,Ljamin,Nazymzprava aŠegarka,Čaja,Parabel,Vasjugan,Velký Jugan,Velký Salym,Irtyšzleva.
  • Dolní tok je od ústíIrtyšepo ústí Obu doObské zátoky.Pod ústím Irtyše se Ob stáčí na sever. Údolí je široká místy více než 50 km. Je asymetrická. Levý břeh je nízký a pozvolný, zatímco pravý prudký a vysoký. V oblasti městPeregrebnoeaSalechardse údolí zužuje na 4 až 8 km. Rozsáhlý a převážně levobřežní úval je hojně členěn rameny, průtoky a jezery, která jsou při vysokých stavech vody zatápěny až do šířky 40 až 50 km. Řeka protéká močálovitýmipralesy,které se postupně mění v podmáčené břehy porostlétrávouarokytím.Od ústí Irtyše k městu Peregrebnoe teče v jednom hlubokém (minimálně 4 až 4,5 m) korytě, níže se dělí na Velký a Malý Ob s hloubkami 2,5 až 3 m. Po jejich opětovném spojením má koryto hloubku více než 10 m. Hlavní přítoky dolního toku jsouKazym,Polujzprava aSeverní Sosva,Ščučjazleva.
  • DeltuOb vytváří před svým ústím doObské zátoky.Má rozlohu 4000 km². Hlavní ramena jsou Chamanelský Ob (levé) a větší Nadymský Ob (pravý). Pod jejich ústími se nacházejí mělčiny Jamsalský a Nadymský bar.

Vodní režim

[editovat|editovat zdroj]

Zdroj vody je převážněsněhový.Na jaře a v létě je stav vody vysoký a v tomto období řekou proteče převážná část ročního průtoku. Na horním toku začíná hladina stoupat od začátku dubna, na středním od druhé poloviny dubna a na dolním od konce dubna až od začátku května. Vzestup začíná ještě v době, kdy je řeka zamrzlá. Při rozmrzání vznikajízátarasy,které způsobují krátkodobé prudké vzestupy úrovně hladiny. Na horním toku voda opadá v červenci, ale letní pokles hladiny je neustálený. V září a říjnu hladina opět stoupá v důsledkudešťů.Na středním a dolním toku opad pozvolna pokračuje, posilňován dešťovýmisrážkamiaž do zamrznutí. Rozsah kolísání úrovně hladiny je na horním toku průměrně 5 m, níže stoupá až na 9 m u vesnice Alexandrovskoje a před soutokem sIrtyšemzase klesá na 7 m, pod soutokem s Irtyšem roste na 10 m a směrem kústíklesá na 5 m. Průměrný ročníprůtokvody uBarnaulučiní 1 470m³/s(maximální průtok je 9 690 m³/s) a uSalechardu12300 m³/s (maximální průtok je 42 800 m³/s). Průtok v ústí doObského zálivupři středním stavu vody činí 20 000 m³/s[2](z toho přibližně polovinu přináší Irtyš). Řeka zamrzá na 150 dní na horním toku a na 220 dní na dolním toku. Teplota vody je v červenci na úsekuBarnaulBelogorje28°Сa na dolním 23 °С. Mineralizace vody je menší než 200mg/ls výjimkou úseku meziNovosibirskema ústím řekyTom,kde je větší. Voda obsahuje větší množstvíorganických láteka nižším obsahemkyslíku,což v zimě způsobuje zátarasy. Průměrnákalnostse snižuje po směru toku od 160 k 40g/m³.Roční množství nánosů činí průměrně 16 mil.tun,přičemž v některých letech dosahuje až 50 mil. tun.

Splavnost a doprava

[editovat|editovat zdroj]

Obje splavný od městaBijsk,na svém dolním toku ovšem zamrzá až na osm měsíců (od listopadu až do začátku června). Se svými přítoky a rameny je významnou dopravní tepnou naSibiři,přičemž do některých měst a vesnic ležících na mělčích ramenech je možný přístup jen s určitými plavidly. Ročně se na Obu a Irtyši přepraví kolem 600 000 cestujících[3].Úhrnná délka splavných toků v úvodí řeky Ob činí přibližně 15 000 km. Hlavní přístavy povodí Obu jsouNovosibirsk,Tomsk,Surgut,Labytnangi,Pavlodar,Omsk,Tobolsk,Ťumeň.Ob je také spojenýprůplavems řekouJenisejs využitím pravostranného přítokuKeť.Tento průplav je však splavný pouze pro malé lodi. Navíc po výstavběTranssibiřské magistrályztratil na významu.

V povodí Obu se nachází ložiskaropy,zemního plynu,uhlía téměř polovina ruských zásobrašeliny.Na Obu byla v letech 1950 - 1961 postavenaNovosibirská hydroelektrárna.Vzniklá vodní plocha bývá někdy nazývána jakoObské moře.Řeka je také významným zdrojemryb.V jejích vodách a vObské zátocežije přibližně 50 druhů, z nichž polovina máprůmyslovývýznam. Nejvíce jsou ceněnijeseteři,sterledi,nelmy,muksuniasíhové(nosatý,severní,peleď). Průmyslově zpracovávané jsouštiky,jelci(jesen,proudník),mníci,plotice,karasi,okouni.

Významná města na řece

[editovat|editovat zdroj]
  1. Mezinárodní povodí řek v Asii, Ob
  2. VÁCLAVKOVÁ, Nikola. Ob. [online]. [cit. 2006-12-10]. Dostupné z: <http://www.oa.svitavy.cz/pro/renata/priroda/Ob/index.htmArchivováno25. 6. 2007 naWayback Machine.>.
  3. ČTK. Cestovani.Centrum.cz: Řeka Ob - jak se pluje po Sibiři. [online]. [cit. 2006-12-10]. Dostupné z: <http://aktualne.centrum.cz/cestovani/svet/reportaze/clanek.phtml?id=191904[nedostupný zdroj]>.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]