Přeskočit na obsah

Onkologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte:Rakovina(článek o nádorovém onemocnění) neboNádor(článek o biologii a patologii nádorů).
Rakovina plic

Onkologie(z řeckých slovογκοςtumor, zduření aλόγοςvěda) je oborvnitřního lékařství,který se zabývá prevencí, diagnostikou anechirurgickouléčbou nádorových onemocnění.Tento článek je o lékařském oboru onkologie.

Obory onkologie

[editovat|editovat zdroj]

V souvislosti se zákonem č. 95/2004 Sb.O podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceutase mohou lékaři specializovat ve čtyřechatestačních oborechzabývajících se terapiínádorových onemocnění:

  • Klinická onkologie
  • Radiační onkologie
  • Hematologie a transfúzní lékařství
  • Dětská onkologie a hematoonkologie

Klinická onkologie

[editovat|editovat zdroj]

Cílem specializačního vzdělávání v oboruklinická onkologieje získání specializované způsobilosti osvojením potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností v oblastiprevence,diagnostiky,terapiea komplexní podpůrné léčby u nemocných snádorovým onemocněnímumožňujících samostatnou činnost vambulantníinemocničnísféře. Specialista v oboru klinická onkologie musí být schopen integrace používaných léčebných modalit a plnit roli vedoucího týmu pro diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění.

Lékařpřipravující se naatestaciv oboru klinická onkologie absolvuje nejdříve společnýinterní základtrvající minimálně 24 měsíců. Poté následuje vlastní praxe v oboru trvající minimálně 36 měsíců – z ní musí uchazeč alespoň 12 měsíců absolvovat na akreditovaném onkologickém pracovišti. Během praxe v oboru musí uchazeč absolvovat minimálně 2 týdny na dětské onkologii, 1 měsíc na hematoonkologickém pracovišti, 3 měsíce naradioterapeutickémpracovišti, 2 měsíce nagynekologickém pracovištia 1 měsíc naurologickém pracovišti.Doporučena je i praxe 1 měsíc naORLa jeden měsíc na pracovištiklinické farmakologie.

Radiační onkologie

[editovat|editovat zdroj]

Cílem specializačního vzdělávání v oboruradiační onkologieje získání specializované způsobilosti osvojením potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností v oblastiprevence,diagnostiky,terapiea podpůrné léčby u nemocných snádorovým onemocněním.

Radiační onkologie je obor klinické medicíny, který se zaměřuje na teorii a praxi léčebné aplikaceionizujícího záření.Vychází z vědeckých poznatkůradiobiologie,radiofyzikya radiační techniky, které aplikuje u řady chorobných stavů, především však uzhoubných nádorů.Hlavní náplní oboru je léčbazhoubných nádorůa některých nenádorovýchonemocněnípředevším s využitímionizujícíhoineionizujícíhozáření.Provádí se jako léčba samostatná nebo v kombinaci s jinými léčebnými modalitami, zejména léčboucytotoxickými látkami,léčbou hormonální,biologickoua podpůrnou.

Lékař po absolvování specializačního vzdělávání v radiační onkologii by měl být připraven k praktické aplikaci jednotlivých modalit specifické onkologické léčby, především však ke stanovení léčebné strategie a taktiky jako rovnocenný partner v multidisciplinárním týmu odborníků. Rovněž by měl mít teoretické a praktické předpoklady pro vedoucí funkci a pro předávání znalostí a zkušeností ve formě výuky. Musí být též seznámen se základními principy klinického výzkumu.

Lékařpřipravující se naatestaciv oboru klinická onkologie absolvuje nejdříve společnýinterní základtrvající minimálně 24 měsíců. Poté následuje vlastní praxe v oboru trvající minimálně 48 měsíců – z ní musí uchazeč alespoň 12 měsíců absolvovat na akreditovaném onkologickém pracovišti. Během praxe v oboru musí uchazeč absolvovat minimálně 12 měsíců na pracovišti aplikujícíchemoterapii,hormonální terapiiibiologickou terapiia 36 měsíců na pracovišti aplikujícímionizující záření– z toho nejméně 6 měsíců nabrachyterapiia 6 měsíců na pracovišti slineárním urychlovačem.

Hematologie a transfúzní lékařství

[editovat|editovat zdroj]

Cílem specializačního vzdělávání v oboruhematologie a transfúzní lékařstvíje získání teoretických znalostí a praktických dovedností vlaboratorníi klinickéhematologiia hematoonkologii a vtransfúznímlékařstvív rozsahu, který umožní výkon samostatné činnosti.

Lékařpřipravující se naatestaciv oboru hematologie a transfúzní lékařství absolvuje nejdříve společnýinterní základtrvající minimálně 24 měsíců. Poté následuje vlastní praxe v oboru trvající minimálně 36 měsíců. Během praxe v oboru musí uchazeč absolvovat alespoň 3–6 měsíců na akreditovaném hematologickém pracovišti, alespoň 3–6 měsíců na akreditovaném pracovišti transfúzní služby, alespoň 3 měsíce v hematologické laboratoři, alespoň 3 měsíce v transfúzní laboratoři a 1 měsíc na odděleníARO.

Dětská onkologie a hematoonkologie

[editovat|editovat zdroj]

Cílem specializačního vzdělávání v oborudětská onkologie a hematoonkologieje získat znalosti a dovednosti vdiagnosticealéčbědětí skrevníminemocemi azhoubnými nádoryvnemocničníiambulantnípraxi. Absolvent studia musí rovněž získat základní znalosti o teoretických základech avýzkumutěchto onemocnění a o praktickém provádění laboratorních metod, musí umět interpretovat výsledky laboratorních vyšetření. Absolvent studia musí dále rozumět principůmklinických studiía znát jejich praktické provádění. Nedílnou součástí studia je pochopeníetickýchproblémů spojených svýzkumema klinickou praxí.

Lékařpřipravující se naatestaciv oboru dětská onkologie a hematoonkologie musí nejprve absolvovat praxi odpovídající oborudětské lékařstvía poté ještě minimálně rok praxe v oboru.

Preventivní onkologie

[editovat|editovat zdroj]
Výskyt kolorektálního karcinomu podle věku

Preventivníonkologie se nově vyčleňuje jako samostatný obor onkologie. V souvislosti sezákonemč. 95/2004 Sb.,o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta,nejde oatestačníobor.

První preventivní ambulance vznikla vMasarykově onkologickém ústavuv Brně.[zdroj?]

Mezinárodními organizacemi jsouInternational Society of Preventive Oncology(ISPO) aAmerican Society of Preventive Oncology(ASPO).

Další obory pečující o onkologické pacienty

[editovat|editovat zdroj]

Chirurgické obory

[editovat|editovat zdroj]

Onkologie je oborvnitřního lékařství,proto neprovádíchirurgickévýkony.Operační řešenínádorů provádějí – obvykle zindikaceonkologa –lékařichirurgickýchoborů zabývajících se příslušnou částí těla:

Paliativní péče

[editovat|editovat zdroj]

Lékaři z tohoto oboru poskytují podporu a péči především těm pacientů, jejichž naděje na uzdravení je minimální. Cílem je udržet co nejvyšší kvalitu života nemocného. Péče tedy spočívá především v účinném tišeníbolesti,zajištění dostatečné výživy, řešení omezujících komplikací (např. při prorůstání neoperovatelného nádoru střevem přinese nemocnému úlevustent) a v neposlední řadě i v zajištění psychické podpory a psychoterapie a u religiózněji laděných nemocných i pastorační péče.

Dermatologie

[editovat|editovat zdroj]

Dermatologiepečuje okůžia zabývá se kožními chorobami. Již tradičně proto dermatologové léčí i kožní nádory, z nichž nejvýznamnější nádorem jemaligní melanom.Toto oddělení terapiemaligního melanomuod terapie ostatníchnádorůvede bohužel k tomu, že v učebnicích onkologie často melanom nebývá uveden. Přitom podle statistikÚZISujde o vůbec nejčastějšínádorové onemocněnív ČR.

Onkologie ve světě

[editovat|editovat zdroj]

Ve Velké Británii a některých dalších státech se onkologové dělí na dvě skupiny –kliničtí onkologovéainterní onkologové.Hlavní rozdíl mezi těmito obory spočívá v tom, že kliničtí onkologové provádějí radioterapii, zatímco interní onkologové nikoli. Na druhou stranu v USA jsou pojmy klinický a interní onkolog zaměnitelné.

Etické problémy onkologie

[editovat|editovat zdroj]

V onkologické praxi se často objevují etické otázky a dilemata. Např.:

  • rozsah informací sdělovaných pacientovi o rozsahu, postupu aprognózeonemocnění
  • účast pacienta vklinických studiích,zvláště v konečném stadiu onemocnění
  • ukončení terapie, která by byla potenciálně radikální
  • resuscitace nemocného
  • eutanazie

Onkologický vývoj a výzkum

[editovat|editovat zdroj]
Výroba monoklonálních protilátek pomocí hybridomové technologie

Rozsáhlý výzkum se provádí na všech polích působnosti onkologie, počínaje biologií rakovinné buňky přes chemoterapeutický režim, vhodnou paliativní péči a mírnění bolesti. Díky tomu se obor onkologie neustále vyvíjí. Klinické zkoušky často podstupují pacienti mnoha různých nemocnic z jednoho kraje. Ve Velké Británii tyto testy organizují centra pro výzkum rakoviny: Cancer Research UK (CRUK), Medical Research Council (MRC), Evropská organizace pro výzkum a léčbu rakoviny (EORTC) nebo National Cancer Research Network (NCRN)

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]