Přeskočit na obsah

Postulát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno zPředpoklad)
Další významy jsou uvedeny na stráncePostulát (rozcestník).

Postulátje jedním ze základních pojmůlogiky,přírodních věd(zejménafyziky) ifilozofiea označuje výchozípředpoklad,který je v dané teorii přijímán jako pravdivý. Jeho pravdivost přitom není v rámci dané teorie logicky dokazována ani dokazatelná. Pojem postulátu je často užíván zejména ve fyzice, kde je v podstatě synonymem pojmuaxiom,který je častější vmatematiceageometrii,zatímco další pojemhypotézaje častější v méně formálních či formalizovatelných teoretických systémech (biologie,společenské vědy,atp.) a je možné ji po určitém ověřování buď potvrdit či vyvrátit.

Jsou-li v teorii přijaty určité vstupní postuláty, lze z nich logickou cestou odvodit další tvrzení a studovat, zda jsou pravdivá či nikoliv – např. porovnáním s experimentem. Zatímco zevnitř daného systému lze studovat, zda jsou dané postuláty navzájem logicky slučitelné či konzistentní, lze rozšířením teorie studovat či diskutovat též o pravdivosti samotných postulátů. Obvykle ve vědě dáváme přednost takové teorii, která je založena na menším množství navzájem nezávislých a logicky konzistentních postulátů.

Příklady známých postulátů

[editovat|editovat zdroj]

Matematické postuláty

[editovat|editovat zdroj]

Nejznámější a nejpoužívanější typgeometrie,tzv.Eukleidovská geometrie,je založena na pěti postulátech definovanýchEukleidem:

  1. Máme-li dány dva body, existuje právě jednapřímka,která jimi prochází.
  2. Konečnou přímou čáru (úsečku) můžeme prodloužit tak, že vznikne opět úsečka.
  3. Je možné nakreslitkružnicis libovolnýmstředemapoloměrem.
  4. Všechny pravé úhly jsou sirovny.
  5. K danému bodu a přímce lze sestrojit právě jednurovnoběžku,která prochází daným bodem. (tzv. postulátrovnoběžnosti).

V matematice ovšem pojempostulátprakticky splývá s pojmemaxiom,jinými slovyaxiomje matematický postulát.

Fyzikální postuláty

[editovat|editovat zdroj]

Vefyzicemohou být všechny základní teorie definovány pomocí určitého systému postulátů, často nazývaných téžprincipy.

Např.speciální teorie relativityuplatňuje dva hlavní postuláty:speciální princip relativityaprincip konstantní rychlosti světla.

Na určitém systému postulátů je založena téžkvantová mechanika.Příkladem je postulát, že každémukvantovému systémulze přiřadit určitýHilbertův prostor.

Příkladem postulátů, které lze dokázat v rámci obecnější teorie (např.statistické fyziky), jsou např. tři postuláty, s nimiž pracujemolekulárně kinetická teorie látek:

  1. Látky se skládají zatomů,molekulaiontů,které se neustále a neuspořádaně pohybují.
  2. Mezičásticemiexistují mezery.
  3. Mezičásticemipůsobísílypřitažlivé asílyodpudivé.

Obecnějšími příklady postulátů jsou principy čizákony zachovánív přírodních vědách (např. zákon zachovávání energie, hmoty apod.). I tyto postuláty lze dokázat v rámci obecnější fyzikální teorie, ve které jsou zákony zachováni logickými důsledky obecnýchprincipů symetrie.Postulát tedy není vhodné chápat jako „samozřejmou pravdu “, o které v žádné souvislosti již není potřeba diskutovat, ale jako „vhodný předpoklad “, na základě kterého lze dále logicky vyvozovat a výsledky porovnat např. s experimentem.

Rozdíly mezi axiomy a postuláty

[editovat|editovat zdroj]

[1] [2]

Postuláty se snažíme vybírat tak, aby se ukázaly jako pravdivé v co nejvíce případech, nicméně se od nich na rozdíl od axiomů nepředpokládá, že by byly pravdivé vždy. Postuláty primárně neslouží k budování teorie, nýbrž k explanaci (tj. vědeckému vysvětlení zkoumaného problému). Výrokydedukovanéz postulátů jsou pravdivé pouze s určitou pravděpodobností, jsou to hypotézy, které je třebaempirickyověřit. Věty dedukované z axiomů ověřovat není třeba.

Např.humanistická psychologiemá následujících 5 postulátů:

  1. Člověk jako takový je něčím víc než sumou svých částí; je osobou, nikoli organismem.
  2. Člověk existuje v lidském prostředí; je třeba jej pojímat v sociálním kontextu a v rámci jeho interpersonálních vazeb.
  3. Člověk je vědomý; středem lidské zkušenosti je vědomí, které vykazuje kontinuitu.
  4. Člověk má možnost volby a s ní spojenou odpovědnost.
  5. Člověk je intencionálně činný; je si vědom toho, že je strůjcem své budoucnosti, dává smysl své činnosti, usiluje o dosahování svých cílů, tvoří hodnoty.

U axiomů se předpokládá jejich pravdivost na základě jejich zjevnosti. Naproti tomu, žádný z výše uvedených postulátů humanistické psychologie není nijak zjevný. Např.behaviorismusnebopsychoanalýzamají na člověka zcela odlišný názor. Slovo "postulát" česky znamená "požadavek" nebo "žádost". Humanistická psychologie v tomto smyslu tedy "požaduje", aby byl člověk studován v rámci výše zmíněných postulátů, neboť v ní panuje přesvědčení, že k výkladu a pochopení člověka je vhodné jej takhle vnímat. Rozhodně ale nepředpokládá, že by její postuláty byly pravdivé univerzálně -- tak např. při patologických stavech je nepravdivost některých očividná (člověk vkómaturozhodně není ani vědomý, ani intencionálně činný).

Axiomy bývají někdy ve formálních vědách zaměňovány za postuláty, nicméně k obdobné záměně na poli věd empirických a sociálních nedochází (postuláty za axiomy zaměňovány nebývají).

  1. Ochrana, F. (2009).Metodologie vědy: Úvod do problému.Praha: Karolinum.
  2. Euclid's Axioms and Postulates

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]