Přeskočit na obsah

Předsudek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Předsudekje zakořeněnýúsudekčinázor,který není založen na spolehlivém poznání, ale na pouhém mínění čipředpokladu.Obvykle vychází zestereotypů,neoprávněného zobecnění nebo zjednodušení zkušenosti.

Předsudky jako rychlá orientace ve světě patří na druhé straně k základním pilířům lidského přístupu ke světu a ve forměindukcejsou i základem moderní vědy. Jsou však náchylné ke zkreslování skutečnosti. Z hlediska postojů, které z předsudků vycházejí, můžeme některé předsudky považovat za pozitivní, jiné za negativní, ústící vnetolerancia případně idiskriminaci.Jako o negativních uvažujeme zejména o předsudcích vůči určitýmosobám,skupináma kulturním a společenským institucím.

Popis[editovat|editovat zdroj]

Gordon Allportve své monografii zmiňuje tři fáze proměny významů slova „předsudek “(prejudicium):

  • ve starověku znamenaloprecedens,tedy úsudek, který se opíral o dřívější rozhodnutí a zkušenosti
  • později v angličtině dostalo význam úsudku předčasného, ukvapeného, který si člověk vytvoří dřív, než náležitě prozkoumá a zváží fakta
  • nakonec získal emocionální nádech přízně či nepřízně, které předčasný a nepodložený úsudek provázejí

České slovo před-sudek, podobně jako latinsképrae-judiciuma německéVor-urteil,vyjadřuje, že předsudky typicky vznikají „předem “, dříve než člověk získal s danou osobou, skupinou nebo tématem vlastní zkušenost či vědomosti.

PodleOttova slovníku naučnéhose předsudek vyznačuje jednak nedostatkemsoudnosti,jednak tím, že na něm člověk trvá. Vzniká tím, že člověk k různým skutečnostem a tématům potřebuje zaujímat nějaký postoj, a to často rychle. Přebírá tedy mínění jiných, usuzuje podle prvního dojmu nebo nějakou dílčí zkušenost neoprávněně zobecňuje. Je však příznakem myšlenkové pohodlnosti, pokud toto předběžné stanovisko nepodrobí kritice, případně neopraví.[1]

Hodnocení[editovat|editovat zdroj]

Odmítavé hodnocení „pouhého mínění “(řeckydoxa) lze najít už uPlatónaa dalšíchstarověkých filosofů.Deklarace boje proti všem předsudkům je charakteristická proracionalismus(Francis Bacon,René Descartes) a zejména proosvícenství.Novější filosofie ispolečenské vědynaproti tomu uznávají praktickou nezbytnost předběžných mínění apředporozumění(Vorverständnis,Hans-Georg Gadamer), bez nichž se člověk v běžném životě neobejde. Častým předmětem kritiky však jsou masové a kolektivní předsudky vůči lidem na základě jejichidentity(pohlaví,genderové identity,sexuální orientace,etnicity,věkuatd.)

Gordon Allportve své monografii rozebírá funkce předsudků v preferenčním myšlení, kategorizaci, sociálních procesech (separace skupin lidí a formování vlastních skupin) a ve vztahu k osobním hodnotám. V otázce vzniku předsudků zmiňuje například funkční významkonformizace.

Slavnýbritskýherec SirPeter Ustinovzaložil roku 2003Ústav pro výzkum předsudkůse sídle veVídni.[2]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Ottův slovník naučný,heslo Předsudek.
  2. Sir Peter Ustinov Institute – Researching And Combating Prejudice.www.ustinov.at[online]. [cit. 2011-04-13].Dostupné v archivupořízeném dne 2011-06-24.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný,heslo Předsudek. Sv. 20, str. 612
  • Gordon W. Allport:O povaze předsudků,Prostor, Praha, 2004. Z origináluThe Nature of Prejudice,Perseus Books Publishing, 1979
  • Šmídová, Michaela, Vávra, Martin, Čížek, Tomáš: Inventura předsudků. Praha: Academia, 2017.ISBN978-80-200-2731-3

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]