Přeskočit na obsah

Papua Nová Guinea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o státu vOceánii.O indonéské provincii Papua pojednává článekPapua (provincie).
Nezávislý stát Papua Nová Guinea
Independent State of Papua New Guinea
Independen Stet bilong Papua Niugini
Gau Hedinarai ai Papua-Matamata Guinea
vlajka Papuy Nové Guineje
vlajka
znak Papuy Nové Guineje
znak
Hymna
O Arise, All You Sons
Geografie

Poloha Papuy Nové Guineje
Poloha Papuy Nové Guineje

Hlavní městoPort Moresby
Rozloha462 840 km² (54. na světě)
z toho 2 % vodní plochy
Nejvyšší bodMount Wilhelm(4509 m n. m.)
Časové pásmoUTC+ 10, UTC + 11
Poloha
Geodata(OSM)OSM,WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel7 059 653 (106. na světě,2011)
Hustota zalidnění15 ob. / km² (207. na světě)
HDI0,516 (střední) (149. na světě,2007)
Jazykangličtina,tok pisin,hiri motu,papuánské jazyky
Náboženstvířímští katolíci22%,luteráni16%,presbyteriáni/metodisté/London Missionary Society 8%,anglikáni5%, Evangelical Alliance 4%,adventisté sedmého dne1%, jiníprotestanti10%, domorodá náboženství 34%
Státní útvar
Státní zřízeníkonstituční monarchie
Vznik16. září1975(nezávislost na mandátuOSNspravovaném Austrálií)
KrálKarel III.
Generální guvernérBob Dadae[1]
Předseda vládyJames Marape
Měnapapuánská kina(PGK)
HDP/obyv. (PPP)2 869[2]USD(153. na světě,2014)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1598 PNGPG
MPZPNG
Telefonní předvolba+675
Národní TLD.pg
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsah na Commons

Papua Nová GuineačiPapua-Nová Guinea(anglickyPapua New Guinea,tok pisinPapua Niugini,hiri motuPapua-Matamata Guinea), plným názvemNezávislý stát Papua Nová Guinea,je stát na východě ostrovaNová Guineaa na ostrovech vMelanésii.[3][4] Na západě sousedí pozemní hranicí sIndonésií,na východě přes mořský průliv u ostrovaBougainvilleseŠalomounovými ostrovya na jihu přesTorresův průlivsAustrálií.Žije zde přibližně 7 milionů obyvatel.

Britská Nová Guinea v době, kdy patřil mezi běžnou součást života Papuáncůlov lebek

Jako první Evropané se do oblasti kolem ostrovaNová Guineadostali v roce 1512španělštíaportugalštímořeplavci. V roce 1545 přistál u ostrova španělský objevitelInigo Ortiz de Retez,který ostrov pojmenoval Nová Guinea, protože mutropický pralesa domorodé obyvatelstvo, hlavněPapuánciaMelanésané,připomínalo krajinu i obyvateleGuinejivzápadní Africe.[5]

Východní část ostrova si v roce 1884 rozdělilyVelká Británie(jihovýchodní část) aNěmecké císařství(severovýchodní část). Britská část, zvanáteritorium Papua,se roku 1901 stala součástíAustralského svazu.Německá kolonieZemě císaře Vilémabyla součástíNěmecké Nové Guineje,která zahrnovala i další ostrovy vOceánii.V roce 1914, po vypuknutíprvní světové války,Zemi císaře Viléma obsadili Australané prakticky bez odporu. V roce 1920 bylamandátemSpolečnosti národůsvěřena do australské správy jakomandátní území typu Cpod názvemteritorium Nová Guinea.

Běhemdruhé světové války v Pacifikubyla většina australského teritoria Nová Guinea okupovánaJaponci.

V roce 1949 Austrálie spojila obě teritoria (Papua a Nová Guinea) v jeden celek, zvanýteritorium Papua Nová Guinea.V roce 1972 zde proběhly první všeobecné volby a v prosinci 1973 jí Austrálie poskytla vnitřní samosprávu. 16. září 1975 byla vyhlášena nezávislost země. V letech 1989–1998 probíhaly krvavé boje mezi vládou a secesionistickým hnutím na ostrověBougainville.

Státní symboly

[editovat|editovat zdroj]
Podrobnější informace naleznete v článkuVlajka Papuy Nové Guineje.

Vlajka Papuy Nové Guineje je rozdělena šikmým dělením seshora dolů na dvě trojúhelníková pole, černé (užerdi) a červené (ve vlající části). V černém poli je umístěno pět bílých pěticípých hvězd (čtyři větší a jedna menší), seřazených do podobysouhvězdí Jižního kříže.V červeném poli je stylizována letící žlutárajka.

Podrobnější informace naleznete v článkuStátní znak Papuy Nové Guineje.

Státní znak Papuy Nové Guineje je tvořen stylizovanourajkous červeno-hnědými křídly a zelenou hrudí, sedící na černobílém domorodém bubnukundu,za kterým leží černobílé obřadní kopí.

Mapa

Osmdesát procentrozlohyzemě leží na ostrověNová Guinea.Zbylých 20 % zaujímá asi 600 dalších ostrovů (Bismarckovo souostroví,D’Entrecasteauxovy ostrovy,Louisiady,Bougainville).

Území je hornaté, na jihozápadě a zčásti na severu hlavního ostrova se rozkládají nížiny. Jeho střední částí se táhneCentrální pohoří.Toto pásmo je tvořeno několika částmi:Pobřežními horami,Sněžnými horami,Müllerovými horami,Bismarckovými horami(s nejvyšší horouMount Wilhelm4509 m n. m.) apohořím Owena Stanleye.Na hlavním ostrově i na přilehlých ostrovech (napříkladBiraraneboBougainville) se tyčí vyhaslé i činnévulkány.

Horské hřbety jsou odděleny hlubokými ostře zaříznutými údolími řek s četnými peřejemi. Největší řeky jsou na severuSepika na jihuFly.Největším jezerem je sladkovodníLake Murray.

Papua Nová Guinea leží v oblasti vyznačující se teplýmrovníkovýmpodnebím,část země se ovšem vyznačujetropickýmmonzunovýmpodnebím. Průměrnéteplotyjsou v lednu 27,5°C,v červenci 26 °C.Srážkydosahují průměrně okolo 3000mm,na horách i 6000 mm. V hlavním městěPort Moresbyje průměrnáteplota vzduchuceloročně okolo 27 °C, roční úhrn srážek je 1040 mm.

Fauna a flóra

[editovat|editovat zdroj]

Zdejšíflóraje velmi rozmanitá. Vtropických deštných lesíchroste spousta druhůpalem,eukalyptů,stromovýchkapradinarostlinz čeledimyrtovitých.Porostpobřežníchoblastí tvořímangrovyabažiny.Ve vyššíchnadmořských výškáchroste hodnějehličnanů,např.cedryaaraukárie.

Na Nové Guineji žije mnoho zajímavých živočichů. Domovinou je proježury,krokodýly,želvy,hady,asi deset druhůstromovýchklokanůa spatřit zde můžeme také několik druhůptáků(např.rajkyakasuáry).

Export

Nerostné bohatství

[editovat|editovat zdroj]

Papua Nová Guinea je rozvojový zemědělský stát s významnou těžbou nerostných surovin. V roce 1999 těžba minerálů tvořila 26,3 % HDP. Největšídolynazlatoa naměďse nachází v údolíPorgera(zlato), při horním toku řekyOk Tedi(měď), na ostrověSimberi(zlato a stříbro) a na ostrověLihir(zlato).

V zemi se také nachází ložiskaniklu.Konsorcium vedené společnostíChevrontaké v provinciiSouthern Highlandstěží zemní plyn. K širšímu využití plynových zásob dojde po vystavění plynovodu z Papuy doQueenslanduv Austrálii.

Nejdůležitější součástíprůmyslujehutnictvía zpracování barevnýchkovů.Velkého významu dosahuje ipotravinářskýprůmysl, v jeho rámci se vyrábí cukr,palmový oleja zpracovává sekopra. Národními aeroliniemi jsouAir Niugini

Zemědělství

[editovat|editovat zdroj]

Navzdory rozsáhlémunerostnémubohatství se více než 80 % obyvatelstva živízemědělstvím.Pěstují sebanány,kakao,káva,kokosovéořechy,kopra,ovoce,zelenina,batáty(sladké brambory),maniok,taro,jamy,palmová jádra(naolej),cukrová třtinaaananasy.Chovají seprasata,skotadrůbež.

Ostatní odvětví

[editovat|editovat zdroj]

Pro většinu obyvatel země představují zemědělství, těžbadřevaalov(zejménarybolov,loví setuňáci) významné zdroje obživy.

Obyvatelstvo

[editovat|editovat zdroj]
Papuánci s čelenkami zrajčíhopeří

Obyvatelstvo Papuy Nové Guineje tvořímelanéštíPapuánci,PolynésanéaMikronésané.Negramotnost obyvatelstva přesahuje 35 %. Téměř 1000kmenůpůvodních obyvatel hovoří více než 740jazyky.Střední délka života mužů je 62,9 let, žen 67,2 let. Obyvatelé Papuy Nové Guineje nemají právo na placenou rodičovskou dovolenou (jako jedna ze tří zemí na světě – vedleOmánuaUSA).

Země se vyznačuje značnou mírou kriminality, a to včetně hlavního městaPort Moresby,v němž dochází k vysokému počtuvražd,loupežíaznásilnění,kvůli čemu se řadí mezi nejnebezpečnější místa pro život vůbec. Zločiny často páchají zločineckégangy,přičemž například ke vstupu do jednoho z nejznámějších místních gangůRaskolje potřeba kromě jiného znásilnit alespoň jednu ženu. K dalším více nebo méně rozšířeným formám kriminality v zemi patří ozbrojené soupeření místních kmenů a gangů, mrzačení a jinédomácí násilípáchané na ženách asexuální násilína ženách a dětech.[6][7]

U některých domorodých papuánských kmenů se podle některých zdrojů stále může objevovat praktikovánírituálníhokanibalismu.[7][8]Dalším problémem země je rozšířená víra zdejšího obyvatelstva včarodějnictvíačernou magii,která v některých případech vyúsťuje až k svépomocnému vyslýchání, brutálnímumučenía případné popravě (upálenínebostětí) údajné čarodějnice.[6][9]

Největší města

[editovat|editovat zdroj]
Podrobnější informace naleznete v článkuSeznam měst v Papui Nové Guineji.
  1. Bob Dadae named next Governor-General of Papua New Guinea[online]. ABC News [cit. 2017-03-24].Dostupné online.(anglicky)
  2. Světová banka.GDP per capita, PPP (current international $)[online]. [cit. 2017-01-14].Dostupné online.
  3. Jména států a jejich územních částí.4. rozšířené a přepracované. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2009. 111 s.Dostupné online.ISBN978-80-86918-57-0.S. 89.
  4. BRADNOVÁ, Hana a kolektiv.Geografický místopisný slovník světa.1. vyd. Praha: Academia, 1993. 924 s.ISBN80-200-0445-9.S. 599.
  5. Nederlands Nieuw-GuineaArchivováno15. 12. 2013 naWayback Machine.(nizozemsky)
  6. abPapua-Nová Guinea: Ohromující příroda, ale také gangy a nekontrolované násilí.ČT24[online]. 2017-09-21 [cit. 2019-12-11].Dostupné online.
  7. abBARET, Daniel. Papua-Nový Guinea, místo kde jsou ženy masově znásilňovány, mučeny i upalovány.Reflex.cz[online]. 2013-11-17 [cit. 2019-12-11].Dostupné online.
  8. Nová Guinea: Výprava za kanibaly do míst, kde se před tisíci lety zastavil čas.Novinky.cz[online]. Borgis, 2012-01-08 [cit. 2019-12-11].Dostupné online.
  9. MILENKOVIČOVÁ, Ivana. V Pacifiku hoří lidské hranice, ostrované pořádají hony na čarodějnice.iDNES.cz[online]. 2013-04-12 [cit. 2019-12-11].Dostupné online.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]