Přeskočit na obsah

Petr (apoštol)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na tento článek jepřesměrovánohesloSvatý Petr.Další významy jsou uvedeny na stránceSvatý Petr (rozcestník).
Svatý
Petr
apoštol
1. papež
Svatý Petr od Petera Paula Rubense
Svatý Petr odPetera Paula Rubense
Církevkřesťanská
Pontifikátzačalcca 30
Pontifikát skončil64/67
PředchůdceJežíš Kristus
NástupceLinus
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřadyapoštol
hlava jeruzalémské obce
Osobní údaje
Rodné jménoŠimon (Simon, Simeon)
ZeměJudea
Datum narozeníneznámé
Místo narozeníBetsaida,Izrael
Datum úmrtí64/67
Místo úmrtíJudea[pozn. 1]
Římská říšeŘím[pozn. 2]
Příčina úmrtíukřižování
Místo pohřbeníBazilika svatého
Petra
[pozn. 3]
NárodnostIzraelská
Rodičeotec: Jan
(nebo Jonáš; Jona)
PříbuzníSvatý Ondřej(sourozenec)
Saint Peter’s mother-in-law(tchyně)
Povolánírybář,duchovní
Svatořečení
Svátek29. června
Uctíván církvemivšechny křesťanské církve s kultem svatých
Atributyklíče
multimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
El Greco: Svatý Petr (po 1600)
Ukřižování svatého Petra

SvatýŠimon(Simon,Simeon) zvanýPetrbyl jeden z dvanáctiapoštolů– prvních učedníkůJežíše Krista.

Za Ježíšova života měl mezi apoštoly zřejmě jisté výsadní postavení a pojeho smrtise stal jedním z představených společenstvíraných křesťanů.Podle křesťanské tradice později působil vŘímě,kde zemřelmučednickousmrtí. Katolickou církvíje považován za prvníhořímského biskupa(cca 30–64/67) a římští biskupové na základěapoštolské posloupnostiod něj odvozují svůjprimát v církvis titulempapeže.Nad jeho domnělým hrobem stojí nejvýznamnější katolický kostel,bazilika svatého Petra.

Život a legenda[editovat|editovat zdroj]

Podlebiblických pramenůse Petr narodil v Betsaidě jako syn rybáře Jana nebo Jonáše a jeho rodné jméno bylo Šimon. Základní vzdělání získal v otcovském domě a synagogální škole. Oženil se a usadil se vKafarnau,vesnici uGenezaretského jezera,a se svým bratremOndřejemse živili rybářstvím. Podle legendy se jeho manželka jmenovala Perpetua a dcera Petronila.

Následovník Ježíše[editovat|editovat zdroj]

Když jednou se svým bratrem Ondřejem vrhal síť do vody, šel okoloJežíša vyzval oba rybáře, aby ho následovali. Bratři uposlechli a Šimon se od té chvíle stal nejvěrnějším Kristovým učedníkem.

Byl svědkem mnoha Ježíšových činů a zázraků. Například hned při návštěvě v jeho domě v Kafarnau uzdravil Ježíš Petrovu tchyni. Ježíš mu při prvním setkání udělil přezdívkuKefa (Kefas),která se do řečtiny překládá jakoPetros,českyPetr.[1]Kefa znamenáaramejskykámen,[2]případněskála.Řecképetrosje mužského rodu, ženský rodpetraznamenáskála,obdobně i v latiněpetrusapetra.Známý biblický citát používá význam přezdívky ve slovní hříčce:„A já ti pravím, že ty jsi Petr, a na této skále zbuduji svou církev a brány pekel ji nepřemohou. “Mt. 16, 18.[3]Z tohoto citátu se také odvozuje, že si právě Petra Ježíš vyvolil, aby se stal prvním z dvanáctiapoštolů,které vybral mezi svými učedníky, aby hlásali evangelium a konali zázraky.

Postava Petra má v sobě i cosi obecně lidského a nadčasového. Přestože byl prvním z vyvolených a přestože byl podle evangelií svědkem mnoha zázraků, neubránil se pochybnostem. Na Kristovu výzvu kráčel Petr po vlnách a málem utonul, protože zapochyboval. Jindy Petr správně rozpoznal v Kristu Božího syna. Když ale Kristus předpověděl své utrpení, Petr se jej pokusil kárat a odradit od jeho poslání. Tehdy mu Kristus dokonce řekl:„Jdi mi z cesty, satane! “(protože Petr se z lidských pohnutek postavil do cesty Božímu plánu spásy, a tím se, ovšem nevědomky, stal pomocníkem ďábla).[4]Když vojáci přišli Krista zatknout, Petr se jej snažil bránit mečem a jednomu veleknězovu sluhovi uťal ucho.[5]Později však ze strachu třikrát prohlásil, že Krista nezná, přesně tak, jak mu sám Kristus předpověděl:„Dříve než kohout zakokrhá, třikrát mne zapřeš “.

Celá následující část je převyprávěním legendy. Není odlišeno to málo, co víme kriticky historicky.

Po Kristově ukřižování[editovat|editovat zdroj]

Když se po sesláníDucha svatéhoapoštolové rozešli do světa, zůstal Petr po nějaký čas vJeruzalémě.Byla mu dána moc uzdravovat nemocné. Prvním uzdraveným byl muž od narození chromý, který na chrámových schodech prosil o almužnu. Petr jej vzal za ruku a přikázal mu:„Vstaň a choď! “V té chvíli byl muž zdráv, vešel do chrámu, děkoval Bohu a pro Petra to byl významný krok k získání autority představitele církve.

Po Kristově smrti a zmrtvýchvstání se skutečně ujal řízení tehdy ještě nepatrné skupiny věřících. Řídil volbu apoštolaMatějejako náhrady za zrádceJidáše,vynesl rozsudek nad Ananiášem a Zafirou, a zejména otevřel církev pro příslušníky nežidovských národů. Nechal pokřtít Cornelia bezobřízkya na prvním církevním sněmu v roce50v Jeruzalémě prosadil, že věřící nemusejí dodržovat obřadní předpisy podleMojžíšovýchknihStarého zákona.

Pronásledování křesťanů[editovat|editovat zdroj]

Když judský králHerodes Agrippaviděl, jak v celé zemi roste počet Kristových stoupenců, začal je krutě pronásledovat. Také Petr byl uvězněn a odsouzen k smrti. Podařilo se mu však z vězení uniknout. V noci před popravou se v žaláři zjevil anděl, zázračně rozlomil Petrovy okovy a vyvedl ho na svobodu. Petr potom navštívil křesťanské komunity v Asii a posléze se vrátil doJeruzaléma.

Pietro Perugino:Kristus předává Petrovi klíče od brány nebeské.Sixtinská kaple

Velmi úzce spolupracoval s apoštolemPavlem.Pavel byl římským občanem, kázal proto Římanům a Petr jako Žid zase Židům a příslušníkům jiných národů. Židé neměli v Římě snadné postavení, i když Římané byli v otázkách náboženství velmi tolerantní. Považovali však všechny cizince a jinověrce za poněkud nedůvěryhodné.

Místem dalšího Petrova působení se stala Antiochie, kde se stal prvním biskupem. Po několika letech ustanovil svého nástupce a odcestoval do Říma. Podle tradice a raně křesťanského románuAkta Petrovaměl Petr z Antiochie odcestovat doŘíma,kde se stal také prvním biskupem a kde byl nakonec zajat a odsouzen k smrti ukřižováním.

Smrt z Neronových rukou[editovat|editovat zdroj]

Z 18. na19. července64vypukl vŘímě velký požár.Trval téměř týden a zničil deset ze čtrnácti městských obvodů. CísařNeronalezl viníka v křesťanech. Bylo zahájeno široké pronásledování křesťanů a mnoho jich bylo popraveno na břehuTiberyv cirkuGai et Neronis.

Svatopetrská bazilika v Římě
Svatopetrské náměstí před Svatopetrskou bazilikou

Věřící prosili Petra, aby se uchýlil do bezpečí. Podle legendy se vydal na cestu, aby unikl pronásledování. Sotva však vyšel z brány, spatřil proti sobě kráčet Krista. Zeptal se ho:„Quo vadis, Domine? “(Kam kráčíš, Pane?) Ježíš mu odpověděl: „Venio iterum crucifigi “(Přicházím se dát podruhé ukřižovat.) Petr se zastyděl a vrátil se. Poté byl v Římě zajat a odsouzen k smrti ukřižováním. Protože se však nepovažoval za hodna zemřít stejným způsobem jako jeho Pán, požádal, aby ho ukřižovali hlavou dolů. Jeho následovníci ho v noci sňali z kříže a pochovali u zdi naVia Cornelia.O 30 let později tamAnaklétdal postavit malou kapli, ze které se stalo poutní místo. Později za vlády císařeKonstantina I. Velikéhozde byla postavenaBazilika svatého Petra.

Úcta[editovat|editovat zdroj]

Patron[editovat|editovat zdroj]

Socha svatého Petra ve Vatikánu
Albrecht Dürer,Svatý Petr

Sv. Petr je patronem papežů, církve, řady řemesel (například cihlářů, hodinářů, hrnčířů, kameníků, kovářů, lodníků, moštářů, motorkářů, rybářů a obchodníků s rybami, řezníků, sklářů, síťařů, slévačů olova, soukeníků, trosečníků, truhlářů, valchařů, zámečníků či zedníků). Dále je patronem kajícníků, zpovídajících se a panen, a městChartres,Lovaně,Leidenu,Peterborough,Petrohradu,ŘímaaTrevíru.Petr je i ochráncem proti hadímu uštknutí, proti krádeži a pomocníkem proti vzteklině, posedlosti, bolesti nohou. Jeho záštitou je dlouhověkost.

Svátky[editovat|editovat zdroj]

Svátek se podle občanského i církevního kalendáře slaví29. červnaspolečně se svátkem svatého Pavla. V církevním kalendáři najdeme ještě další dny zasvěcené svatému Petru, a to:22. února1. srpen.

Ikonografie[editovat|editovat zdroj]

Dva zkřížené klíče, obrácený kříž (byl ukřižován hlavou dolů), berla s třemi příčnými břevny (papežská), kniha (evangelium), kohout (jeho zapření Krista), a někdy i ryba nebo loď (symboly církve a křesťanství, ale i rybářství)

Petrovy listy[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcíchPrvní list PetrůvaDruhý list Petrův.

Dva listy komunitám křesťanů v Asii jsou součástí Nového zákona. Ačkoliv je v nich Petr uveden jako odesilatel listů, většina badatelů soudí, že listy jsou spíše dílem jeho žáků a následovníků.[6][7]

Apoštol Petr v mormonismu[editovat|editovat zdroj]

Podlemormonismubyl apoštol Petr předsedou kvóra 12 apoštolů a držel klíčeMelchisedechovakněžství. Údajně se roku 1829 spolu s apoštolem Janem a Jakubem zjevil prorokuJosephu Smithovi,aby mu předal klíče vyššího kněžství. Podle mormonské víry jde o základ Boží pravomoci, skrze niž mohlJoseph Smithzaložit („znovuzřídit “) Kristovu církev. Podle mormonského chrámového obřaduObdarováníse Petr zjevil prvnímu člověkuAdamovia předal mu tokeny, znamení a hesla kněžství (více vizObdarování).

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Poznámky[editovat|editovat zdroj]

  1. Předpokládané místo Petrova skonu. Apoštol Petr do své smrti pravděpodobně předsedal jeruzalémské obci.
  2. Podle apokryfuAkta Petrova(2. stol.) odcestoval apoštol Petr do Říma a tam podstoupil mučednickou smrt ukřižováním.
  3. Bazilika sv. Petrabyla postavena na místě, kde podle tradice byl apoštol Petr pohřben po svém umučení a kde již v polovině2. stoletístála tzv. „memoria “(modlitební prostor kolemapoštolovahrobu), kam putovalikřesťané.

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Jan1, 42 (Kral,ČEP)
  2. www.mfnames.com[online]. [cit. 04-05-2015].Dostupné v archivupořízeném dne 30-10-2014.
  3. Mt16, 18 (Kral,ČEP)
  4. Jeruzalémská bible,str. 1732, poznámky kMt16, 23 (Kral,ČEP)
  5. J18, 10 (Kral,ČEP)
  6. Bible, Nový zákon(Ekumenický překlad) Praha: Kalich 1985, str. 220.
  7. H. Haag (red.),Bibellexikon.Freiburg 1968.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael.Rok se svatými.2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s.ISBN80-7192-304-4.
  • ATTWATER, Donald,Slovník svatých.2. vyd. Vimperk: nakladatelství Papyrus a Rudná u Prahy: nakladatelství Jeva, 1993. 437 s.
  • RAVIK, Slavomír,O světcích a patronech.1. vyd. Praha: Levné knihy KMa, 2006, 670 s.ISBN 80-7309-343-X.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]