Principy víry v judaismu
Víra v Boha
[editovat|editovat zdroj]Judaismusje monoteistickým náboženstvím, tzn. že uctívá jediného Boha. Uctívání jiných bohů je zapovězeno, stejně jako uctívání soch, jiných předmětů či míst nebo přírodních úkazů. Současnáreligionistikase domnívá, žežidovskýmonoteismusvznikl synkrezí starších,polyteistickýchkultůblízkovýchodníhostarosemitskéhopanteonu,které byly následně sjednoceny do kultu jediného Boha. Pozůstatky tohoto dávného mnohobožství spatřují religionisté v množství jmen, která Bůh v judaismu má.
Jméno Boží
[editovat|editovat zdroj]Boží Jméno je jednou z nejposvátnějších věcí v judaismu. Nakládání s Božími jmény vyžaduje zvláštní úctu a obezřetnost, neboť 3. přikázání zDesateranařizuje "nebrat jej nadarmo". Ve starověku se věřilo, že jméno vyjadřuje i charakter - znalost jména osoby tudíž znamenala i znalost jeho charakteru a vnitřního já, znalost jmen bohů pak měla umožňovat ostatním bohům nebo i lidem tyto bohy vzývat, eventuálně mohli svého boha "přemluvit" či jinak jej přimět, aby konal dle jejich přání - báje o moci božských jmen a o síle, kterou propůjčují, jsou známé již ze staréhoEgypta.
Definice víry v judaismu
[editovat|editovat zdroj]Judaismus odmítá dogmata a podobné „nezvratné pravdy “. Po dlouhou dobu bylo jediným dogmatem to, že Tóra je Boží Zákon seslaný Bohem a Izrael jej následuje, aby dodržel podmínky smlouvy s Bohem uzavřené, totiž vyvolení výměnou za následování jediného, pravého Boha. Situaci v období na přelomu letopočtů dobře ilustruje následující příběh z Talmudu:
„ | Přišel jeden pohan k Šamajovi a řekl mu: Stanu se židem, pokud mě naučíš celému učení Tóry po dobu, co vydržím stát na jedné noze. Šamaj se rozlítil, neboť to považoval za drzost a pohana vyhnal. Tentýž pohan přišel k Hilelovi a učinil mu tentýž návrh. Hilel řekl: Co nechceš, aby druzí činili tobě, nečiň ty jim. To je podstatou Tóry, vše ostatní je jen komentář. Nyní jdi a uč se. | “ |
V talmudickém období nacházíme další pokusy zjednodušit a zestručnit zásady víry. V traktátu Makot 23b-24a se učí, že Bůh dal Mojžíšovi 613 přikázání, David je zestručnil na 11 (Žalm 15), Izajáš na šest (Iz 33, 15-16), Micheáš na tři (Mi 6, 8) a Abakuk na jedno a to „Spravedlivý z víry živ bude “(Ab 2, 4).
Maimonidových 13 článků víry
[editovat|editovat zdroj]Nutnost mít stručné základy a principy víry se ukazovala stále více po nástupu křesťanství a islámu. Ačkoli vzniklo mnoho pokusů shrnout učení judaismu do několika vět, nejuznávanějším se staloTřináct článků víry(Šaloš esre ikarim), jejichž autorem jeMaimonides,který je sepsal ve svém komentáři k 10. kapitole MišnySanhedrin(perek Chelek). Třináct článků ve stručnosti zní:
- Bůh existuje
- Bůh je jeden
- Bůh je netělesný
- Bůh je věčný
- Jedině Bůh sám může být uctíván
- Proroctví zaznamenaná v Bibli jsou pravdivá
- Mojžíš byl největším prorokem Izraele
- Tóra je božského původu
- Tóra je neměnná a nezměnitelná
- Bůh je vševědoucí
- Bůh trestá a odměňuje v posmrtném životě
- Mesiáš jistě přijde
- Nastane vzkříšení mrtvých
Maimonidových třináct článků nebylo vždy bezvýhradně uznáváno. Dokonce ani dnes, kdy jsou součástí většinysidurů,jsou brány více jako doporučení, než jako závazné dogma.
Polemika po Maimonidovi
[editovat|editovat zdroj]Kromě těchto Třinácti článků existují i další definice, které sice nejsou tak známé, nicméně co se týče závaznosti, jsou na stejné úrovni jako články Maimonidovy:
Toto jsou tři články víry (a z nich vyplývající osm „kořenů “) odJosefa Alba(zemř. 1440) z jeho knihySefer ha-ikarim:
- Víra v Boha
- Bůh je jeden
- Bůh je netělesný
- Bůh je nadčasový
- Bůh je naprosto čistý (neposkvrněný, dokonalý)
- Víra v božskost Tóry
- Víra v odměnu a trest
- Bůh je prozřetelný
- Bůh je vševědoucí
- Proroctví Boží jsou pravdivá
- Boží proroci (bibličtí) byli skutečnými proroky
K těmto celkem jedenácti zásadám předkládá Albo ještě tzv. „Šest věroučných mínění “:
- Stvoření světa z ničeho (creatio ex nihilo)
- Mojžíš byl největším z proroků
- Tóra je nezměnitelná
- Dodržování Tóry vede k osobnímu spasení (podílu na budoucím světě)
- Zmrtvýchvstání
- Mesiáš
ZatímcoJicchak Aramave svém díleAkedat Jicchakpředkládá tato:
- Stvoření světa z ničeho (ex nihilo)
- Víra v božskost Tóry
- Víra v posmrtný život
Je třeba mít na paměti, že tyto pokusy o vytvoření židovského dogmatu probíhaly především na půděŠpanělskapod vládoukřesťanů,tedy v období, kdy Židé byli vystaveni velkému pronásledování a nuceni k tzv. disputacím, kde měli „obhajovat “své učení proti křesťanům. Přesto tyto variace na vyznání víry poměrně dobře ilustrují základní body věrouky židovského náboženství.
Literatura
[editovat|editovat zdroj]- FISHBANE, Michael A.Judaismus: Zjevení a tradice.Praha: Prostor, 2003. 192 s.ISBN80-7260-086-9.
- NEWMAN, Ja'akov; SIVAN, Gavri'el.Judaismus od A do Z.Praha: Sefer, 1992. 285 s.ISBN80-900895-3-4.
- SCHUBERT, Kurt.Židovské náboženství v proměnách věků.Praha: Vyšehrad, 1999. 288 s.ISBN80-7021-303-5.
Externí odkazy
[editovat|editovat zdroj]- DíloSichat Jicchak/Třináct článků víryve Wikizdrojích