Přeskočit na obsah

Protijed

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Protijed(téžantidotum,z řeckéhoantidoton) je látka s opačným účinkem k jiné látce, protilátka čili protijed. Jsou různorodou skupinou látek, které se vážou na jedovatou látku, inaktivují ji nebo ruší její toxický účinek. Obecně rozšířená mylná představa je, že většina otrav (intoxikací) je léčitelná výhradně pro ně určenými (specifickými) antidoty. Tatospecifická antidotase používají jen k několika málo látkám. U ostatních otrav se aplikujínespecifická antidotastřevní adsorbencia, hlavně tzv. živočišné uhlí,nebo jsou léčeny symptomaticky.

Účinek je větší tím, čím dříve se podají, ale indikace podání nejsou jednotné. Například ubenzodiazepinů(BZD) až přikómatu,u opiátů při depresi dechu nebo až po požití toxické dávky (např. uparacetamolu,olova).

Většina specifických antidot není registrována (malá poptávka),ministerstvo zdravotnictví(MZ) udílí výjimku z registrace. Vzácná antidota jsou dostupná v Toxikologickém informačním středisku[1]a obecně jsou dostupná jen některá. Například ve vybavenípražské Zdravotnické záchranné služby(ZZS HMP)[2]pro rok 2021 je atropin, calcium gluconicum, carbo activatus (Carbosorb), ethanol magistraliter p.o., flumazenil (Anexate), glukagon (Glucagen), hydroxycobalamin (Cyanokit), naloxon (v abecedním pořadí).

Některá antidota[editovat|editovat zdroj]

Smrtelně jedovatý Sarin, který byl použit při útoku vtokijském metru.
  1. Antagonisté opioidůopioidymohou způsobit útlum dechového centra a další negativní účinky. Nutné je pak podat antagonistunaloxonnebo dualistu opioidůnalorfin,který s nimi „soutěží “o stejné receptory.
  2. Antagonisté benzodiazepinůbenzodiazepinymohou navodit útlum vcentrální nervové soustavě(CNS). Antagonistou jeflumazenil.
  3. Antagonista heparinuheparinsnižuje srážení krve, do cévního řečiště je nutné podatprotamin,který heparin vyváže a zamezí jeho působení.
  4. Chelátotvorné látky– významná antidota při otravách těžkými kovy. Při otravácholovem,manganemakobaltemse použijevápenatá sůl ethylendiamintetraacetátu(CaEDTA).Dimerkaprol(BAL – Britský antilewsit) je účinnou látkou proti otravámarsenem,zlatemartutí.Podává se do svalu po dobu cca jednoho týdne. Při otravěželezemse podávádeferoxamin.
  5. Acetylcysteinmukolytikum,které lze podat při předávkováníparacetamolem.
  6. Oxidoredukční látkythiosulfátse používá při otraváchkyanidyadusitanem sodným,methylenová modřse podává přimethemoglobinémií(modrání kojenců). Při léčběcytostatikylze ke zmírnění nežádoucích účinků vzít některé látky s -SH skupinou, jakomesna(merkaptoethansulfonát).
  7. Atropin– podává se při otravě cholinomimetiky. Při otravěorganofosfátyjako jsouTabunneboSarinlze aplikovatpralidoxim,který reaktivuje zablokovanýenzymacetylcholinesterázu.
  8. Fysostigmin– používá se jako antagonista antimuskarinovýchúčinků v CNS.
  9. Ethanol– lze použít jako protijed při otravěmetanolemaethylenglykolem.Soutěží s nimi o stejná vazební místa a tím snižuje jejich škodlivý účinek.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. ANTIDOTA - ZÁSOBY AKTUÁLNĚ.www.tis-cz.cz[online]. [cit. 2021-08-01].Dostupné online.
  2. Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy.www.zzshmp.cz[online]. [cit. 2021-08-01].Dostupné online.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • Hynie, Sixtus et al.:Farmakologie,2. díl, vydavatelství Karolinum, Praha 1996.
  • Toxikologické listy(prof. RNDr. Ing. PhMr.Zdeněk Bardoděj,DrSc., 3. LF UK, 1993.)

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejtelékaře!
Přečtěte si prosímpokyny pro využití článků o zdravotnictví.