Přeskočit na obsah

Regenerace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Regeneraceoznačuje nejen proces opravy poškozených tkání, ale i nahrazení ztracenýchtkání,orgánůnebokončetin.Urostlinzprostředkovávají obnovumeristémy(dělivá pletiva), u živočichůbuňky,které mají dělivou schopnost.

Druhy regenerace[editovat|editovat zdroj]

Je možné rozlišovat fyziologickou a reparativní regeneraci. První termín označuje běžnou obnovu tkání jejich dělením, druhý znamená nahrazení ztracených částí těla.[1]

Fyziologická regenerace[editovat|editovat zdroj]

O regeneraci mluvíme za prvé všeobecně ve smyslu procesu obnovy těl organismů. Regenerace probíhá v našem těle v uzavřeném kruhu až do vypotřebování veškerých stavebních materiálů nebo dosmrti.Jedná se o nahrazování odumřelých nebo opotřebovanýchtkánínovými.

Rychlost regenerace přímo závisí nazdravíjedince, dostupnosti potravy a nápojů, fyzické a psychické zdatnosti a možnosti odpočinku. Regenerace organismu po zranění nebo nemoci je rychlejší, pokud tělo dostává zvýšený početvitamínůaživinpro obnovu všech tělesných funkcí. Je obvyklá zvýšenáúnava,malátnosta někdy ichudokrevnostči špatnáregulace tělesné teploty.

Reparativní regenerace[editovat|editovat zdroj]

Mořskáhvězdiceregenerující svékončetiny

Kromě obecného označení hojivého procesu je tento výraz používán pro specifické metodyhojeníumožňující, aby znovu narostla ztracenákončetinanebo se znovu propojilanervová vlákna,a podobně. Regenerace se vyskytuje u většiny, ne-li u všechobratlovcůvembryonálnímstádiu a u některých dospělých zvířat jako napříkladmloků.Savcimají omezené regenerační schopnosti, ne tak působivé jako mloci. V typickém případě je tento typ regenerace nasazen poautotomiikončetin.

Regenerace ztracené končetiny postupuje ve dvou krocích: nejprve se dospělé buňkydediferencujínakmenové buňkya poté se vyvinou v tkáně podobným způsobem jako při růstuembrya.Některá zvířata si v těle udržují skupiny nediferencovaných (kmenových) buněk, které se přesunují do míst potřebujících hojení.

Patologická regenerace[editovat|editovat zdroj]

Rostlina zaceluje rány způsobené odejmutím orgánů a poraněním tzv. patologickou regenerací, při níž se tvoří hojivé (závalové) pletivo nebolikalus.

Regenerace u člověka[editovat|editovat zdroj]

Lidskážebrase mohou regenerovat, pokud zůstala v pořádkuperichondriální membrána,která je obaluje. Ve vědecké literatuře byl zaznamenán případ, kdy po odstranění části žebra během 1-2 měsíců dorostlo 8 cm kostní tkáně a 1 cmchrupavky.[2][3]Proto se používají jako zdroj kostí v rekonstrukční chirurgii.[4][5]Příkladem schopnosti regenerovat lidskou tkáň jsou také špičkyprstů[6]aušní bubínek.[7]

V literatuře[editovat|editovat zdroj]

Vefantasy,sci-fiahorroruse často vyskytuje rozšířená regenerace lidí nebo lidem podobných tvorů. Tato regenerace často umožňuje úplné zahojení libovolných zranění (pokud je zraněný přežije) a bývá velmi rychlá, často probíhá přímo „před očima “.

  • Upířiavlkodlacimají tuto schopnost díky své přirozenémagii.
  • Regenerací se projevuje nesmrtelnost nesmrtelných zHighlandera.
  • Vkomiksui filmechX-Menjsoumutanti,kteří mají takovou schopnost – napříkladWolverine.Ve fantasy či sci-fi se pro nadlidskou regenerační schopnost vžil, právě podle Wolverina, název "regenerativní faktor" (regenerative healing factor).
  • V mnoha sci-fi se vyskytují zařízení schopné „regenerovat “člověka, tedy vyvolat u něj rozšířenou regeneraci. V seriáluStargatese nazývá sarkofág a je schopné uzdravit člověka i pokud je už klinicky mrtvý.

Zvláštní druhy regenerace[editovat|editovat zdroj]

  • Morfalaxeje regenerace tkáně různých organismů v důsledku ztráty nebo odumření stávající tkáně, například unezmara
  • Epimorfózaje regenerace části organismu růstem tkáně na řezném povrchu, vyznačuje se velkoubuněčnou diferenciací

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. ROSYPAL, Stanislav.Nový přehled biologie.[s.l.]: Scientia, 2003. S. 797.
  2. LYTAL, Cristy. Rib regeneration studied in mammals.USC News[online].University of Southern California,2014-09-15 [cit. 2016-10-07].Dostupné v archivupořízeném zorigináludne 2016-05-13.
  3. SROUR, Marissa K; FOGEL, Jennifer L; YAMAGUCHI, Kent T. Natural Large-Scale Regeneration of Rib Cartilage in a Mouse Model.Journal of Bone and Mineral Research.2015-02-01, roč. 30, čís. 2, s. 297–308.Dostupné online[cit. 2016-10-07].ISSN1523-4681.DOI10.1002/jbmr.2326.(anglicky)
  4. Rib used to reconstruct jaw at Packard Children’s.News Center[online]. Stanford Medicine, 2010-11-22 [cit. 2016-10-07].Dostupné online.
  5. ABDEL-HALEEM, Alaa Kamel; NOUBY, Radwan; TAGHIAN, Mohammed. The use of the rib grafts in head and neck reconstruction.Egyptian Journal of Ear, Nose, Throat and Allied Sciences.2011-07-01, roč. 12, čís. 2, s. 89–98.Dostupné online[cit. 2016-10-07].DOI10.1016/j.ejenta.2011.08.004.
  6. YONG, Ed. How nails regenerate lost fingertips.Nature.Dostupné online[cit. 2016-10-07].DOI10.1038/nature.2013.13192.
  7. GLADSTONE, H. B.; JACKLER, R. K.; VARAV, K. Tympanic membrane wound healing. An overview.Otolaryngologic Clinics of North America.1995-10-01, roč. 28, čís. 5, s. 913–932. PMID: 8559580.Dostupné online[cit. 2016-10-07].ISSN0030-6665.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]