Přeskočit na obsah

Repelent

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Repelent(zlat.repellenszahánějící, zapuzující) jechemická látka,která se aplikuje nakůži,oblečeníči jiné povrchy, a odpuzujehmyz(či obecněčlenovce). Kromě repelentů se používají i odpuzovače hmyzu na bázi zvuku (ultrazvuk), která však mají pochybný efekt.[1]Příkladem účinné látky v repelentu jeeukalyptolnebo nejběžnějšídiethyltoluamid(DEET).

Repelenty proti hmyzu jsou součástí prevence proti chorobám, jako jemalárie,lymská borelióza,horečka Dengue,morazápadonilská horečka,které přenášíhmyz.Mezi členovce, kteří tyto nemoci přenášejí, patříkomárovitý hmyz,blechy,mouchyiklíště.

Repelenty(zpravidla v množném čísle)[2]čirepelentní látkyse také nazývají přípravky k ochraně lesních kultur a okrasných dřevin proti okusu zvěří a drobných hlodavců. Ochrana jednotlivých sazenic se provádí nátěrem speciálními kartáči nebo postřikem vhodnými ručními postřikovači se správně zvolenou tryskou k postřiku. Ochrana sazenic se provádí v létě většinou u listnatých sazenic (lípa,dub,buk,javor), které nejsou oploceny. Na podzim u jehličnatých sazenic (smrk, borovice, mimo oplocenky jedle, douglaska). Repelenty k ochraně lesních kultur a okrasných dřevin jsou pastovité, vodou mísitelné, mají svůj charakteristický zápach, jsou neškodné pro včely a zvěř.

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuInsect repellentna anglické Wikipedii.

  1. Mosquito repellents that emit high-pitched sounds don't prevent bites,http://www.eurekalert.org/pub_releases/2007-04/jws-mrt041607.php
  2. Akademický slovník cizích slov

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]