Sokoban
Sokoban( thương khố phiên Sōkoban, skladník) jelogická hra,ve které hráč posouvá bedny vbludištia snaží se je umístit na vyznačené pozice. Bludiště je 2D mapa znázorňující rozmístění Sokobana, beden, zdí a vyznačených pozic. Není možné posouvat více beden naráz, vždy pouze jednu v daném okamžiku. Dále není možné za sebou bednu táhnout. Hra je většinouimplementovánajako video hra.
Sokobanbyl vymyšlen v roce 1980 panemHiroyukim Imabayshimv rámci soutěžeTakarazuckýchskladů o vymyšlení motivační hry pro zaměstnance. Zveřejněna byla v roce 1982 softwarovou firmouThinking Rabbit,jejím ředitelem byl právě Imabayashi a která sídlí ve městěTakarazukavJaponsku.
Vybrané verze Sokobana vydané firmou Thinking Rabbit
[editovat|editovat zdroj]- Sokoban (1982) s 20 koly
- Sokoban 2 (1984) s 50 koly
- Sokoban (1988) s 50 koly
- Sokoban Perfect (1989) s 306 koly
- Sokoban Revenge (1991) s 306 koly
Implementace Sokobana
[editovat|editovat zdroj]Sokoban byl naprogramován pro mnoho počítačovýchplatforem,je možné jej hrát na téměř všech osobních počítačích, existují verze pro systémy ovládané konzolí, pro mobilní telefony, grafické kalkulačky a dokonce pro digitální fotoaparátyCanon PowerShot.
Varianty Sokobana
[editovat|editovat zdroj]Několik logických her může být považováno za varianty Sokobana v tom smyslu, že všechny mají společné to, že používají ovládanou postavičku, která posunuje bedny v bludišti.
Alternativní podloží: Tento typ varianty má stejná pravidla jako Sokoban, liší se pouze v použitém typu políček. Ve standardní hře je bludiště rozděleno na čtvercová políčka. Alternativami jsou například Hexoban, který využívá šestiúhelníková (hexagonální) políčka, a Trioban, který je založen na rovnostranných trojúhelnících.
Alternativy s rozdílným pojetím hlavní postavičky: Ve variantáchMultibanaInterlockhráč ovládá více postaviček. Ve variantěEnigmaje do role Sokobana obsazen černý mramor.
Alternativní cíle: Některé varianty upravují požadavky pro dokončení kola. Například vBlock-o-Maniajsou bedny s různými barvami a cílem je posunout bedny na cílová políčka tak, aby si barvy odpovídaly.Sokomind Plusvyužívá podobnou myšlenku - s bednami a cílovými políčky, která jsou očíslována. Ve variantáchInterlockaSokolorjsou bedny opět různě obarveny, ale cílem je dosáhnout toho, aby bedny s podobnými barvami spolu sousedily. Další variantou jeCyberBox,kde každé kolo má vyznačené cílové políčko, na které je potřeba se dostat.Beanstalkvyžaduje umístění objektů (lopata, nádrž s vodou, semínko fazole, zalévací konev) v daném pořadí na jedno cílové políčko.
Varianty s dalšími hracími objekty: Sokonex,Xsok,CyberboxaBlock-o-Maniapřidávají další objekty k základní variantě hry. Například jámy, teleporty, pohyblivé bloky a jednocestné průchody. VPocoManovijsou bedny nahrazeny poklady, které se při umístění na cílové políčko promění v poklady do dalšího kola.
Rozšíření vlastností Sokobana: Ve variantěPukobanmůže postavička jak posouvat, tak táhnout bednu.
Odkazy
[editovat|editovat zdroj]Reference
[editovat|editovat zdroj]V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuSokobanna anglické Wikipedii.
Externí odkazy
[editovat|editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématuSokobannaWikimedia Commons
- (japonsky)Oficiální stránka věnovaná Sokobanovi
- Stránky o Sokobanovi od univerzity University of Alberta
- Stránky o Sokobanovi Erima Severa
- Vesmírný Sokoban
- Varianta PocoMan