Přeskočit na obsah

Sokotra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sokotra
Satelitní pohled
Satelitní pohled
Sokotra
Sokotra
StátJemenJemenJemen
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrcholMashanig (1503 m n. m.)
Osídlení
Největší sídloHadibu
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
Souostroví Sokotra
Světové dědictvíUNESCO
Satelitní pohled
Satelitní pohled
Smluvní státJemenJemenJemen
Typpřírodní dědictví
Kritériumx
Odkaz1263(anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2008 (32.zasedání)

Sokotra(arabskyسقطرى‎ /Suquṭrā,anglickySocotraneboSoqotra) jeostrovvArabském moři,asi 230 km východně od mysuGuardafuinaAfrickém rohua 350 km jižně odArabského poloostrova.PatříJemenské republice,v jejímž rámci tvoří stejnojmennou provincii (resp.guvernorát) zahrnující také okolní menší ostrůvky (Abd al-Kúrí,Samhah, Darsy) a útesy, souhrnně zvané „souostroví Sokotra “(ʾArḫabīl Suquṭrā). Největším městem a zároveň sídlem správy jeHadibu.V roce 2008 bylo celé souostroví Sokotra zapsáno mezi památkysvětového přírodního dědictvíUNESCO.

Geografie[editovat|editovat zdroj]

Sokotra geologicky navazuje naAfrický roh,který je také její nejbližší větší pevninou, a je tedy z fyzickogeografického pohledu považovaná za součástAfriky.Rozlohou je to její druhý největší ostrov (asi 150× menší než prvníMadagaskar). Je to také pátý největší ostrov v celémIndickém oceánu.

Rozloha ostrova je 3 796 km² (95,5 % celého souostroví) a podle sčítání lidu z roku 2004 zde žilo asi 44 000 obyvatel, z toho 8 545 v hlavním městě Hadibu. Délka ostrova je od východu k západu asi 135 km a od severu k jihu 42 km. Velkou část ostrova tvoří náhorní plošina, nad níž se vypíná pohoříHaghiervysoké až 1 503 m.

Podnebí ostrova je horké a suché. Průměrná teplota vzduchu se po celý rok pohybuje od 25 do 31 °C. Průměrné roční srážky nedosahují ani 200 mm, pouze v nejvyšších polohách mohou činit až 800 mm díkyorografickému zesílení.Více než polovina ročního úhrnu spadne v zimnímmonzunovémobdobí.

Historie[editovat|editovat zdroj]

Sokotra se nejprve objevila vřeckýchmapách z1. stoletípod jménemDioskouridou.[1]Místní obyvatelé byli podle pověstíchristianizovánisv. Tomášemv roce 52. Tyto pověsti podporuje cestopisMarca PolaMilionze 13. století, který uvádí, že obyvatelé byli křesťanštínestoriáni.Na začátku 16. století byla v městě Suqportugalskáobchodní základna a od roku 1511 byl ostrov pod nadvládousultánůzMahry.Od ledna 1886 do roku 1967 to bylbritskýprotektorát a poté se stal součástíJižního Jemenu,administrativně jako součástAdenu.Tou byla Sokotra až do roku 2004, kdy byla převedena pod největší jemenský guvernorátHadhramaut,než se roku 2013 stala samostatnou správní jednotkou.

Běhemobčanské války v Jemenubyl ostrov pod kontrolou prezidentských sil a jejichsaúdskoarabskýchspojenců. Od konce června2020je Sokotra kontrolovánaJižní přechodnou radou.[2]

Fauna a flóra[editovat|editovat zdroj]

Sokotra je celosvětově důležitá z pohledubiologické rozmanitostikvůli své mimořádně bohaté a specifické flóře a fauně. 37 % druhů rostlin Sokotry, 90 % druhůplazůa 95 % druhů suchozemskýchměkkýšůse nevyskytuje nikde jinde na světě. Sokotra má zvláštní význam jakohotspotbiologické rozmanitosti v oblasti Afrického rohu a jako jeden z druhově nejbohatších aendemickynejvýraznějších ostrovů na světě je označován jako „GalapágyIndického oceánu “.[3]Známý endemit je ohrožený druhdračince,stromovýdračinec rumělkovýse zvláštní široce deštníkovitou korunou.[4]

Galerie[editovat|editovat zdroj]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. A brief history about Socotra.www.socotraislandadventure.com[online]. [cit. 2013-11-10].Dostupné v archivupořízeném dne 2013-12-06.
  2. Yemeni separatists seize island of Socotra from Saudi-backed government[online]. The Guardian, 2020-06-21 [cit. 2020-06-29].Dostupné online.(anglicky)
  3. Socotra Archipelago[online].World Conservation Monitoring Centre[cit. 2021-01-13].Dostupné online.(anglicky)
  4. DRACAENA CINNABARI Balf. f.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]