Přeskočit na obsah

Souhvězdí Pegase

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Souhvězdí Pegase
Souhvězdí Pegase
Souhvězdí Pegase
Latinský názevPegasus
Latinský genitivPegasi
Latinská zkratkaPeg
Rektascenze21 h 12,6 m až 0 h 14,6 m
Deklinace+2,33° až 36,61°
Rozloha1121čtverečných stupňů
Viditelnost nazeměpisné šířce+90° až -60°
Nejlepší pozorovatelnost vČRŘíjen
Počet hvězd jasnějších než 3m5
Nejjasnější hvězdaε Peg,Enif,(2,39m)
Sousední souhvězdíAndromeda

Ještěrka
Labuť
Lištička
Delfín
Koníček
Vodnář

Ryby

Pegasjesouhvězdína severní obloze, které je pojmenováno podle legendárníhoPegasa,okřídleného koně, syna boha moříPoseidónaaMedúsy.Jde o jedno z88 moderních souhvězdía jedno ze 48 starověkých souhvězdí uváděnýchPtolemaiem.

O vzniku tohoto souhvězdí hovoří stará řecká báj. KdyžPerseusodsekl hlavuMedúse,řinula se z otevřené rány krev do moře. Na příkaz bohaPoseidónase z ní zrodil sněhobílý okřídlený kůňPegas,který potom vyletěl na horu Helikon v Korintském zálivu, kde sídlily ochráňkyně umění múzy. Dodnes se o Pegasovi hovoří v souvislosti s uměním, hlavně básnickým. V helikónském háji žil Pegas dlouhý čas a údajně vytvořil i pramen Hippokrénu. Jednou ho chytil hrdinaBellerofontes,aby s jeho pomocí zahubil strašnou obluduChiméru.Po porážce Chiméry však Bellerofontes zpyšněl a chtěl se na Pegasovi dostat naOlympmezi bohy. To rozhněvalo bohaDiaa tak seslal na Pegasa zuřivost. Pegas se splašil a shodil svého jezdce. Bellerofontův osud potvrzuje starou moudrost, že pýcha předchází pád. Pegas se později dostal na oblohu jako souhvězdí tak jako i Perseus. Název bájného koně pochází odFéničanů,starověkých mořeplavců. Jejich lodě měly na čele lodi polovinu okřídleného koně s uzdou, tzv. Pega Sus. Tím se vysvětluje nejen název, ale i to, že na obloze je jen přední polovina koně a navíc obrácená. Tak totiž námořníci viděli čelo své lodě z paluby.

Hvězda Jméno Hvězdná velikost
α Peg Markab 2,48m
β Peg Scheat 2,42m
γ Peg Algenib 2,83m
ε Peg Enif 2,39m
ζ Peg Homan 3,41m
η Peg Matar 2,95m
θ Peg Biham 3,55m
μ Peg Sadalbari 3,48m

Pegas je rozsáhlé souhvězdí, které však leží v oblasti chudé na hvězdy. Všechny hvězdy jeho obrazce jsou slabé, ale v poměrně prázdné oblasti, v níž se nacházejí, vynikají. Nejjasnější hvězda je epsilon, Enif, v arabštině „nos “anebo „nozdry “, která má jen 2,39hvězdné velikosti.Nachází se skutečně na nose smyšleného koně. Alfa se nazývá Markab, stejně jako hvězdakappa Velorum,netřeba si je proto plést. Znamená to „sedlo “a tento název odpovídá poloze, kterou má Markab v obrazci koně. Beta Pegasi se nazývá Scheat a Gama Pegasi Algenib – i tato hvězda má svou jmenovkyně, tentokrát v souhvězdí Persea. Znamená to" křídlo koně ". Delta Pegasi neexistuje, původně jí byla hvězdaSirrah,ale potom byla přeřazena dosouhvězdí Andromedajako alfa Andromedae. 1 Pegasi je dvojhvězda, kterou můžeme rozlišit i s 6cm dalekohledem.

Pegas není příliš bohatý na zajímavé hvězdy a objekty. Výjimku tvoříM15,známákulová hvězdokupa6. magnitudy. V obrazci se nachází před tlamou koně, zhruba na prodloužené spojnici hvězd theta a epsilon. V Pegasovi se nachází i několikgalaxií,z nichž je nejjasnější spriálová galaxieNGC 7331.Jen půl stupně jihojihozápadně od NGC 7331 se nachází známá skupina vzdálených galaxií nazývanáStephanův kvintet.Je tvořen skupinou čtyř sobě blízkých gravitačně vázaných galaxií NGC 7317, NGC 7318A, NGC 7318B, NGC 7319 a galaxií NGC 7320, které leží blíže Zemi než ostatní čtyři. V souhvězdí Pegase se nachází i nejbližší pravidelnákupa galaxiíoznačovaná jako Kupa Pegasus. Tato kupa má sférickou strukturu rozložení galaxií se silnou koncentrací ve středu.

Pegas je rozsáhlé podzimní souhvězdí, které na 50° severní šířky celé zapadá podobzor.Heliaktický západ má ve večerních hodinách v březnu, opět vychází nad ránem už koncem dubna. Jeho hvězdy jsou velmi nevýrazné, ale jako orientační obrazec slouží Pegasův čtverec – velkýasterismustvořený hvězdami Algenib, Markab, Scheat a Sirrah. Od něho si už snadno odvodíme obrazec koně. Pegas je možné najít i pomocí cirkumpolárních souhvězdí. Nachází se přesně na opačné straněPolárky,nežVelký vůz,přímo pod souhvězdímiCefeusaKasiopeja.

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuPegas (súhvezdie)na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]