Přeskočit na obsah

Spermie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte:Spermatozoid,samčípohlavní buňkuněkterých rostlin.
Schéma mužské spermie

Spermiejesamčípohlavní buňka(samčí gameta). Jedná se o vysoce specializovanou buňku, která slouží k vyhledání aoplodněnívajíčka.Množství spermií spolu s dalšími látkami tvoří tekutinu zvanousperma.

Funkce spermie[editovat|editovat zdroj]

Kroměoplozenímusí spermie zvládnout:

Kvalita spermií nemusí klesat s věkem.[1]

Parametry spermií a ejakulátu[editovat|editovat zdroj]

druh délka spermie (μm) šířka hlavičky (μm) množství spermií 1ml ejakulátu (×106) objem ejakulátu (ml)
skot domácí 70 5,1 700 5–10
kůň 58 3,2 40 70–120
prase domácí 48 4,6 150 250–500
pes 68 4 200 2
králík domácí 54 4,7 450 1
člověk 48 5 50 4

Spermatogeneze[editovat|editovat zdroj]

Spermatogenezeje vývoj spermie. Spermie vznikají vsemenotvorných kanálcíchvarlete za podporySertoliho buněk,které tvoří stěny semenotvorných kanálků. Spermie nevznikají v celém varleti naráz, spíše v určitých vlnách podél semenotvorných kanálků (tzn. v různých částech semen. kanálku probíhají jiné části spermatogeneze). Celý proces spermatogeneze u člověka trvá přibližně 72 dní (± 2 dny),[2]dalších cca 12 dní dochází ke zrání (maturaci) v nadvarleti.

Spermatocytogeneze[editovat|editovat zdroj]

Spermatocytogenezí se označuje tvorbahaploidních buněkspermatid.Původní diploidní buňka se označuje jakospermatogonie Alokalizovaná ubazální membránysemenotvorného kanálku (dál od dutiny v semen. kanálku). Ta semitotickydělí, přičemž jedna z dceřiných buněk může ztratit kontakt s membránou a přemění se na spermatogonii typu B a posléze naprimární spermatocyt.Ten podstupujemeiózuza vzniku čtyř haploidních spermatid. V průběhu dělení a zrání postupně buňky cestují napříč stěnou semenotvorného kanálku.

Spermiogeneze[editovat|editovat zdroj]

Postupné úpravy haploidní spermatidy na morfologicky (tvarově) zralou spermii

  • splýváním cisterenGolgiho aparátu(dle nejnovějších výzkumů se podílejí i lysozomy a endozomy) dochází ke vznikuakrozomu
  • dochází k maximální kondenzacichromatinu(komplexu DNA s proteiny),dochází k nahrazeníhistonůprotaminem
  • centriolafunguje jako templát (vzor) pro vytvořeníbičíku
  • spermie se zbavuje nadbytečnécytoplazmy,kterou odvrhuje ve formě reziduálních tělísek (která jsoufagocytovánaSertoliho buňkami)
  • mitochondriese koncentrují v bázi bičíku a vytváří tzv. mitochondriální spirálu

Zrání spermie[editovat|editovat zdroj]

Spermie po dokončení spermiogeneze je sice morfologicky zralá (tzn. vypadá jako spermie), nicméně není schopna rozpoznat, navázat a oplodnitvajíčko.Tyto schopnosti získává až v dalších maturačních procesech.

Epididymální maturace[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuepididymální maturace.

Po dokončení spermiogeneze se spermie dostává donadvarlete(epididymis), kde je při průchodu dále modifikována. Změny jsou patrné hlavně ve složení a struktuřecytoplasmatické membrány,která je obohacena ocholesterola některéproteiny.Upravuje se také tvar a obsahakrozomu.Nakonec jsou spermie skladovány v koncové části nadvarlete (ocasu,cauda epididymis) do doby, než jsou ejakulovány.

Ejakulace[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuejakulace.

Během ejakulace dochází k promíchání epididymálních (nadvarletních) spermií se sekretypřídavných pohlavních žláz(semenných váčků,prostaty,Cowperovy (neboli bulbourethrální žlázy). Některé proteiny těchto sekretů se také navážou na membránu spermií a přechodně zamezí schopnosti rozpoznat vajíčko. Místo toho prodlužují jejich životnost a udělují jim schopnost vázat se na epitel oviduktu za tvorbyoviduktálního reservoáru.

Kapacitace[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkukapacitace.

Po určité době, po kterou jsou spermie v samičím pohlavním traktu, dochází k poslednímu maturačnímu kroku –kapacitaci.Spermie postupně získává schopnost velmi efektivně najít a rozpoznat vajíčko (pomocítermotaxeachemotaxe), navázat se na něj (resp. na jehoglykoproteinovýobalzonu pellucidu) a podstoupitakrosomovou reakci.

Oplodnění[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuoplodnění.

Při sexuálním aktu závisí délka života spermie na tom, zda dojde k průniku dopochvy:

  • při vniknutí do pochvy přežívá asi dva dny abičíkemse posouvá směrem kvajíčku,které může následněoplodnit(koncepce). Často se uvádí, že spermie při oplodnění odhazují bičík a dovnitř proniká jen hlavička, toto je však pouze výjimka; u většiny živočichů proniká dovnitř celá spermie.[3]
  • při neúspěchu (nedostane se do pochvy) spermie rychle hyne.

V hlavičce spermie se nacházídědičná informace.U zdravého dospělého muže je v jednommililitrusemenné tekutiny přibližně 50–100 milionů spermií. Spermie přitom představují jen 5–15 objemových procent ejakulátu, zbytek je tvořen tekutinou produkovanou v prostatě, semenných váčcích a Cowperových žlázkách. Průměrný objem semenné tekutiny v jednom ejakulátu je přibližně 3 ml, a tak je jich při ejakulaci uvolněno asi 200 milionů. Z nich se k vajíčku dostane asi 200.

Syntéza proteinů ve spermii[editovat|editovat zdroj]

Dlouhou dobu se předpokládalo, že spermie je proteosynteticky neaktivní (není schopná syntézy proteinů), protože má vysoce kondenzovanou DNA, což znemožňuje transkripci. Bylo zjištěno, že spermie si s sebou nese mRNA, kterou je pak v průběhu pobytu v samičím reprodukčním traktu (např. během kapacitace) schopna překládat a doplňovat tak své proteiny. Syntéza ovšem neprobíhá na normálních cytoplazmatických ribozomech, ale na ribozomech pocházejících z mitochondrie (ribozomy prokaryotického typu).[4][5]

Historie[editovat|editovat zdroj]

V roce 1677 pozoroval spermie u psa a králíka nizozemský mikrobiologAntoni van Leeuwenhoek,poté co ho na ně upozornil leydenský student Jan Ham (1650–1723) Dále je v roce 1841 popsal švýcarský anatomAlbert von Köllikerve své práci Untersuchungen über die Bedeutung der Samenfänden.

Kresba psí a králičí spermie Autor: Antoni van Leeuwenhoek, 1677

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Surprise discovery: For most animals, sperm quality does not reduce with age.phys.org[online]. [cit. 2024-01-17].Dostupné online.
  2. KITTNAR, Otomar a kolektiv.Lékařská fyziologie.Praha: Grada Publishing, 2011. 800 s.Dostupné online.ISBN978-80-247-3068-4.S. 546.
  3. PETR, Jaroslav. Stručný průvodce etiketou savčích spermií.Vesmír.2007, čís. 9.
  4. Gur Y, Breitbart H., "Mammalian sperm translate nuclear-encoded proteins by mitochondrial-type ribosomes." Genes Dev. 2006 Feb 15;20(4):411-6. Epub 2006 Jan 31.
  5. Gur Y, Breitbart H., "Protein synthesis in sperm: dialog between mitochondria and cytoplasm." Mol Cell Endocrinol. 2008 Jan 30;282(1-2):45-55. Epub 2007 Nov 22.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]