Přeskočit na obsah

Sportovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
V dětském věku hrajefotbalnaprostá většina chlapců, jen málokteří to ale dotáhnou k profesionální kariéře

Sportovecje člověk, který se věnujesportu.Běžně se tak ale označují ti, kteří se věnují sportu pro radost. Toto slovo je však běžně využíváno jako označení vrcholových sportovců.

Profesionální sportovec

[editovat|editovat zdroj]

Ne všichni vrcholoví sportovci jsou placeníprofesionálové.Povolání sportovce je jedním z nejprestižnějších v moderní společnosti.[1]

Přestože ve většiněolympijskýchsportů je nyní světová špička profesionalizovaná, jen v některých sportech je možné najít skutečnou obživu, v některých je profesionální kariéra aktivního sportovce doprovázena více či méně reálnou další činností (sportovního instruktora, trenéra atd.). Rozdíl mezi zajištěním např. vrcholového fotbalisty a zástupce malých sportů je obrovský. 25 nejlépe placených sportovců světa vydělalo v roce2006dohromady 700 milionůdolarů.[2]

Kariéra profesionálního sportovce je u různých sportů různě dlouhá. Do vysokého věku lze provozovat na špičkové úrovni např.sportovní střelbu,na opačném pólu je např.moderní gymnastika.Ve většině sportů však bývá horní hranice mezi 30 a 40 lety.

Příprava sportovce

[editovat|editovat zdroj]

O přípravu sportovců se nyní starají celé týmy odborníků. Zatímco pro kariéru profesionálního sportovce obvykle nebývá třeba jinou kvalifikaci než odpovídající výkonnost, trenéři většinou musejí absolvovat příslušné vzdělání, organizované v rámci vzdělávacího systému veřejnýchvysokých školnebo péčí příslušnýchsportovních svazů.

Příprava profesionálního sportovce sestává nejen zesportovního tréninku,ale také z nezbytnéregeneracearehabilitace,psychologické přípravy a probíhá pod nezbytným odborným dohledem. U vrcholových sportovců běžně zabírá několik hodin denně i v případě, že nejde o profesionály.

Zdraví sportovce

[editovat|editovat zdroj]

Aktivní sportovci jsou předmětem studia mnoha vědeckých institucí. Zájem je nejen osociologiinebopsychologiisportovce, ale hlavně o jehozdraví.Vrcholový sport přináší s sebou mnohá zdravotní rizika, související s intenzivním a mnohdy jednostrannýmtréninkemči enormním zatížením v soutěži. Nijak novým, ale nyní velmi intenzivně vnímaným problémem jedoping.

Psychologie sportovce

[editovat|editovat zdroj]

Kariéra vrcholového sportovce přináší opakovanou velkou psychickou zátěž. Je prokázáno, že špičkových sportovních výsledků mohou dosáhnout pouze sportovci nejen s tělesnými, ale také s psychickými předpoklady. Mimo jiné i popisům psychologických profilů se věnují sportovní psychologové.[3]

Specializace sportovce

[editovat|editovat zdroj]

Charakteristickým jevem současné doby je specializace vrcholových sportovců. V počátcích historie moderního sportu ale nebyla výjimkou sportovní všestrannost. Jejími příklady jsou napříkladšermířapozemní hokejistade Montigny,plavecavodní pólistaJohnny Weissmullera mnozí další, v Česku první sportovní nadšenecJosef Rössler-Ořovský,Jaroslav DrobnýneboKarel "Káďa" Pešek.V moderní době dosáhli podobných úspěchů například německárychlobruslařkaacyklistkaChrista Ludingová-Rothenburgerová,nahorském kolezávodila na olympijských hrách takélyžařkaKateřina Neumannová.

  1. Prestiž povolání,tisková zpráva o šetřeníCentra pro výzkum veřejného míněníz roku 2004
  2. Seznam nejbohatších sportovců r. 2006podle časopisuForbes
  3. např. Bernhardt, G.: The stuff of champions. Triathlete, USA, 1997, č. 164, s. 56 - 57.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]