Přeskočit na obsah

St Albans

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
St Albans
St Albans – znak
znak
St Albans – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC±00:00
StátSpojené královstvíSpojené královstvíSpojené království
ZeměAnglie
RegionVýchodní Anglie
Ceremoniální hrabstvíHertfordshire
Nemetropolitní distriktSt Albans
St Albans
St Albans
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha18,1 km²
Počet obyvatel82 146 (2011)[1]
Hustota zalidnění4 538,5 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.stalbans.gov.uk
Telefonní předvolba01727
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

St Albansje městem a administrativním centrem distriktuSt Albansna jihuanglickéhohrabstvíHertfordshireasi 35 km na sever od centraLondýna.

Oblast St Albans byla osídlena jižKelty,jejichž osada se nacházela naPrae Hillasi dva kilometry na západ od současného města.Římanézde vybudovali město nazývanéVerulamium,druhé největší město té doby po Londýně. To se nacházelo v údolí řeky Ver o něco blíže současnému městu než keltská osada.

HostinecYe Olde Fighting Cocks

Středověkéměsto vyrostlo na východní straně návrší v okolíbenediktýnskéhokláštera. Podle pověsti bylo založeno v místě, kde byl, před rokem324,popraven první britskýkřesťanskýmučedníksvatý Alban.V určitém období byl klášter centrem nejdůležitějšího anglického opatství a zde také vznikl jeden z prvních konceptůMagny Charty.Chrám opatství se stal roku1553,po odkupu obyvateli města, farním kostelem dříve než bylo opatství roku1559zrušeno. Katedrálou byl ustanoven roku1877kdy St Albans obdrželo status města.St Albans School,sousedící s opatstvím, byla založena roku948a je jedinou školou s anglickým vyučovacím jazykem, na které studovalpapež(Hadrián IV.).

Růst města byl na počátku20. stoletídosti pomalý a byl dán rázem města, jako vesnického tržního centra, poutního místa a první zastávky nočních dálkových autobusů z a do Londýna, což se mimo jiné odrazilo ve velkém počtu hospod, z nichž některé pocházejí z dobyTudorovců.V meziválečném období zde docházelo k rozvoji elektronického odvětví. Podruhé světové válceSt Albans expandoval velkou rychlostí způsobenou hledáním místa pro bydlení obyvatelVelkého Londýna.

Distrikt St Albans (který zahrnuje iHarpenden) se vyznačuje cenami nemovitostí (328 liber) výrazně převyšujícími národní průměr (asi 200 liber). Podle Národní stavební asociace je město nejdražším obytným územím po centru Londýna, což je způsobeno i dobrou dostupností vlakem z Londýna.

Ekonomický potenciál města vytváří kanceláře, malé společnosti, maloobchody a společnosti zaměřené na turistický ruch.

St Albans se nachází poblíž křižovatky silniceA5183aA1081.DálniceM25prochází východo západním směrem na jih od města, a dálniceM1aA1procházející v blízkosti St Albans poskytují snadné spojení s hlavní městem.

Ve městě se nachází dvě železniční stanice.City Stationse nachází nedaleko centra města a je součástí železniční sítěThameslinka spojuje město sBedfordem,Lutonem,letištěmLuton,Londýnem,Suttonem,Wimbledonem,letištěmGatwickaBrightonem.Druhou železniční stanicí jeAbbey Stationasi jeden kilometr na jih od centra St Albans. Cesta z města na letištěHeathrowtrvá si 40 minut.

  • Fishpool Street –ulices celou řadouhrázděných domů,z nichž řada později obdržela cihlovéprůčelí.Dochováno několik zajímavých dřevěných zárubní z let17001830.
  • The Fighting Cocks – oktogonální budova středověkéhoholubníku,přemístěná na nynější místo po zrušení kláštera roku1538.V budově se zřejmě konaly kohoutí zápasy.
  • The Graet Gate – dříve šlo o nejdůležitější a nejvelkolepější vstup dokláštera.Jde o jedinou dochovanou stavbou z vlastního kláštera. Brána samotná byla vystavěna roku1362,a to pravděpodobně architektem Henry Yevelem.
  • Hodinovávěž(The Clocktower) – vystavěna v letech14031412.Původně v ní byl umístěn večernízvon,který zároveň sloužil k požárnímu poplachu, dále zde byly komerční prostory a dole obchod. Věž byla restaurována roku 1866.
  • Hradbya základy Londýnské brány – z brány jsou dochovány pouze základové zdi se dvěma průchody pro pěší a jedním vjezdem pro povozy. U brány se nachází nejlépe dochovaná část římských hradeb. Tyto hradby byly vystavěny okolo roku270a měřili 3,6 km. V současnosti je zachováno několik úseků hradeb, ovšem bez původního lícového zdiva zkřemene,dálebašta,věž a u Londýnské brány i příkop.
  • The Christopher – dům z doby okolo roku1400s prvním patrem umístěným na krakorcích, ve dvoře je jeden z nich vyřezán do podoby figury.
  • Chudobince(Almshouses) – Pembertonovský chudobinec z roku1627(jednopatrová cihlová stavba) a Marlboroughský chudobinec z roku1736(postavený Sarah vévodkyní z Marlborough, neobvykle velká strohá stavba s bohatýmerbemzakladatelky ve štítě).
  • Ivy house – palác, který pro sebe vystavěl Edward Strong, zednický mistr architekta Christophera Wrena
  • Katedrálasv. Albána (St Albans Abbey) – katedrálou je kostel až od roku1877.Původně se jednalo o klášterní kostel. Klášter zde byl založen roku792králem MercieOffou,a to na místě umučení a pohřbenísv. Albána.Z původní anglosaské stavby se nic nedochovalo, kostel byl totiž přestavěn v letech10771088.Ve velkém bylo tehdy použito římských cihel z ruin Verulamia. Později byl kostel přestavěn vgotickémstylu a byla k němu přistavěna kaplePanny Marie.Kostel se pyšní nejdelší kostelní lodí v Anglii.
  • Kostelsv. Michaela (St Michael’s Church) – údajně měl být založen roku948opatem Ulsinusem. Uvnitř lodě je patrné, že kostel pochází z anglosaské doby. Z venku je kostel dosti změněn. V kostele je pozoruhodnýepitaflorda kancléře,filozofaavědceSiraFrancise Bacona z Gorhambury.Věž pochází z roku1897.Kostel stojí přímo na místě někdejšíhofóraabasilikyřímského městaVerulamium.
  • Mosaika aHypokaust– kryté zbytky podlahy římských lázní s rozsáhlou mosaikou a vytápěním. Jedná se o část velkého městského domu postaveného kolem roku200a později přestavěného.
  • Museum Verulamia (Verulamium Museum) – otevřeno roku1939.Obsahuje informace o římském městě Verulamiu, jeho dějinách a každodenním životě. Verulamium se rozprostíralo v okolí muzea. Bylo třetím největším městem římské Británie. Město bylo založeno roku49a obýváno do doby po roce425.Museum obsahujemosaiky,nástěnné malby, zlomky architektury, nálezyhrobů,zbraní,mincí,keramiky,věcí každodenní potřeby atp.
  • Radnice a soudní dvůr (The Town Hall and Courthouse) – postavena v neoklasicistním stylu v roce1830,v současnosti je zde umístěno informační turistické centrum.
  • Romeland House –palácpostavený okolo roku1710Edwardem Strongem, zednickým mistrem architektaChristophera Wrena.
  • Římské divadlo– jeden z nejlépe dochovaných objektů římského Verulamia a jediné plně vykopané divadlo z doby římské Británie veVelké Británii.Jedno ze šesti divadel římské Británie. Postaveno okolo roku150.Později rozšířeno. Neobvyklá kombinace divadla aamfiteátru.Odehrávala se zde spíše dramatická a náboženská představení nežgladiátorskézápasy. V blízkosti divadla další vykopávky.
  • Tudorovskáhospoda(The Tudor Tavern) – hala v prvním patře je z doby okolo roku 1400. V prvním patře je zachováno původníokno.
  • Ulice sv. Petra (St. Peter’s Street) – obchodní ulice města, místo dvou bitev u St. Alabns z roku1455a1461.
  • Waxhouse Gate – jméno je údajně odvozeno od výrobyvosku(wax) vbráněanebo v jejím okolí. Současná stavba je z doby okolo roku1430,později byla částečně zbořena a přestavěna po roce1700.
  • Discover St. Albans: A historic town trail 43 AD to 1977.St Albans: St Albans Museum, 1997.ISBN0-902781-05-7.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]