Přeskočit na obsah

Stepancminda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stepancminda
სტეფანწმინდა
Pohled na horské městečko Stepancminda
Pohled na horské městečko Stepancminda
Stepancminda – znak
znak
Stepancminda – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1740 m n. m.
Časové pásmoUTC+4
StátGruzieGruzieGruzie
KrajMccheta-Mtianetie
MunicipalitaKazbegi
Stepancminda
Stepancminda
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel1 326 (2014[1])
Etnické složeníGruzínci
Náboženské složeníGruzínská pravoslavná církev
Správa
Telefonní předvolba(+995) 245
PSČ4700
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Stepancminda(gruzínskyსტეფანწმინდა,Stepancminda;dříveKazbegi,v českém překladuSvatý Štěpán) je městys na severuGruziev krajiMccheta-Mtianetie.Leží v nadmořské výšce 1750 m, v údolí řekyTěrekna úpatí ledovce, sevřeno mezi horamiKazbekaŠoaniveVelkém Kavkazu.Stepancmindou procházíGruzínská vojenská cestaspojující Gruzii sRuskem.Stepancminda je administrativním centrem okresu (rajónu)Kazbegia nachází se zde administrativní, kulturní, vzdělávací a zdravotnická zařízení.

Historie[editovat|editovat zdroj]

Oblast byla osídlena již vAntice.Roku 1877 zde byl nalezen poklad ze 4. až 5. století před naším letopočtem obsahující stříbrné poháry, železné džbány, náramky a sošky zvířat a lidí.

Stepancminda (Svatý Štěpán) je původní název sídla podle křesťanského prvomučedníkaSvatého Štěpána.V roce 1921 (podle jiných zdrojů v roce 1925) byla přejmenována na počest zde narozenéhoAlexandra Kazbegiho(1848–1893), jednoho z nejznámějších gruzínských spisovatelů, naKazbegi(gruzínskyყაზბეგი). Bolševici totiž neuznávali názvy spojené s náboženstvím. Městečko bylo roku 2006 přejmenováno zpět na Stepancminda, zatímco okres přejmenován nebyl a nese nadále jménoKazbegi.V běžné komunikaci se však dodnes používá spíše starší název.

Pamětihodnosti[editovat|editovat zdroj]

Hraniční přechod[editovat|editovat zdroj]

Gruzínská celnice se nachází 12 km severně od Stepancmindy naevropské silnici E117(gruzínská silnice č. 3) procházejícíDarialskou soutěskou.Za gruzínskou celnicí silnice ústí do dvojice tunelů, v prvním z nich přetíná Gruzínsko-Ruskou státní hranici. Oba tunely spojuje most přes řekuTěrek.Na ruském území pokračuje silnice s číslem A301 k celnici veVěrchnyj Lars.

Od roku 2006 do 1. března 2010 byl přechod ze strany Ruska zablokován pod záminkou opravy ruské celnice. Doprava přes Kavkaz tak byla vytlačena naTranskavkazskou magistrálu,kdeJižní Osetievybírala mýto.

Od 1. března 2010 byl podle oficiální informace MZV ČR hraniční přechod otevřen pouze pro občany Společenství nezávislých států a Gruzie, tj. turisté ze zemí EU, včetně Česka, jej využívat nemohli.

Začátkem roku2012byl provoz formálně rozšířen na mezinárodní, avšak přechod je pro cizince průjezdný pouze se zvláštním povolením ruských úřadů.[2]

Pohled na Stepancmindu z Gergeti, vlevo vzadu Šoani
Pohled na Stepancmindu z Gergeti, vlevo vzaduŠoani

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. მოსახლეობის საყოველთაო აღწერა 2014[online]. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, ნოემბერი 2014 [cit. 2016-07-27].Dostupné online.
  2. http://www.auswaertiges-amt.de/DE/Laenderinformationen/00-SiHi/RussischeFoederationSicherheit.html?nn=363626#doc335990bodyText1

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]