Přeskočit na obsah

Těhotenství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Těhotenstvíje proces, kterým žena odnosí živé potomky od početí (koncepce) do doby, kdy je potomstvo schopno života mimodělohu.Začínápočetím,což je procesoplodněnía formovánízygoty(oplozená vaječná buňka po splynutí samčí a samičígamety), a končíporodem,císařským řezem,potratemnebointerrupcí.

Žena v těhotenství

Někdy se pojem těhotenství vztahuje i na některé dalšísavce,zejména primáty. Pro zvířata se ale obvykle používá termínbřezost.

Těhotenství trvá asi 40 týdnů od prvního dne poslední menstruace do porodu (38 týdnů od oplodnění v případě 28denního menstruačního cyklu). Je rozděleno do třítrimestrů.V prvním trimestru hrozí nejvyšší riziko spontánního či zamlkléhopotratuplodu.Potrat je často výsledkem defektů plodu, jeho rodičů, nebo poškození způsobeného po početí.

Oplodnění[editovat|editovat zdroj]

Oplodnění
Související informace naleznete také v článkuoplodnění.

První krok těhotenství obvykle začínásexuálním stykem,kdy jsou mužské pohlavní buňky (spermie) vpraveny do dělohy. Mužské sperma obsahuje nejen pohlavní buňky, ale též cukry, proteiny a jiné látky na udržení životaschopnosti spermií. Lidské spermie přežijí v ženském těle obvykle asi 48 hodin. Spermie mají dlouhýbičík,který používají k pohybu; jsou to jediné lidské buňky s touto vlastností. Tyto buňky jsouhaploidy(buňky s jednou sadou chromozómů), které vzniklymeiózouzezárodečných buněkvevarlatech.V jedné ejakulaci (výronu semene) bývá 100 až 300 miliónů spermií.

Vajíčka(oocytyII. řádu) jsouhaploidníženské reprodukční buňky, jejichž úlohou je sloučit se s jednou spermií a následné vytvořeníoplodněnézygoty.Tyto buňky jsou produkovány meiózou vevaječnících,kde zůstávají, dokud nejsou aktivovány a uvolněny hormonálními změnami v ženskémmenstruačním cyklu.Obvykle je během menstruačního cyklu uvolněno jen jedno vajíčko.

Běhemovulaceokraj (fimbrie) na konci vejcovodu se přesune přesvaječníkna zachycení uvolněnéhovajíčka.Při oplodnění spermie obvykle potkají vajíčka vevejcovodu,což vyžaduje od spermiových buněk před dosažením vejcovodu plavat z vrchu vaginy přesděložní hrdlo(cervix) a přes délkudělohy,co je v poměru k velikosti spermie značná vzdálenost.

Po dosažení vejcovodu spermie plavou k vajíčku (orientují se na základěchemotaxe) a všechny se snaží ho oplodnit. Každá spermiová buňka obsahuje malý váčekenzymů,které slouží k narušení povrchu vajíčka a umožňují tak proniknutí spermie dovnitř. To může trvat až 20 minut. Když se vajíčko sloučí s jednou spermií, jeho povrch se změní, což zabrání proniknutí dalších spermií. Sloučeníbuněčných jadervajíčka a spermie na formovánídiploidníbuňky ukončuje první fázi těhotenství.

Alternativní metody oplodnění, souhrnně označované pojmemasistovaná reprodukce,se používají přineplodnostinebo k oplodnění žen bez partnera.

Některé faktory jakopolycystická ovaria,obezita ženy, příliš nízká hmotnost ženy či obézní muž snižují šanci na úspěšné oplodnění.[1]

Příznaky těhotenství[editovat|editovat zdroj]

Příznaky těhotenství rozdělujeme podle stádia na rané a pozdní. Hlavním příznakem raného těhotenství je vynechání pravidelné menstruace, nevolnost, časté nutkání k močení, únava a přecitlivělost. Níže jsou uvedeny nejčastější příznaky těhotenství:[2]

  1. Citlivá, nateklá prsa
  2. Únava
  3. Implantační krvácení
  4. Nevolnost nebo zvracení
  5. Zvýšená vnímavost pachů a změny chutí
  6. Nafouklé břicho
  7. Časté močení
  8. Vynechaná menstruace
  9. Bazální teplota zůstává vysoká
  10. Pozitivnítěhotenský test

Vývoj[editovat|editovat zdroj]

Před uhnízděním oplozeného vajíčka[editovat|editovat zdroj]

V tomto čase existuje jedinátotipotentní(schopna dělením produkovat každý buněčný typ v organismu) buňka – zygota – geneticky jedinečný nový organismus.Mitotickébuněčné dělení je následující proces, při kterém se každá buňka rozdělí na další diploidní buňky. Zygota se dělí, produkujíc 2 menší buňky zvané blastomery, které se následně taktéž dělí každých 20 hodin. Tyto buňky se postupně zmenšují, až po asi 4 děleních vznikne 16 individuálních buněk. Tato skupina 16 buněk se nazývámorulaa obvykle opouští vejcovod a postupuje do dělohy. Nedostane-li se do dělohy, vznikáektopické těhotenství(mimoděložní).

Po uhnízdění oplozeného vajíčka[editovat|editovat zdroj]

Blastocel je malá dutina v centru buněk a vyvíjející se buňky rostou kolem ní. Na povrchu této dutiny je tenká vrstva buněk azona pellucida(blanka kryjící zralé vajíčko) zůstává ve stejné velikosti jako předtím. Buňky rostou stále menší, aby se vešly. Tato nová struktura s dutinou v centru a vyvíjejícími se buňkami kolem ní se nazývá blastocysta.

Existenceblastocystyznačí formování 2 typů buněk, vnitřní buňky rostoucí ve vnitrublastocelua buňky rostoucí na jeho vnějšku. Během 24–48 hodin se blanka blastocysty (zona pellucida) přetrhne. Buňky na povrchu blastocysty začnou vylučovat enzym, který naruší výstelku (epitel) dělohy a vytvoří místo na uhnízdění.

Cirkulační systém placenty (plodového lůžka)[editovat|editovat zdroj]

Buňky obklopující blastocystu teď naruší buňky na povrchu dělohy, formujíce malé nádržky krve, které stimulují vznik kapilár (vlásečnic). To je první fáze růstuplacenty.Vnitřní buňky blastocysty se rychle dělí, formujíce 2 vrstvy. Vrchní vrstva budeembryo(zárodek) a buňky odtud budou použity v amniotické (plodové) dutině. Současně spodní vrstva formuje malý vak. (Začnou-li se buňky vyvíjet v abnormální pozici, může teď vzniknout ektopické (mimoděložní) těhotenství).

Za několik dní tkáněchorionu(vnější zárodečný obal plodu) ve formující se placentě ukotví hnízdící část na dělohu. Systém krve a krevních cév se teď vyvine v bodu formující se placenty, rostoucí při místě uhnízdění. Malý vak uvnitř blastocysty začne produkovat červené krevní buňky. Během dalších 24 hodin se vyvinepojivá tkáňmezi rostoucí placentou a rostoucím plodem, která se později vyvine dopupeční šňůry.

Buněčná diferenciace[editovat|editovat zdroj]

Následně se úzká linie buněk objeví na povrchu embrya. Její růst ukazuje, že plod čeká gastrulace, ve které se vyvinou 3 vrstvy plodu – ektoderm (vnější), mezoderm (střední) a endoderm (vnitřní). Úzké linie buněk začnou formovat endoderm a mezoderm. Ektoderm začne rychle růst jako výsledek chemických složek produkovaných mezodermem. Tyto 3 vrstvy dají základ všem různým typům tkání v těle.

Endoderm později vyformuje linii jazyka, zažívacího traktu, plic, žaludku a několika žláz. Mezoderm vyformuje svaly, kosti, lymfatickou tkáň, vnitřek plic, srdce, reprodukční a vylučovací systémy. Též dá základ pro slezinu a pro produkci krevních buněk. Ektoderm vyformuje kůži, nehty, vlasy, rohovku, linii vnitřního a vnějšího ucha, nos, dutinu, ústa, konečník, zuby, hypofýzu, prsní žlázy, oči a všechny části nervového systému.

Asi 18 dní po oplodnění je embryo poděleno na formování množství tkání, které bude potřebovat. Má tvar jako hruška, kde oblast hlavy je větší než ocas. Nervový systém embrya je jedním z prvních rostoucích orgánů. Začne růst v duté oblasti zvané nervová brázda.

Krevní systém pokračuje v tvorbě sítí, které umožňují oběh krve v embryu. Krevní buňky už byly vytvořené a proudí v těchto tvořících se sítích. Kolem placenty se začnou vyvíjet sekundární krevní cévy na zlepšení zásobování živinami. Krevní buňky se začnou formovat na vaku v centru embrya, stejně jako buňky, které se začnou diferencovat do krevních cév. Endokardiální (vnitřní srdeční) buňky začnou formovat svalstvo, které se stane srdcem.

Během asi 24 dní po oplodnění existuje jednoduché rourkové srdce ve tvaru písmene S, které začne pulsovat. V této fázi začne proudit krev embryem.

Růst dítěte během těhotenství
1. měsíc
1. měsíc
2. měsíc
2. měsíc
3. měsíc
3. měsíc
4. měsíc
4. měsíc
5. měsíc
5. měsíc
6. měsíc
6. měsíc
7. měsíc
7. měsíc
8. měsíc
8. měsíc
9. měsíc
9. měsíc
Žena v těhotenství

5. týden

18. týden

23. týden

25. týden

27. týden

29. týden

31. týden

33. týden

35. týden

37. týden

1. měsíc (4. týden)[editovat|editovat zdroj]

Hlavaanohyembrya rostou, vyvíjejí seočiauši.V budoucímhrudníkubijesrdce.

2. měsíc (8. týden)[editovat|editovat zdroj]

Nenarozené dítě přestává býtembryema stává seplodem. Plod už má všechnyorgány.Vytváří sečelistvčetně zárodkůzubůvdásních.Vmozkuprobíhá elektrická aktivita. Plod měří asi 2cma jeho srdce tepe asi 140 až 150 krát za minutu.

3. měsíc (13. týden)[editovat|editovat zdroj]

Tlukot srdce je slyšetstetoskopem.Vytvořily seprstys měkkýminehty.Na prstech jsou zřejméotisky prstů.Plod reaguje na dotyk. Vyvíjejí sepohlavní orgány,ale určenípohlavíje stále obtížné. Plod se pohybuje, svírá pěst a pohybuje hlavou. Na konci třetího měsíce (prvního trimestru) je plod asi 10 cm dlouhý a váží asi 150g.

4. měsíc (17. týden)[editovat|editovat zdroj]

Plodslyšímatčinhlas,tlukot srdce a další okolní zvuky.Plodová vodaje dvakrát až třikrát denně obměněna. Matka přibývá na váze asi čtvrt kg za týden. Plod měří asi 16 cm a váží asi 250 g.

5. měsíc (21. týden)[editovat|editovat zdroj]

Matce se dále zvětšují prsa, zpravidla pociťuje první pohyby dítěte. Plod je asi 19 cm dlouhý a váží 350 g. Začínají mu růstvlasya oční řasy. Naultrazvukovémvyšetření jsou vidět pohyby a bývá možno rozpoznat pohlaví.

6. měsíc (25. týden)[editovat|editovat zdroj]

Plod je aktivní a otáčí se. „Saje “si palec (ve skutečnosti však dosud nemá vyvinutý sací reflex). Má reálnou šanci (asi 70 %) na přežití v případě předčasnéhoporodu.Měří přes 30 cm a váží asi 900 g.

7. měsíc (29. týden)[editovat|editovat zdroj]

Plod rychle roste a přibývá na váze. Kope, může škytat a plakat.Chutírozlišuje mezi sladkým a kyselým. Pracuje všech pět smyslů. Měří téměř 40 cm a váží asi 1,8kg.

8. měsíc (34. týden)[editovat|editovat zdroj]

Plodu rychle narostl mozek. Předčasný porod je v tomto měsíci pro dítě velmi riskantní z důvodu vytvářejících se plic. Měří asi 42 cm a váží 2,3 kg.

9. měsíc (38. týden)[editovat|editovat zdroj]

Devátý je přibližně 36. až 40. týden těhotenství, kdy plod vyroste asi o 5 až 6 cm do délky a přibere cca 1125 g na váze.[3]Je krátce předporodem.Dítě obvykle měří od 48 do 54 cm a váží od 2,8 do 4 kg. Průměr jeho hlavy je 9,5 až 10,5 cm.

Management[editovat|editovat zdroj]

Předporodní péče[editovat|editovat zdroj]

Rodičovsképoradenstvíje poskytováno ženě nebo páru a obsahuje diskuze o antikoncepci, těhotenství, současném zdravotním stavu a doporučení pro dobu před těhotenstvím.[4]

Prenatální (předporodní) péče je medická aošetřovatelskápéče doporučena pro ženy během těhotenství, časové intervaly a přesné cíle každé vizity jsou v různých zemích odlišné.[5]Ženy s vysokým rizikem mají lepší výsledky, pokud jegynekologčastějí kontroluje než ženy s malým rizikem.[6]

Péči o ženu v průběhu těhotenství může zajišťovatporodní asistentkanebo lékař -gynekolog.V České republice převládá systém, kdy o ženu v průběhu těhotenství pečuje gynekolog. A obvykle pouze péče gynekologa je hrazena zdravotními pojišťovnami. V řadě zahraničních zemí (např. Holandsko, Německo, Dánsko, Polsko) je však běžné, že o ženu v průběhu fyziologického těhotenství pečují výhradně porodní asistentky.[7]

Rizika[editovat|editovat zdroj]

Ačkoliv stojí podle výzkumů za více než polovinoupotratůchromozomální abnormality, tj. přirozený způsob, jak příroda ukončuje existenci nefunkčního organismu, zásadním vlivem jsou také věk a další rizikové faktory. Výzkumy ukazují, že k samovolným potratům dochází u žen před třicátým rokem pouze v 15 % případů. U žen kolem třiceti pěti již v 25 % případů a u žen po čtyřicítce je toto riziko již ve 42 % případů. Zejména ve vyšším věku se tedy nevyplatí podceňovat žádný z dále zmíněných rizikových faktorů.[8]Porod vaginální cestou může být velmi bolestivý, proto se při něm podávají anestetika. V nejhorších případech může dojít k závažným komplikacím a žena na následky poroduzemře.

Rizika spojená s nezdravým životním stylem[editovat|editovat zdroj]

Nejčastější rizika jsou spojená s tzv. nezdravým životním stylem. Patří sem požíváníalkoholu(způsobujefetální alkoholový syndrom),kouření,dokonce i pasivní[9](či jen expozice produktů hoření),[10]nebo obezita, která mimo vyššího rizika potratu stojí i za některými vrozenými defekty.[11]Nevhodné je také časté pitíkávy.Denní konzumace více než dvě stě miligramů kofeinu zdvojnásobuje riziko potratu nebo předčasného porodu.[8]

Z dalších potravin je rizikové pojídání zejména tepelně nedostatečně upraveného masa, ve kterém se mohou nacházet bakterielistérie,E. colinebo další choroboplodné zárodky. Listérie se může objevit i v měkkých sýrech typubrienebogorgonzola.Kvůli listérii by měla být omezena také konzumacesushi.Ryby obecně zas mohou být zdrojem zdraví nebezpečnértuti.Platí to i pro ryby v konzervách.[12]

Rizika zdravotní – nemoci[editovat|editovat zdroj]

Před a po oplodnění se jako rizikový faktor může ukázat nedostatekvitamínů,zejménakyseliny listové.Dobrá prevence je i sázka na kvalitníantikoncepci.Některé druhyhormonální antikoncepcemohou poškozovatjátražen. I to může ohrozit průběh těhotenství.Kondomypak ochrání předpohlavními chorobami.Nedoléčené pohlavní choroby jsou schopny ovlivnit nejen plodnost, ale i průběh následného těhotenství.

Před otěhotněním i během něj je dobré si dát pozor zejména naspalničkyazarděnky.Vyplatí se proto mít aktivní očkování. Tyto nemoci jsou příčinou nejen těžkých vrozených defektů, ale také zvyšují rizika potratu.[8]Horečkaběhem těhotenství významně zvyšuje riziko autismu.[13]

Dalším důležitým rizikovým faktorem je krevní tlak, jehož zvýšené hodnoty pomohou lékaři odhalit nebezpečnou preeklampsii v těhotenství.[14]

Domácí mazlíčci[editovat|editovat zdroj]

Při těhotenství by neměla žena čistit kočičí píseček. Pokud mákočkapřístup ven, nejlepší by bylo ji během těhotenství přesunout do zcela jiného bytu. Existuje zde nebezpečí, že se odmyšíneboptákůnakazítoxoplazmózou,která je pro těhotné smrtelně nebezpečná.[12]

Létání[editovat|editovat zdroj]

Pro těhotné je rizikové takélétání.Jak velké toto riziko je, je dáno zdravotním stavem těhotné ženy itrimestrem,ve kterém se nachází. Létání v prvním trimestru je obecně považované za rizikové. V této době existuje největší riziko potratu. Druhý trimestr je ze zdravotních důvodů ideální, ale třetí trimestr je opět rizikový. Hrozí zde předčasný porod a let mohou zkomplikovat i zdravotní komplikace spojené s tímto obdobím. Před plánovaným letem je proto vždy vhodné navštívitgynekologa.

S těmito riziky je spojeno i jedna formální komplikace, omezenícestovního pojištění.Pro pojišťovny je určující hlavně týden těhotenství, do kterého lze ženu ještě pojistit. Obvykle je to do 26. týdne. Na přesné podmínky je nejlepší zeptat se přímo dané pojišťovny.[15]

Povinnost lékařského potvrzení o zdravotní způsobilosti k letu obvykle nastává přibližně mezi 26. a 28. týdnem. Přesný začátek této povinnosti i podobu potvrzení určuje letecká společnost. Potvrzení nesmí být obvykle starší než 6 dní. Nejčastěji od 34. do 36. týdne může dopravce zakázat těhotné ženě vstup na palubu letadla a to i s vyplněným formulářem. Také tyto podmínky se lišit dle dopravce.[16]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

William Hunter,Anatomia uteri humani gravidi tabulis illustrata,1774

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. ČEPELÍKOVÁ, Kateřina. S obézním mužem jen tak neotěhotníte.Vitalia.cz[online]. 30. 1. 2013.Dostupné online.
  2. Příznaky těhotenství na Medixa.org
  3. Devátý měsíc těhotenství.Miminka.net[online]. [cit. 2023-03-19].Dostupné online.
  4. LYONS, Paul.Obstetrics in family medicine: a practical guide.2nd. vyd. Cham, Switzerland: Humana Press, 2015. (Current clinical practice).Dostupné online.ISBN978-3-319-20077-4.S. 19–28.
  5. WHO | Antenatal care[online]. [cit. 2015-11-10].Dostupné v archivupořízeném zorigináludne 20 November 2015.
  6. Dowswell T, Carroli G, Duley L, Gates S, Gülmezoglu AM, Khan-Neelofur D, Piaggio G, American College of Obstetricians Gynecologists Committee on Health Care for Undeserved Women. Alternative versus standard packages of antenatal care for low-risk pregnancy.The Cochrane Database of Systematic Reviews.July 2015, s. CD000934.DOI10.1002/14651858.cd000934.pub3.PMID26184394.
  7. DRANDIC, Daniela.Těhotenství: Laskavě, s respektem a prakticky.1. vyd. [s.l.]: [s.n.], 2019.ISBN9788090713642.S. 43–46.
  8. abcCo ohrožuje vaše těhotenství?.iDNES.cz[online]. 2008-07-29 [cit. 2018-03-13].Dostupné online.
  9. https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/koureni-v-tehotenstvi- Kouření v těhotenství
  10. https://phys.org/news/2019-02-prenatal-forest-exposure-stunts-children.html- Prenatal forest fire exposure stunts children's growth
  11. https://medicalxpress.com/news/2017-06-mother-obesity-boosts-major-birth.html- Mother's obesity boosts risk for major birth defects: study
  12. abRizika v těhotenství • www.Mateřství.com.www.materstvi.com[online]. [cit. 2018-03-13].Dostupné online.
  13. https://medicalxpress.com/news/2017-06-autism-linked-fever-pregnancy.html- Autism risk linked to fever during pregnancy
  14. Preeklampsie v těhotenství - na co dát pozor?.eMimino.cz[online]. [cit. 2019-11-12].Dostupné online.
  15. Létání v těhotenství - do kdy můžu do letadla.Mačky na cestách.2017-11-14.Dostupné online[cit. 2018-03-13].
  16. Cestování v těhotenství a pojištění - podrobnosti zde!.Cestolino[online]. [cit. 2018-03-13].Dostupné online.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]