Přeskočit na obsah

Tatra 805

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tatra 805
skříňová Tatra 805
skříňová Tatra 805
VýrobceTatra, n. p.,AZNP,ZVIL,AZKG
Další jménakvíčala, kačena
Roky produkce1952–1960
Vyrobeno13 624 kusů
Místa výrobyKopřivnice,Mladá Boleslav,Plzeň,Praha
Technické údaje
Délka4 720 mm
Šířka2 195 mm
Výška2 365 mm
Rozvor2 700 mm
Celková hmotnost4450 kg (valník)
Užitečná hmotnost1500 kg
Maximální rychlost75 km/h
Motor
MotorT 603A - vzduchem chlazený, V8
Objem2,5 l
Výkon55 kW (75 k)
Převodovky
Převodovka4stupňová mechanická
2stupňová redukční
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Tatra 805(slangověKačena,KvíčalaneboPíšťala,též iFňukna,podle kvílivého zvuku motoru při zátěži a řazení) je lehký terénní nákladní automobil vyráběný automobilkouTatra(pozdějiAZNP Mladá Boleslav,Závody V. I. LeninaPlzeň aAviaPraha) v letech 1952 až 1960. Byl vyvinut především pro potřeby armády na základě speciálního zadání. Armáda požadovala automobil schopný jízdy v těžkém terénu a s vysokou tažnou silou.[1]

Podvozek T 805 konstrukčně navazoval na podvozky předešlých prototypů speciálních terénních automobilů T 803 a T 804; využito bylo všech jejich předností. Hlavním rozdílem však bylo použitítrambusovékabiny; to si vyžádalo změnu polohy místa pro řidiče.

Tatra 805 byla poháněna benzínovým osmiválcovým vzduchem chlazenýmmotoremtypuT 603A.Byla to jedna z mnoha variant tohoto nejuniverzálnějšího spalovacího motoru, s úpravami přizpůsobujícími motor pro dané použití. Motor mělzdvihový objem2545cm³ (vrtání 75mm,zdvih72 mm) a výkon omezený na 75konípři 4000 otáčkách za minutu. Motor se od verzí pro osobní automobily lišil především použitím jen jednohokarburátoru,nižším stupněm komprese,tlačnými chladicími ventilátory(v ose pravého, u vybraných verzí obou, bylo uloženo dynamo) a "suchou" klikovou skříní se zdvojeným (odsávacím a mazacím z oddělené plechové nádrže navazující na odlišný plechový kryt čela motoru) olejovým čerpadlem – to vozům umožňovalo zdolávat i velmi příkrá stoupání bez rizika selhání mazání motoru. Specifický zvuk chladicích ventilátorů je příčinou slangového označeníPíšťala.[2]

Převodovka byla čtyřstupňová a spojená byla ještě s dvoustupňovou přídavnou převodovkou. Vozy měly stálý pohon zadní nápravy, pohon přední nápravy bylo možno zařadit zvláštní řadicí pákou. Zapnutý pohon všech kol byl podmínkou pro možnost řazení redukovaných převodů. Hnací ústrojí bylo ještě vybaveno uzávěrkoudiferenciálů.Převodovka vozidla konstrukčně umožňovala ještě používání jiného speciálního zařízení, pohon kterého bylo možno zapnout speciální pákou. Nejčastěji byl tímto zařízenímkompresorpro dofukování pneumatik. Ovládání automobilu při jízdě v terénu ještě ulehčoval „ruční plyn “.

PodvozekTatry 805 byl ukázkovým příkladem konstrukce pro použití v terénním automobilu. Byl tvořenpáteřovým rámem,na který vpředu i vzadu navazovalyrozvodovkynáprav. Nápravy byly výkyvné, sredukcemi v kolech,což umožnilo snížení namáhání poloos, zvětšení světlé výšky vozidla, zvýšení celkového převodového poměru, a tak i maximální tažné síly. Rozvor 2700 mm. Světlost 400 mm. Odpružení obou náprav bylotorzními tyčemia vozidlo se díky nim na silnici chovalo velmi komfortně i při vyšších rychlostech. Kombinacetorzních tyčí,malé vzdálenosti náprav,kolových redukcía tím i vyššíhotěžiště,se při jízdě terénem houpala do stran, a tím si vysloužila také slangové označeníKačena.Tatra 805 dosahovala na silnici maximální rychlosti okolo 75–80km/hpři průměrné spotřebě okolo 20 až 25litrůbenzínu. V terénu byla spotřeba paliva samozřejmě vyšší.

Slabší stránkou T 805 byly jednookruhové hydraulickébubnové brzdybez posilovače. Brzdný účinek byl nedostatečný, to se projevovalo hlavně při brzdění zatíženého vozidla z vyšších rychlostí, nebo při zdolávání táhlých klesání, kdy brzdný účinek motoru nepostačoval.

Tatra 805 byla typickým nákladním vozem Československé lidové armády, kde byla využívána v mnoha provedeních. Nejrozšířenější verzí byl valník, dnes se však častěji setkáme s vozidly s různými skříňovými nástavbami (rádiovůz, sanitka, nebo vozidlo se speciální skříňovou nástavbou určené pro hasiče). Ze speciálních verzí je možno zmínit například cisternové vozidlo, nebo odlehčené vozidlo s plátěnou střechou kabiny určené pro výsadkáře. Na podvozku Tatry 805 bylo postaveno i lehké obrněné vozidloOA-82 Jarmila.Vozy používala i tehdejšíVeřejná bezpečnost.

V civilním sektoru byly T 805 využívány také jako rozvážkové, či zametací vozy, vozidla se speciálními skříňovými nástavbami typu furgon v nápadné stříbrné barvě, která používal například československý film. Ke konci éry životnosti T 805 vozidla v provedení valník sloužila ve městech při rozvozu uhlí. Takovéto využití čistokrevného terénního automobilu však bylo dost nehospodárné. Vozy vyřazené z armády byly často dále používány dobrovolnými hasičskými sbory.

Snad nejslavnějšími Tatrami 805 jsou speciály lakované pro známé cestovatele – stříbrně-rumělkově červeně (čalounění zelená kůže) Ing.Zikmundaa stříbrně-modrá metalíza (béžová kůže) Ing.Hanzelku.[3]Vozy mají mj. vyšší čelní skla, dělená skla dveří (výklopná větračka vepředu), determální skla, tepelně izolované povrchové panely, některé palubní přístroje T-603, včetně volantu vyztuženého ramenem navíc atd. První z těchto vozidel je v současnosti ve sbírce firemního muzea Tatra vKopřivnicia druhé, rekonstruované z vraku, je v soukromé sbírceKarla Lopraise.[4][5]K vozidlům náležely také vleky nosnosti 3/4 t s nájezdovou brzdou.

Na třetí místo mezi cestovatelskými vozy Tatry 805 patříTatra 805 Expediční,která od roku 1989 do roku 2011 projela Afriku, Asii, Austrálii a Ameriku (Jižní). Na svých cestách najela více než 60 000 km.[6]

V současnosti se různé verze Tatry 805 v hojném počtu vyskytují na srazech majitelů vojenské techniky, i na setkáních majitelů vozů značky Tatra. Jezdí s nimi i mnoho jezdců vtruck-trialovýchsoutěžích, kde tyto upravené vozy patří ve své kategorii k nejlepším.

  1. http://technet.idnes.cz/tatra-805-kacena-0pf-/tec_technika.aspx?c=A131219_101802_tec_technika_vse
  2. Archivovaná kopie.www.starenakladaky.cz[online]. [cit. 2015-01-29].Dostupné v archivupořízeném dne 2015-01-29.
  3. Jindřich Jirka, 100 000 km čtyřiceti zeměmi, Kalendář Kováka 1959, vydala Práce - vydavatelství a nakladatelství ROH pro ústřední výbor Svazu zaměstnanců strojírenství a redakci časopisu Kovák, jako svou 2938. publikaci.
  4. Jan Králík. Tuareg z Frenštátu. Karel Loprais rozmlouvá nadoraz - 333 otázek Jana Králíka. Primus, 1999.ISBN80-86207-05-6.
  5. http://www.youtube.com/watch?v=7Qx9BQOHzyg
  6. Stránky o expedicích Tatra 805 Historic Team

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]