Tegea
Tegea(starořeckyΤεγεά,vestředověkuNikli) byla jedním z nejstarších a nejmocnějších měst vArkádiistarověkého Řecka.Nyní je částí městaTripolisa má přibližně 3500 obyvatel. Do roku 2010 byla nezávislou správní jednotkou s hlavním městem Stadio (540 obyvatel). Nachází se asi 10 km jihovýchodně od centra Tripolisu.
Historie
[editovat|editovat zdroj]Město Tegea vzniklo v archaické epoše sloučením (Synoikismos) několika vesnic. Mytickým zakladatelem Tegea byl králAleos,otecAuge.
Díky své poloze bylo město schopné získat kontrolu nad úrodnou arkádskou rovinou, avšak od 6. století před Kristem byla tato jeho mocenská pozice ohrožovánaMantinejí.Toto soupeření určovalo až do 3. století před Kristem historii obou měst. Po dlouhotrvajících bojích se Tegea dostala kolem roku 560 před Kristem podhegemoniiSpartya stala se důležitým členemPeloponéského spolku.Kolem roku 470 před Kristem se v bitvách u Tegea aDipaianepodařil pokus zbavit se společně s dalšími Arkádijci a s městemArgoszávislosti na Spartě. Tegea proto musela v tomto spojeneckém systému zůstat až do pádu spartské hegemonie. Po porážce Sparty v bitvě u Leuctry v roce 371 před Kristem získala Tegea znovu nezávislost.[1]Od konce 2. století před Kristem ztratil spolek svůj politický význam, zůstal ale stále hospodářským, náboženským a kulturním centrem
V roce 395 po Kristu bylo město zničenoGótypodAlarichem I.a znovu vystavěno s byzantským jménem Nikli[2],aby se stalo jednou z nejdůležitějších základenbyzantské říšenaPeloponésu.To trvalo až do 13. století.
Chrám Athény Alea
[editovat|editovat zdroj]Chrám Athény Alea v Tegea byl odstarověkujedním z nejvýznamnějších náboženských míst v Řecku. Původní starověká budova ze 7. století před Kristem roku 394 před Kristem vyhořela. Kolem roku 370-350 před Kristem ji však obnovil sochař a architektSkopás.V 6. století po Kristu byl chrám zničen zemětřesením. Jeho ruiny se nacházejí mimo starobylé město Tegea uprostřed moderní vesnice Alea.
Chrám byl důležitým azylovým místem. Mezi jinými zde hledaliazylvyhnaníspartští královéLeótychidas IIaPausaniás.
Významné osobnosti
[editovat|editovat zdroj]- Anyté z Tegey(kolem roku 300 před Kristem). básnířka.
Reference
[editovat|editovat zdroj]V tomto článku byly použitypřekladytextů z článkůTegeana německé Wikipedii,Тегеяna ruské Wikipedii aТегеяna ukrajinské Wikipedii.
- ↑EdwART.Античный мир. Словарь-справочник.[s.l.]: [s.n.], 2011. Kapitola Тегея. (Ruština)
- ↑BON, Antoine.La Morée franque. Recherches historiques, topographiques et archéologiques sur la principauté d’Achaïe (Historický, topografický a archeologický výzkum knížectví Achaia (ve francouzštině)..Paříž: Boccard, 1969. S. 522.
Externí odkazy
[editovat|editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématuTegeanaWikimedia Commons
- Tegea, ArkádiaArchivováno31. 8. 2020 naWayback Machine.Turistický průvodce,anglicky