Přeskočit na obsah

Toskánsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno zToscana)
Toskánsko
Regione Toscana
Toskánsko – znak
znak
Toskánsko – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoFlorencie
Souřadnice
Rozloha22 987,0 km²
Časové pásmoUTC+01:00(standardní čas)
UTC+02:00(letní čas)
Geodata(OSM)OSM,WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel3 752 654 (2015[1])
Hustota zalidnění163,3 obyv./km²
Správa regionu
StátItálieItálieItálie
Nadřazený celekItálieItálieItálie
Druh celkuregion
Podřízené celky10provincií(Arezzo,Firenze,Grosseto,Lucca,Livorno,Massa-Carrara,Pisa,Pistoia,Prato,Siena)
280 obcí
GuvernérEugenio Giani(PD)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2IT-52
NUTSITE1
Oficiální webwww.regione.toscana.it
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Toskánsko(italskyToscana[toskaːna]IPA) je kraj ve středníItálii.Sousedící na jihu sLaziem,sUmbriíaMarchena východě,Emilií-RomagnouaLiguriína severu aTyrhenským mořemna západě. Region má rozlohu 22 990 km², 3,7 miliónu obyvatel a dělí se na 10 provincií. Toskánsko je kraj proslulý uměním, historií, působivou scenérií a také významnou produkcí vína. Města často obklopujíetruskéhradby a hojně rozšířená vegetacecypřišů.Krásné paláce svědčí o bohatství tohoto kraje a středověké radnice ukazují na odvěkou tradici demokracie a samosprávy. Zarenesancese uměleckou špičkou stalaFlorencie,která dodnes láká tisíce turistů svougalerií Uffizis největší kolekcí italského renesančního umění, půvabným mostemPonte Vecchios krámky zlatníků,dómemsbaptisteriem,gotickýmkostelemSanta Crocea dalšími památkami.Pisadokázala ve středověku využít cest do zámoří k obohacení jak městské pokladnice, tak i vzdělanosti a kultury. Dokladem toho jsou stavby v centru města, z nichž nejznámější je určitěŠikmá věžna Campo dei Miracoli „náměstí Zázraků “.Arezzopatří k nejbohatším toskánským městům, které prosperuje výrobou šperků. Mezi jedinečné památky tohoto města patří fresky v kostele S. Francesco. Náměstí Piazza del Campo, které se nachází v městěSienaa má tvar lastury, se řadí k největším renesančním náměstím v Evropě. Hlavním městem jeFlorencie(Firenze).[2]

Toskánsko v obdobíŘíma
Cosimo I. Medicejský

Vestarověkubylo území dnešního Toskánska osídleno umělecky založenýmiEtrusky(latinskyTusci), kteří vytvořili vyspělou civilizaci, a nazývalo seEtrurií.Etrurie však nebyl sjednocený stát, ale pouze konfederace měst. Vrcholu moci dosáhla v6. století př. n. l.,kdy ovládala velkou část severní a středníItálie(včetněŘíma) a takéKampániis centremNeapolis.Soupeřili sŘekyaKartaginci,nakonec byli ovládnutiŘímem,který sami založili, po vpádechKeltův6.5. století př. n. l.

Následně se toto území dostalo pod vládu říšíOstrogótské,ByzantskéaLangobardské.Za jejich vlády se Toskánsko rozpadlo na několik vévodství a domén. Po pádu Langobardského království roku774zdeKarel VelikývytvořilmarkrabstvíToskána s centrem vLucce,která byla součástíItalského království.

Někdy v letech102731přičlenil Toskánsko ke svým územím nejmocnější muž tehdejší Italie, markraběBonifác II. Italský,hrabězModeny,Reggia,MantovyaFerrary,z roduhrabat z Canossy.Po smrti markraběnkyMatildyroku1115si nárokoval územíCírkevní stát,což vedlo k soupeření příznivců císaře a papeže. Avšak během12. stoletídosáhly nezávislosti velké městské obce (Florencie,Lucca,Arezzo,Pisa,Siena,Pistoiaaj.) a celé území si rozdělily.

Postupně získala největší mocFlorencie,ve které vládl rodMedici,který během14.a15. stoletíovládl většinu území Toskánska. Medicejové se kromě svého vlivu na obchod a politiku (na jejich dvoře působil i slavnýMacchiavelli) projevili i výraznou podporou umělcům. Díky tomu právě ve Florencii začali působit téměř největší umělci dějin, jakoLeonardo da VincineboMichelangelo Buonarroti.Tím velmi ovlivňovali i renesanční Evropu. Roku 1569 založilCosimo I.Toskánské velkovévodství,což stvrdil v roce 1576Maxmilián II.císařským diplomem. Přesto však kvůli politickým tlakům mocností a papeže význam Toskánska upadal. Po bezdětnémGianu Gastonoviv roce 1737 Toskánsko získal výměnou za původní lénoLotrinskoFrantišek Štěpán Lotrinský,manžel rakouské císařovnyMarie Terezie,a dynastietoskánských Habsburkůzde vládla až do roku 1859. Zajímavé je, že se tu narodilo několik později vládnoucíchHabsburků,např.František I.

toskánská krajina

Povrch Toskánska je různorodý. Největší část zaujímá kopcovitá krajina a vrchovina (66,5%), především hranice regionu ve vnitrozemí tvoří hornatina a horské hřebeny (25%), nejmenší plochu pak zaujímají roviny a nížiny (8,5%). Na severu a východě kraje, ve vnitrozemí při hranicích Toskánska s krajemEmilia-Romagna,se rozkládajíToskánsko-Emilianské Apeniny(nejvyšší vrcholMonte Cimone,2 165 m). Na severu pak ležíApuánské Alpy.Jižně od Apuánských Alp protéká největší toskánská řekaArno.Zde se také nachází největší rovinatá oblast v kraji. Jižně pak leží kopcovitá krajina a vrchovinaColline Metallifere(s nejvyššími body okolo 1 000 m), jihozápadně se rozkládá pahorkatinaChianti(nejvyšší bodMonte San Michele,893 m). Na vrchovinu Chianti jihovýchodně navazuje údolní oblastVal di Chiana.Na jihu kraje leží pohoří ToskánskéAntiapeniny(nejvyšší vrcholMonte Amiata,1 738 m). Jihozápadně od města Asciano vprovincii Sienaleží poušťAccona.Na jihozápadě Toskánska, podél pobřeží, se rozkládá původně močálovitá oblast s naplaveninami, dnes zemědělská oblastMaremma.Západně od pobřeží ležíToskánské ostrovy(Elba).

Krajina a zemědělství

[editovat|editovat zdroj]
ostrovElba

Charakteristickými rostlinami jsoupinieacypřiše.[3]Dále se zde daří vínům aolivovníkům(lisuje se zdepanenský olivový olej). Toskánská vína jsou světově proslulá. Řadí se mezi ně předevšímChianti,Vino nobile di Montepulciano,Brunello di Montalcinoaj. Historie pěstování vína Chianti sahá až do 13. století. K dalším plodinám, které se zde pěstují, náležítabák,lanýže,obilniny,slunečnice,kukuřice,šafrán,cukrová řepaa jiné. Nejúrodnější je pánev v povodí řekyArno.

Ostrovy a pobřeží

[editovat|editovat zdroj]

Toskánsko leží na severu na pobřežíLigurského mořea na jihu na pobřežíTyrhénského moře.[2]Podél pobřeží se nachází několik ostrovů a ostrůvků, které jsou součástíToskánského souostroví.To se skládá ze sedmi hlavních ostrovů a z dalších menších ostrůvků, z nichž některé jsou jen skály vyčnívající z moře. Ostrovy jsou pod správou národního parkuParco Nazionale dell'Arcipelago Toscano.Největším ostrovem jeElba.Dalšími ostrovy jsouPianosa,Montecristo,Giglio,Giannutri. Oblíbenými přímořskými letovisky jsou napříkladViareggioneboForte dei Marmi.

Řeky a jezera

[editovat|editovat zdroj]

K největším řekám náleží:Arno(241 km),Ombrone(161 km),Serchio(111 km),Cecina(73 km),Magra(70 km),Sieve(62 km). Největší jezera jsou:Lago di Bilancino(5 km²),Lago di Chiusi(3,9 km²),Lago di San Casciano(2,0 km²),Lago di Montepulciano(1,9 km²).

V čele regionu stojí guvernér(Presidente),jenž je volen vpřímé volběna pětileté funkční období. Guvernér je zároveň hlavou regionální vlády(Giunta),jež se v současnosti skládá z devíti ministrů(Assessori).Nyní je guvernéremEugenio GianizaDemokratickou stranu.[4]

Legislativním sborem je Regionální zastupitelstvo(Consiglio Regionale),které má 41 členů a je volenopoměrným systémem.Volby probíhají společně s volbou guvernéra jednou za pět let.

Výsledky posledních voleb do regionálního zastupitelstva (září 2020)

[editovat|editovat zdroj]
Koalice Strana Hlasy Mandáty
Abs. %
CSX Demokratická strana 563 116 34.7 23
Italia VivaVíce Evropy 72 649 4.5 2
Ostatní strany 128 358 7.9 0
Středolevice celkem 764 123 47.1 25
CDX Liga severu 353 514 21.8 9
Bratři Itálie 219 165 13.5 4
Forza ItaliaUDC 69 455 4.3 1
Cambiamo! 16 923 1.0 0
Středopravice celkem 659 058 40.6 14
Hnutí pěti hvězd 113 836 7.0 2
Ostatní strany 86 137 5.3 0
Celkem 1 623 154 100 41

Administrativní celky

[editovat|editovat zdroj]
Provincie Toskánska

Toskánsko se člení na 10 provincií:

Florencie

Ve vnitrozemí je jedním z hlavních příjmu obyvatel zemědělství (pěstování vinné révy, oliv, kukuřice, zahradnictví). Dříve bylo důležité hornictví, těžil se zde zejména mramor a železná ruda. V současnosti je jedním z hlavních zdrojů příjmu turistický ruch, který se soustřeďuje na města s významnými historickými památkami a na pobřeží.

Turismus – hlavní centra

[editovat|editovat zdroj]
Pisa
  1. Popolazione residente al 1° Gennaio 2015 per età, sesso e stato civile[online].Istat[cit. 2015-09-20].Dostupné v archivupořízeném dne 2016-09-20. (italsky)
  2. abAUTORSKÝ KOLEKTIV.Itálie.Praha: Olympia, 1990.ISBN80-7033-101-1.Kapitola Toscana, s. 20.
  3. PODHORSKÝ, M.:Itálie - sever.3. vydání, Freitag a Berndt 2007. 208 s. S. 161.ISBN978-80-86236-12-4
  4. La Giunta Regionale.Regione Toscana[online]. [cit. 2021-08-22].Dostupné online.(v italštině)

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]