Přeskočit na obsah

Tvrz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o jejich významu v historii. O novodobých fortifikačních tvrzích pojednává článekDělostřelecká tvrz.
Iluminace tvrze ze 14. století

Tvrzmá dva hlavní významy. Vestředověkuaraném novověkuoznačujeopevněnésídlo drobnéhošlechticesituované zpravidla v intravilánu či blízkém okolívesnicev zemědělsky využívané krajině.[1]Odbarokníhoobdobí označuje slovotvrzmenší samostatný opevněný vojenský bod. Podobný význam má i ve vojenské terminologii dvacátého století, kdy označuje jednotlivé obranné objekty těžkého opevnění.

Tvrz ve středověku a raném novověku

[editovat|editovat zdroj]
Dolní tvrz vKestřanech
Popovice – západní křídlo a jižní stěna tvrze z jižního břehu Popovického rybníka, který byl součástí obranného systému tvrze a napájel vodní příkop.
Tvrz v Nepomyšlipřestavěná na renesanční zámek
Tvrziště v Martinicích

Pojem tvrz označuje vestředověkuaraném novověkudrobné opevněnéfeudálnísídlo budované obvykle v těsné návaznosti na venkovské osídlení a hospodářské zázemí, čímž se odlišuje odhradu.Vymezení tvrzí jako samostatné kategorie sídel je českou a částečně polskou zvláštností, protože v ostatních zemích jsou podobné objekty označované jakohrady.Hranice mezi hrady a tvrzemi je neostrá a existuje řada objektů, které bývají zařazovány (historicky i v moderní době) do obou skupin (např.TuchorazneboHradenín).[2][3]

Stavebníkembyla předevšímnižší šlechta,bohatíměšťanéacírkevní hodnostáři.Tvrze vznikaly v českých zemích od13. stoletídotřicetileté války.Toto období zahrnujesloh románský,gotickýarenesanční.Stavební podoba se lišila podle možností stavebníka. Vznikala široká škála objektů, od prostých dřevěných až po výstavné kamenné stavby. Výjimečnou skupinu představují tvrze v okolí Prahy aKutné Horybudované bohatými měšťany, kteří kladli velký důraz na rezidenční složku stavby. Postupně se vyvinuly tyto základní dispoziční typy tvrzí:[4]

  • tvrze s izolovanou stavbou - tj.obytnou věžínebo palácem
  • tvrze s obvodovou zástavbou
  • palácové tvrze - palác zapojen do obvodu tvrze
  • plášťové tvrze
  • tvrze s komlikovanější dispozicí - například s kombinací paláce a věže.[2]

Tvrze s obvodovou zástavbou stavěné od13. stoletíse vyznačovaly okrouhlým půdorysem (např.Martinice), ale tato podoba byla od poloviny14. stoletíopouštěna a nahradily ji různě nepravidelné dispozice charakteristické srůstáním jednotlivých staveb. Tvrze s obytnou věží se začaly stavět na přelomu 13. a 14. století. Nejstarší věže byly dřevěné (Tlestky), ale časem dosáhly kamenné věže značných rozměrů. Obvykle byly přístupné pomocípadacího můstkuv prvním patře.[2]

Obytná budova byla zpravidla vícepatrová. Přízemí a případné sklepy sloužily k uskladnění zásob a různého nářadí, obytné prostory byly umístěny do vyšších pater. Poslední patro bývalo často lehčí dřevěné konstrukce a vysazené nakrakorcích.Součástí obytné stavby mohla být i zateplenároubená komoraaprevéty.Opevnění bylo tvořeno zděnými nebo palisádovýmihradbami,často v kombinaci spříkopemavalem.S rozvojem palných zbraní byly některé tvrze vybaveny prvky aktivní obrany, jakými byly věže nebobaštyv nárožích. Příkladem takových řešení je šestiboká baštatvrze ve Volyni[5]nebo na tvrzích ojedinělá polygonální dělostřelecká bašta v Hradeníně.[6]

Pro osoby z nejnižšíchšlechtickýchspolečenských kruhů byly tvrze rodovými sídly, neboť vybudováníhradupřesahovalo jejich finanční možnosti. V případě vojenského konfliktu byly tvrze schopné odolat náhlým přepadům a bojům v sousedských sporech, ale k obraně proti delšímu obléhání neměly dostatečné možnosti.[2]

Později byly tvrze v některých případech přestavěny na renesanční či barokní zámky, ale často i zanikly. Ty, které si zachovaly původní ráz, byly přeměněny na vesnické sýpky, stodoly, manufaktury anebo stáje pro užitkový dobytek.

Novodobé pojetí tvrze

[editovat|editovat zdroj]

V moderní době se pojem tvrz (respektivedělostřelecká tvrz) používal pro ucelený systém navzájem spolupracujících a pod zemí propojených objektůtěžkého opevnění.Jde o pevnost tvořenou několika objekty určenými k ostraze určitého úseku hranice. Příkladem může býtdělostřelecká tvrz Boudasložená z pěti tvrzovýchsrubů,která tvořila klíčovou částčeskoslovenského opevněnív prostoruKralicka.

  1. NOVÁK, David. Funkční klasifikace a vývoj vrchnostenských sídel ve středověkých a raně novověkých Čechách.Památky archeologické.2019, roč. 110, s. 307–382.Dostupné online.
  2. abcdKUPKA, Vladimír,a kol.Pevnosti a opevnění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.Praha: Libri, 2001. 528 s.ISBN80-7277-047-0.Kapitola Tvrze, s. 60–65.
  3. NOVÁK, David. České „tvrze “: kritická analýza současného stavu poznání.Castellologica bohemica.2016, roč. 16.Dostupné online.
  4. KOLEKTIV.Encyklopedie českých tvrzí I. díl.Vyd. 1. vyd. Praha: Argo, 1997. 272 s.Dostupné online.ISBN80-7203-068-X,ISBN80-7203-279-8.OCLC41957803S. XIII - XXXIII.
  5. TŘÍSKA, Karel, a kol.Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Jižní Čechy.Svazek V. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1986. 296 s. Kapitola Volyně – tvrz, s. 213.
  6. DURDÍK, Tomáš.Ilustrovaná encyklopedie českých hradů: Dodatky 2.Praha: Libri, 2005. 164 s.ISBN80-7277-262-7.Heslo Hradenín, s. 36–37.
  • Encyklopedie českých tvrzí.Svazek I. Praha: Argo, 1997. 274 s.ISBN80-7203-068-X.
  • HEJNA, Antonín.České tvrze.Praha: Státní nakladatelství krásné literatury a umění, 1961. 180 s.
  • NOVÁK, David. České „tvrze “: kritická analýza současného stavu poznání.Castellologica bohemica.2016, roč. 16, s. 123–152.Dostupné online.
  • NOVÁK, David. Funkční klasifikace a vývoj vrchnostenských sídel ve středověkých a raně novověkých Čechách.Památky archeologické.2019, roč. 110, s. 307–382.Dostupné online.
  • KAŠIČKA, František.Tvrze středních Čech.Praha: Středisko státní památkové péče a ochrany přírody Středočeského kraje, 1984. 100 s.
  • POUROVÁ, Renata.Hrady, zámky a tvrze, které přežily rok 2000 – Jihočeský kraj.České Budějovice: Herbia, 2006. 472 s.ISBN80-239-7724-5.
  • ČasopisHláskavěnující se panským sídlům (hrady, zámky, tvrze).

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]